Flash news:
 
<< Înapoi


Aslău: "Mă aşteptam la mai multă viziune din partea domnului primar"



15.10.13 de O.T.

Leontin Aslău, vicepreşedinte executiv al PC Arad, a declarat într-o conferinţă de presă că se aştepta la mai multă viziune din partea primarului Gheorghe Falcă în ceea ce priveşte construirea pasarelei pietonale peste râul Mureş, în dreptul ştrandului Neptun. Potrivit lui Aslău, pasarela ar fi trebuit făcută în apropierea Palatului Cultural, iar în continuarea acesteia, de la Filarmonică spre Liceul „Ghiba Birta”, ar fi putut fi realizată o zonă pietonală.
„De la McDonald’s s-ar fi realizat, astfel, o deschidere spre ştrandul Neptun, turiştii ar fi putut trece apoi prin faţa Palatului Cultural, care este o clădire foarte frumoasă, mai sunt şi statuile de acolo, ar fi fost o zonă pietonală deosebită. Din păcate, domnul Falcă a preferat să construiască pasarela într-o zonă în care cu greu vor ajunge maşinile de intervenţie, salvările, iar pe partea cealaltă, la ştrand, aceasta dă într-o zonă de plajă, nu în ramificaţia de drumuri, astfel încât va trebui refăcut tot ceea ce s-a construit acolo”, a declarat Leontin Aslău.
În final, vicepreşedintele conservator, a adăugat ironic: „Mă aşteptam la mai multă viziune din partea domnului primar, care este într-o familie de proiectanţi, arhitecţi şi ingineri de drumuri şi poduri”.
Administraţia locală construieşte în prezent o pasarelă pietonală peste râul Mureş, pe care va fi permis însă şi accesul maşinilor de intervenţie (Poliţie, Pompieri, Ambulanţă), amplasarea acesteia pe malul drept al Mureşului fiind între „Perla” şi „Belvedere”.



Comentarii (10)

*Escu - la 17.10.2013 ora 00:51:38



Toata lumea il pupa in cur : Falca a facut, Falca a dat, Falca... etc." Sa nu uitam faptul ca Falca a fost primul primar cu acces la fonduri europene. Altfel, si Popa, DL. Moisescu si regretatul Branc ar fi facut la fel pentru oras : cont mare propriu.
Dl. Leo, de ce nu faceti lumina in cazul spatiului Dvs. de la intrarea strandului ? E un pacat pentru oras. Traiasca... Falca.
"Falca...v-a facut !"
Ma gandesc ca a cucerit aradenii prin eliminarea ghearei parktronic . De-aia l-am votat in primul mandat. Acum stau linistit : nu mai am surpriza ghearei. Acum amenda imi vine acasa.
Si acum rabufnesc : Ce mama ma-sii de primar gospodar e asta, ca n-a reusit sa vopseasca poarta de intrare din dosul Primariei?
Nu sunt comisioane ... probabil .

PS. Circula un banc cu Falca : " De ce nu-si zugraveste casa ? Nu ia comision."


penti - la 16.10.2013 ora 21:49:58



intentia lui falka ,dupa ce l-a invins pe popa ,la primul sa mandat ,a fost sa-si plateasca ,datoria ,pentru mandatul de primar pe care nu il castiga fara ajutorul consistent a unor personaje ,cel putin dubioase ,unele chiar din lumea interlopa aradeana .apoi ,si acest pas este normal pentru romania ,a incercat .si chiar a reusit sa-si faca o situatie financiara ,multumitoare ,pentru familia lui, pana aici nu a facut nimic rau ,a incasat niste comisioane care de obicei se ofera ,de catre oricine participa si castiga un proiect al primariei.
dar dupa ce a fost ales a 2-a oara a devenit hapsan , acele comisioane au devenit de la 4% cat este normal ,in lumea de afaceri , la un nesimtit de 15-20% , asta cand lucrarea se platea din banii publici , ca acele licitatii ,gen str metianu ,parcul padurice sau linia de tramvai si infrastructura liniei 3 ,unde pretul a fost umflat de pana la 10 ori pretul real ,iar lucrarile au fost atribuite unor firme de casa al clientelei PDL , si astfel au fost furati milioane de euro ,iar lucrarile au fost facute de mantuiala pe principiu , sa se faca cat mai ieftin ,ca sa furam cat putem de mult .


Leo, is acri strugurii! - la 16.10.2013 ora 00:38:41



Leo, strugurii is tare acri pt.tine. Ti-e ciuda pe Falca, se vede de la o posta. Voi ati fost prieteni si nu te-a lasat sa-ti faci afacerile de il tot ataci? Nu mai e un secret pt.nimeni, tu vrei sa candidezi la Primarie, sa ajungi primar, da poti sa speri, ca strugurii tot acri raman pt.tine. Adica, mai pe romaneste: fix...pix! In rest, poti sa vorbesti cat vrei.


mirabela - la 15.10.2013 ora 23:04:31



Din pacate, primarul este preocupat de comisioanele ce le poate incasa din diversele contracte atribuite firmelor "de casa" ale PDL si de setea sa neorstoita de putere. Felicitari, domnule Aslau, ca spuneti lucrurilor pe nume si ca demonstrati ca exista solutii viabile.


penti - la 15.10.2013 ora 22:29:47



aceea pasarela nu are nimic de-a face cu aradenii, si nu va fii facuta pentru aradenii, este pur si simplu un nou comision consistent in buzunarul primarului , si o noua ocazie pentru firmele de casa ale mafiotilor care conduc orasul de a incasa un sac de banii pentru aceasta capodopera gen falka care ,sant sigur ,ca nu va duce lipsa de dotari gen bancute cu 8500 euro bucata ,sau marmura de calitate la preturi exorbitante .


Leo - la 15.10.2013 ora 21:47:28



Va pleca la Cotroceni cind zboara Porcul !


vizionarul - la 15.10.2013 ora 19:15:50



calinutz draghe, dl primariu falke are vedenii si nu viziuni si mneatale la feliu.


aradean - la 15.10.2013 ora 18:30:29



pasarela este facuta de falca ca sa isi bata joc de aradeni.Este elementar ca trebuia fa cuta in dreptul strazii de la procuratura dar asa poate sa taie parcul.Cred ca v-ati prins,ce mare filozofie aceasta gandire de golan.Sa traiti bie cu falca aradeni.


A.S. - la 15.10.2013 ora 17:49:28



D-le Aslau incercati va rog sa gasiti si alte subiecte decat cele legate de dl. Falca.


Calin - la 15.10.2013 ora 16:49:26



stati linistiti dle Aslau ca e de domeniul trecutului ce spuneti dumneavoastra. dl. primar a dovedit ca are viziune pentru o tara intreaga si va fi urmatorul presedinte la Cotroceni!


Nume: