Flash news:
 
<< Înapoi


ACUZE/ TSD: "Administraţia Falcă a distrus deliberat jumătate de ştrand!"



17.04.13 de O.T.

Tinerii social-democraţi din Arad atrag atenţia că, cu mai puţin de două săptămâni înainte de deschiderea oficială, ştrandul „Neptun” este nepregătit pentru noul sezon. Aceştia afirmă că partea comercială a ştrandului – cea cu terase şi cluburi – are toate şansele să fie lăsată în paragină şi în acest an. „Administraţia Falcă persistă în ideea de a încasa bilete de acces pentru terasele şi cluburile de la ştrand. La fel ca şi anul trecut, cele mai multe terase din zona comercială vor fi închise. Se vede cu ochiul liber că jumătate din ştrand, închisă aberant în spatele unor garduri, cu bilete de acces pentru nimic, este aproape abandonată. Administraţia Falcă are două variante de bun simţ: sau renunţă la gardul dintre diferitele zone ale ştrandului, sau renunţă la biletul de acces într-o zonă în care arădenii nu beneficiază de servicii speciale. Prin păstrarea actualei situaţii, demonstrează de fapt că se urmăreşte distrugerea deliberată a zonei comerciale a ştrandului, probabil în aşteptarea unei mega-afaceri”, a declarat Flavius Vărşendan, preşedintele Organizaţiei Municipale a Tineretului Social Democrat (TSD) Arad.
Din aceste motive, tinerii social-democraţi protestează împotriva modului în care este administrat ştrandul. „Pentru elevi, pentru studenţi ştrandul era un loc tradiţional al vacanţelor de vară. Ne întristează distrugerea acestui spaţiu, unde oamenii de afaceri nu mai doresc să investească. Administraţia locală trebuie să înţeleagă că pentru foarte mulţi tineri, dar şi pentru alţi arădeni, contează faptul că se percepe taxă de intrare pentru accesul la o terasă”, susţine Vărşendan.
Reprezentantul TSD aminteşte administraţiei locale că mulţi tineri îşi găseau un loc de muncă, în timpul verii, la ştrand. „Este păcat că în zona aceasta s-a oprit dezvoltarea. Dacă administraţia împiedică arădenii să intre, este normal că proprietarii teraselor le lasă în paragină, nu investesc. La terasele şi discotecile de aici, mulţi tineri găseau locuri de muncă sezoniere, puteau să câştige bani. Prin faptul că terasele stau închise, în paragină, pierde toată lumea: Aradul pierde imaginea unui loc de distracţie renumit, pierd oamenii de afaceri, potenţialii clienţi şi cei care găseau aici un loc de muncă. Modul jalnic în care arată jumătate de ştrand este o pată pe obrazul unei administraţii care se laudă că dezvoltă Aradul. În acest caz este vorba despre ruină, nu despre dezvoltare!”, a declarat liderul TSD.
Mai mult decât atât, şi în zona bazinelor lucrările sunt în întârziere, sunt şanse minime ca arădenii să găsească un ştrand bine pus la punct la 1 mai.
 

PDL: Interese personale, în spatele atacurilor USL
În replică, reprezentanţii PSD au afirmat că USL Arad încearcă, în mod repetat, să discrediteze prin orice mijloace Aradul, respectiv administraţia locală. „Acum a venit rândul organizaţiei de tineret a PSD să atace administraţia, subiectul fiind Ştrandul Neptun. Prin materialul prezentat – inclusiv cu imagini – se încearcă intoxicarea opiniei publice. De fapt, două dintre imaginile prezentate reprezintă clădiri ale doi membri USL – Leontin Aslău şi Daniel Duruş – deci e clar că în spatele acestui atac stau interesele financiare ale clientelei USL. Mai mult, firma lui Daniel Duruş, consilier judeţean USL, firmă falimentată între timp, este datoare administraţiei municipale cu sume importante, care trebuie «acoperite» de către toţi arădenii, inclusiv de tinerii social-democraţi, care astăzi îi fac jocurile consilierului judeţean”, se arată în comunicatul PDL.
Tinerii social-democraţi au intrat şi în atenţia consilierului local Glad Varga: „Consider că reprezentanţii organizaţiei de tineret a PSD Arad ar trebui să se preocupe de problemele reale cu care se confruntă generaţia noastră, nu să fie instrumentele prin care alţii îşi reglează conturile. Ar trebui să vadă şi ei că Guvernul Ponta nu are o strategie economică prin care să diminueze rata şomajului în rândul tinerilor, care în ultimul an a ajuns la o cotă îngrijorătoare. De asemenea, acelaşi Guvern nu are niciun fel de strategie educaţională sau economică pentru a evita exodul tinerilor în străinătate. Acestea sunt principalele probleme ale generaţiei noastre”.
„Revenind la subiectul iniţial, Ştrandul Neptun, reprezentanţii USL ar trebui să fie ultimii care să aducă acest subiect în atenţa opiniei publice. Le readucem aminte cum arăta ştrandul în perioada administraţiei Popa, când şi-a pus «omul de casă» la conducerea acestuia. Bazinele arătau jalnic, celelalte condiţii la fel, iar prezenţa arădenilor la ştrand era de trei ori mai mică decât acum”, se mai arată în comunicatul PDL.




Comentarii (24)

DeVinSpin - la 18.04.2013 ora 15:32:02



Stau si ma intreb...oare Falca stie sa foloseasca calculatorul ? are in birou asa ceva ? e legat la internet ?..daca la toate intrebarile mele raspunsul este "DA" atunci intreb : Citeste site-urile de stiri din jud. Arad ? , dar comentariile scrise de unii cetateni ? , daca si la intrebarile astea raspunsul este "DA" si lui nu i se aprinde nici un beculet in creierii capului si face totul fara nici o logica inseamna ca omu asta chiar e prost ori face totul numai pentru interesul personal....si sa revenim la lucruri omenesti : NICOOO...unde esti....treci si comenteaza ...suge ciorapii la Falca !!!


Starea NATIUNII - la 18.04.2013 ora 10:33:49



Catre REDACTIE:
La subcapitolul "PDL: Interese personale, în spatele atacurilor USL", in prima fraza se face aluzie la "reprezentantii PSD".
Cred ca este o GRESEALA.


.... - la 18.04.2013 ora 09:42:58



Pentru strand nu exista decat o singura optiune. Trebuie demontate gardurile care separa zona comerciala de cea cu bazine. Varianta care cere scutire pentru zona comerciala nu este corecta fiiindca s-ar crea o zona de loisir si niste cotete cu bazine. Noi aradenii am avut un strand mare si frumos si il vrem inapoi. Nu am avut o ciudatenie cu bazine inchise in cotete.
USL-ul asta ar face bine sa se apuce de o strangere de semnaturi, inclusiv o petitie online, care sa justifice pe deplin un astfel de demers. Daca numarul de semnaturi este suficient de mare, respectiv egal cu al numarului de semnaturi necesare demiterii primarului eu sunt convins ca administratia va renunta la cotete si la un program asemanator cu acela al bisericilor.
Esentialul este sa se retina ca strandul este deosebit prin aceea ca ofera doua functiuni intr-un singur spatiu: loc de agrement pe timpul zilei pentru cei care vor sa faca plaja si o baie si loc de agrement seara si noaptea pentru altii.
Argumente de tipul: zgomotul produs de activitatile dn timpul noptii, nu pot fi sustinute cu argumente solide pentru acesta, zgomotul, poate fi limitat prin reducerea sonorului in discoteci si nu prin construirea de garduri. Pe de alta parte linistea catorva familii de pensionari frustrati nu este normal sa fie asigurata prin sacrificarea dreptului tinerilor si nu numai la un spatiu destinat distractiei.
Nici insistentele buticarilor de pe strand privind cumpararea de teren nu sunt in regula. Terenul este si trebuie sa ramana al aradenilor. Nici constructiile nu ar trebui sa devina proprietatea comerciantilor. Acestea pot sa fie ocupate de acestia prin contracte de inchiriere pe termen lung, de ex: pe 20 de ani, dupa care sa se organizeze alte licitatii - eventual cu pastrarea unui drept de preemtiune la inchiriere. Nici sarcini clare pentru comercianti in ceea ce priveste investitiile nu ar trebui sa lipseasca din aceste contracte - care ar putea fi reziliate si cu titlu de sanctiune pentru aceia care aduc atingere ordinii si linistii publice (si aceasta dimensionata corect si rezonabil la un spatiu de petrecere a timpului liber si nu la linistea caracteristica din cimitire).
Eu cred ca majoritatea aradenilor ar fi pentru aceasta abordare si ca ceilalti care vor altceva - poate un loc de pelerinaj ecumenic - nu vor fi afectati in interesele lor.


peterpan - la 18.04.2013 ora 09:21:40



STRANDUL a fost gandit sa fie strand intr-o zona de relaxare. Nu bazar si "balamuc" in stil balcanic. Fiecare in legea si cu MUZICA lui la maxim. Ca Aradul are nevoie de o zona de terase, parc de distractii, cluburi, etc. ... da sigur de ce nu. Dar STRANDUL din anii 70 de cand sa deschis in forma lui cunoscuta si iubita de aradeni, nu de venituri (care nu stiu sa perpetueze o traditie locala fiindca nu au crescut cu ea)ar trebui sa ramana si sa se dezvolte ca Strand. Apropo va rog sa faceti o comparatie cu ce se numeste strand, la unguri.


@Dana S. - la 18.04.2013 ora 07:44:00



banci de 8000 de euro ai vrut sa spui probabail!


poli - la 18.04.2013 ora 07:03:35



acum merg la unguri nu la arad asa ca ati pierdut un bilet de intrare


dox - la 18.04.2013 ora 01:36:36



eu cred ca astia care s-au gandit sa dezvolte strandul sunt cu capul rau...e logica elemetara ca daca ai oameni care circula si vin pe strand ai si bani... dar mai bine ia primaria banii


Consilier Local - la 18.04.2013 ora 01:29:45



Domnule Falca....Mai bine ati face gradina ZOO din Strand poate asa ati catsiga mai multi bani din taxa de intrare in zona comerciala a strandului.


Vocea Aradului - la 18.04.2013 ora 01:27:04



Pe zi ce trece totul se duce de rapa. Desi pe o parte se fac investitii de modernizare pe cealalta se distruge partea cealalta a strandului. Daca PDL-ul lui Falca nu isi schimba mentalitatea puteti introduce numele Strandului Neptun in cartea de Istorie.


gvb - la 18.04.2013 ora 01:19:06



pana sa nu bage astia gardurile astea si taxe peste taxe strandul era vizitat acum poti face excursie la ruine!


        1 | 2 | 3    >    >>


Nume: