Flash news:
 
<< Înapoi


Aradul în viziunea lui Falcă: Alături de Timişoara, cu "barca" pe Mureş şi cu cetatea în circuitul civil (FOTO)



22.08.13 de C.U.

Peste o mie de persoane au participat, miercuri seara, la prezentarea făcută de primarul Gheorghe Falcă la ştrandul Neptun, intitulată „Arad – perspective“. Edilul a făcut o expunere a polului de dezvoltare Arad - Timişoara, a proiectului privind transformarea Mureşului în râu navigabil şi a celui legat de dezvoltarea potenţialului turistic al Cetăţii Aradului.
Primarul a scos în evidenţă faptul că dacă se va constitui un pol de dezvoltare Arad - Timişoara, acesta va deveni al doilea ca importanţă din ţară, din punct de vedere economic, după Bucureşti.Şi Aradul şi Timişoara au multe firme de logistică, au infrastructura necesară marilor investiţii. Timişoara nu mai are prea multe terenuri disponibile pentru investitori, în timp ce Aradul stă mai bine la acest capitol. Dată fiind situaţia şomajului scăzut în ambele oraşe, şi Aradul şi Timişoara trebuie să se gândească de unde pot atrage forţă de muncă. În concluzie, Timişoara este o resursă pentru Arad iar Aradul este o resursă pentru Timişoara”, a declarat Gheorghe Falcă, în cadrul prezentării care fost structurată pe mai multe capitole.
Despre Cetatea Aradului au vorbit şi arhitecţii Lucia Chişbora şi Giampierro Pascucci, ultimul fiind reprezentant al firmei care a întocmit studiul de prefezabilitate privind reconversia civilă a obiectivului.
La eveniment au participat personalităţi arădene, între care arhitecţi, doctori, profesori, oameni de cultură, directori de instituţii, preoţi etc., dar și membri şi simpatizanţi ai PDL (cei mai mulţi), UDMR şi PPDD, aleşi pe sprânceană. Evenimentul s-a încheiat cu o recepţie.




Comentarii (21)

colbulica - la 22.08.2013 ora 20:33:10



Poate se gandeste dom' primar si la str. Gojdu, ca-i bagata canalizarea, da' din cauza ca nu s-o reparat drumu' (asfaltat ca si Milea!), colbu-i pana la urechi!


sexulici - la 22.08.2013 ora 15:57:16



asa zisa manifestare a fdosr de fapt adeziunea primarului tuciuriu la miscarea condusa se vita Kobe;niste ticalosi cu totii,inclusiv participantii la asa zisa receptie de "dupa";ar fi interesant de vazut din ce bani a fost achitata contravaloarea tiganelii,pentru ca daca Zilele Aradului nu aveau o asemenea manifestare in program,costul trebuia s arevina tiganului din Apuseni;daca era prevazuta in program,trebuiau invitati si membrii ai altor partide,nu numai pupincuristii cu limba catifelata PDL;desigur,politia economica nu se va sesiza,ea fiind...apolitica(a se citi impotenta intelectual si fizic).


Danu - la 22.08.2013 ora 15:43:38



nu va e rusine hotilor???? cat a costat porcaria asta? mai bine faceati pomana la saraci nu v-ar mai suporta pamantul de nemernici!!


aradean adevarat - la 22.08.2013 ora 14:43:05



Acest tuciuriu ar trebui trimis cu clanul lui cu tot(nu de alta dar sa nu se plictiseaca dupa saracul Abel)


@humanus justus - la 22.08.2013 ora 14:29:19



cata dreptate ai! din pacate multi nu-i vad ca si tine cau de profitat de pe urma lor. niste hoti!


humanus justus - la 22.08.2013 ora 14:09:28



In politica autohtona (in special in cea aradeana), a fost identificata o noua specie: rhinopithecus pedelensis. Exemplarele sunt extrem de rapace si violente, atunci cand nu li se face pe plac. De asemenea, uneori sunt greu de identificat, deoarece au capacitatea de a-si schimba rapid culoarea. Au adesea viziuni, simt nevoia de a fi stapani asupra custii si, de aceea, ii alunga pe ceilalti. Doresc sa ramana dominanti si, pentru a-si atinge scopul, isi dau femela la imperechere cu alti masculi. Din nevoia de a ramane in centrul atentiei, sunt in stare sa manance si fecale.


Aradean-nu de la Brad - la 22.08.2013 ora 13:52:15



Din partea mea, sa poarte gheba, dar sa plece cu toata gasca lui de corsari ai afecerilor. Au reusit sa strice relatiile de prietenie concitadinÄ, sa imputa aerul la toate partidele. Seamana discordie in fiecare zona de contact si au o aroganta de imbuibati soiosi.


Fritz Zoger - la 22.08.2013 ora 13:12:41



Apropo:
Mari aparatori ai strandului din Arad, ale asa numitul presedinte PNL Arad Galis si ajutorul Bilcea au fost intre participanti?
Pe la sfarsitul lunii mai, cand Galis a "atacat" subiectul Strand, am scris ca el doar ridica "mingea" pentru Falca. QED.
Acum ca si clanul Schil se reintoarce in PNL, adica continua transferul continuu de membrii PDL, secretarul lui Galis i-a interzis acestuia sa apara in public. Ciocu mic!!!

Pai la cat Xanax si Absint consuma, dupa 12 ani de "chinuri" cum ai vrea sa arate Ghita. Cred ca cel mai bine ar arata in zege. Nu crezi?


ingrijorare - la 22.08.2013 ora 12:42:08



Priviti cu atentie fata lui Falca. Mai are putin si ajunge ca Michael Jackson. Cred ca face abuz de alifii si tratamente cosmetice.


@Fritz Zoger - la 22.08.2013 ora 12:36:21



Participantii au fost alesi. Accesul s-a facut pe baza de liste intocmite cu o zi si jumatate inainte, dupa o atenta verificare si selectare. Prin urmare, cum ar fi putut intra protestatarii?


        1 | 2 | 3    >    >>


Nume: