Flash news:
 
<< Înapoi


Arădenii s-au bucurat de suspendarea preşedintelui: Ole, ole, ole, ole, Băsescu nu mai e! (GALERIE FOTO)



06.07.12 de C.U., O.T.

Zeci de arădeni au ieşit în stradă, vineri seara, pentru a sărbători suspendarea preşedintelui Traian Băsescu, claxonând la volanul maşinilor şi scandând în faţa Primăriei Municipiului Arad. Anterior, pe platoul din faţa Palatului Administrativ, MC-L (PD-L) a organizat un miting de susţinere a lui Traian Băsescu. În paralel, în acelaşi loc, s-a desfăşurat şi o adunare a protestatarilor arădeni, reprezentanţi ai celor care au ieşit în stradă în ianuarie şi februarie, care au manifestat şi de această dată împotriva preşedintelui ţării. Înainte de votul Parlamentului privind suspendarea, între cele două părţi au existat şi momente tensionate, fiind nevoie de intervenţia jandarmilor. În momentul în care s-a anunţat suspendarea preşedintelui Traian Băsescu, reprezentanţii MC-L (PD-L) au părăsit Piaţa Revoluţiei, la faţa locului sosind numeroşi arădeni bucuroşi de măsura luată de parlamentari.

Filmul evenimentelor
La Arad s-a manifestat si vineri seara. Totul a început la ora 19, când în fata Primăriei s-au strâns atât manifestantii anti-Băsescu, cât si cei ai MC-L (PD-L), coordonaţi de consilierii locali Ovidiu Moşneag, Glad Varga şi Cătălin Lazurca. Şi alţi  cunoscuţi reprezentanţi ai PD-L, între care Traian Vlaicu (consilier judeţean) şi Gheorghe Schill, s-au „încordat” la faţa locului. 
Numărul celor de la MC-L a fost mai mare, fiind aduşi membri de partid „mai puţin cunoscuţi” ai PD-L de prin cartiere, inclusiv rromi, conform indicaţiilor primite de sus. Deşi în inferioritate numerică, manifestanţii anti-Băsescu nu s-au lăsat şi, de cele mai multe ori, au acoperit scandările celorlalti. Jandarmii au fost si ei prezenţi încă de la început - si chiar a fost nevoie de interventia lor, deoarece între cele două tabere au izbucnit conflicte.
În timp ce tabăra anti-Băsescu a fost formată dintr-o parte a protestatarilor care au iesit în stradă si astă-iarnă, tabăra cealaltă a fost formată din membrii si simantizantii MC-L (PD-L), între care actuali şi foşti consilieri locali, care se ocupau de organizare. Mai mult, la un moment dat s-a făcut şi prezenţa, fiind trecuţi în revistă toţi membrii PD-L care au participat la evenimentele din faţa Primăriei.
În timp ce în Parlament se vota suspendarea preşedintelui Traian Băsescu, pe platoul din faţa Primăriei cele două tabere se întreceau în lozinci. Cele mai tensionate momente s-au petrecut între Gheorghe Schill (PD-L) şi manifestanţii anti-Băsescu şi între consilierul local Ovidiu Moşneag şi reprezentanţii asociaţiei „Arad Km. Zero”. De fiecare dată a fost nevoie de intervenţia jandarmilor, pentru ca situaţia să nu degenereze.
Punctul culminant al serii l-a reprezentat momentul în care s-a anunţat că Traian Băsescu a fost suspendat. Atunci, manifestanţii anti-Băsescu au început să se strige „Victorie!”, „V-am ciuruit!”, „Am învins!”, şi au cântat melodia „Ghiţă Falcă pleacă din Arad...” compusă special pentru primarul Gheorghe Falcă de ultraşii UTA-ei. În scurt timp, în piaţă au început să sosească şi alţi arădeni, inclusiv reprezentanţi ai USL, pentru a sărbători victoria împotriva regimului Băsescu.
Reprezentanţii asociaţiei „Arad Km. Zero” au organizat chiar şi un marş cu maşinile prin centrul oraşului.
 

VEZI AICI O GALERIE FOTO DE LA EVENIMENTELE DE VINERI SEARA!



Comentarii (26)

În sfârşit! - la 08.07.2012 ora 21:06:29



Băshe e suspendat!


ŞI NU UITAŢI - la 08.07.2012 ora 13:19:19



doar...MICI ŞI BERE/ V-AU ŢINUT LA PUTERE


@Claudia Untaru(Cretu) & @Orlando - la 08.07.2012 ora 13:17:52



Mulţumim pentru corectitudinea cu care aţi relatat evenimentele din ultimele zile. Într-un oraş în care majoritatea mass-media este controlată de PDL, o voce neutră, echidistantă ne dă speranţa că nu e totul pierdut.


localnica - la 08.07.2012 ora 12:41:48



sa treaca pe numele ficei sale se poate asa ceva dar noi care am votat am votat pe traian nu pe elena basescu chiar daca ne pare rau acuma ca am votat cu el dar cum se poate sa treaca pe numele fiicei presedentia chiar numai inteleg e legal asa ceva?


Apoliticu` - la 08.07.2012 ora 11:17:03



Teoria conspiratiei despre spionii lui MRU cred c-o fi lansata de Haznaua 3.Incearca sa vezi realitatea din punctul tau de vedere nu din partea unor oameni aserviti politic.Tara se zbate in saracie iar noi ne razboim pentru ciolan.Nu cred ca suspendarea lui Basescu este rezolvarea.Singura solutie este schimbarea INTREGII clase politice !


copy?paste ¬epad - la 07.07.2012 ora 17:25:34



Surpriză! Lui Băsescu nu i se poate lua Preşedinţia deoarece a trecut-o pe numele fiică-si!
Şoc pentru USL! După ce Victor Ponta şi Crin Antonescu au obţinut în Parlament suspendarea
lui Băsescu, ei au descoperit că de fapt Preşedinţia României, deoarece aceasta nu îi mai aparţine.
Se pare că Băsescu a avut inspiraţia, acum câţiva ani, să o treacă pe numele fetei sale mai mici,
Elena, printr-un act de donaţie încheiat la notar, păstrându-şi însă dreptul de a o utiliza
pe durata vieţii. Din păcate, nu există niciun dubiu că actul este autentic, spune Ponta,
X-ul cu care semnează Elena Băsescu e absolut inconfundabil. Sincer, s-ar putea să fie
imposibil să o recuperăm de la ea, deoarece nu prea ai cum să ataci dreptul de moştenire al
copilului. S-ar putea să ne târaie ani de zile prin tribunale .Liderii USL spun că dacă nu
reuşesc să obţină înapoi în instanţă Preşedinţia, vor trebui să-i plătească chirie Elenei
Băsescu pentru dreptul de a o utiliza. Premierul a mai sugerat, de asemenea, şi varianta de a
copia Preşedinţia cu foarte mici modificări.


Starea NATIUNII - la 07.07.2012 ora 15:18:16



SurprizÄ! Lui BÄsescu nu i se poate lua Preşedinţia deoarece a trecut-o pe numele fiicÄ-si!
Şoc pentru USL! DupÄ ce Victor Ponta şi Crin Antonescu au obţinut Ăn Parlament suspendarea lui BÄsescu, ei au descoperit cÄ de fapt Preşedinţia RomĂniei, deoarece aceasta nu Ăi mai aparţine. Se pare cÄ BÄsescu a avut inspiraţia, acum cĂţiva ani, sÄ o treacÄ pe numele fetei sale mai mici, Elena, printr-un act de donaţie Ăncheiat la notar, pÄstrĂndu-şi ĂnsÄ dreptul de a o utiliza pe durata vieţii.

âDin pÄcate, nu existÄ niciun dubiu cÄ actul este autenticâ, spune Ponta, âX-ul cu care semneazÄ Elena BÄsescu e absolut inconfundabil. Sincer, s-ar putea sÄ fie imposibil sÄ o recuperÄm de la ea, deoarece nu prea ai cum sÄ ataci dreptul de moştenire al copilului. S-ar putea sÄ ne tĂraie ani de zile prin tribunaleâ .

Liderii USL spun cÄ dacÄ nu reuşesc sÄ obţinÄ Ănapoi Ăn instanţÄ Preşedinţia, vor trebui sÄ-i plÄteascÄ chirie Elenei BÄsescu pentru dreptul de a o utiliza. Premierul a mai sugerat, de asemenea, şi varianta de a copia Preşedinţia cu foarte mici modificÄri.


@Apoliticu - la 07.07.2012 ora 14:20:44



frate vb. numai prostii. cursul euro a crescut pt. ca toti spionii lui Mihai Razvan Ungureanu (omul lui Basescu)au bagat in sperieti Occidentul iar mahmura aia de Monica Macovei a ragait numai idiotenii in Parlamentul European. Imi pare rau dar asta e adevarul. multumiti-i lui Base pt. asta fratilor!


tifi - la 07.07.2012 ora 14:19:34



arădenii sau unii arădeni?


Apoliticu` - la 07.07.2012 ora 13:52:28



Cand incepusem sa rasuflam usurati ca datorita masurilor de protectie luate de guvernul precedent, Romania nu a ajuns in situatia Greciei si pericolul in care se afla Italia, Spania si Portugalia a trebuit ca un grup de inconstienti din USL sa dea peste cap tot ceea ce se construise. Acum, cand raul a fost facut vedem ca incepem incet, incet sa ne scufundam. Prima reactie este scaderea cursului leului fata de celelalte monede ceea ce duce la scaderea puterii de cumparare datorita cresterii pretului la toate produsele/servicii si imposibilitatea cetatenilor de a-si achita imprumuturile la banci. Guvernul vremelnic habar nu are ce masuri sa ia pentru redresarea tarii el ocupandu-se de lucruri cu totul aiurea, parlamentul va intra vacanta, presedintele interimar posibil sa se inchida in propria cochilie atata timp cat si-a vazut visul implinit. Deci domnilor ne asteapta vremuri groanice


        1 | 2 | 3    >    >>


Nume: