Flash news:
 
<< Înapoi


Autorităţile au decis: Arădenii vor pedala mai puţin la "Marşul Bicicliştilor" TU CE PĂRERE AI?



11.06.13 de O.T.

Autorităţile arădene au aprobat şi în acest an „Marşul Bicicliştilor”, dar au scurtat traseul, nemulţumindu-i astfel pe organizatori. Potrivit Alternativei Civice, reprezentanţii Poliţiei Rutiere şi ai Poliţiei Locale au motivat scurtarea traseului prin faptul că era prea lung pentru a putea asigura „protecţia” participanţilor.
„Din comisie au făcut parte reprezentanţi ai Primăriei, ai Poliţiei Locale, Poliţiei Rutiere şi Jandarmeriei. După lungi discuţii s-a aprobat traseul final, care e mai scurt decât ceea ce am propus noi, dar considerabil mai lung decât ce a propus comisia în prima fază. Jandarmeria nu a avut nimic de obiectat, dar reprezentanţii Poliţiei Rutiere şi ai Poliţiei Comunitare (n.r. – Poliţiei Locale) au considerat traseul prea lung pentru ca instituţiile pe care le reprezintă să poată asigura «protecţia» participanţilor”, se arată într-un comunicat de presă al Alternativei Civice.
Astfel, traseul va fi identic cu cel de la ediţia a II-a, din 2011, şi anume: Piaţa „Avram Iancu” – Strada Nicolae Bălcescu – Podul „Decebal” – Strada Eugeniu Popa – Podul Subcetate – Bulevardul Nicolae Titulescu – Podgoria – Piaţa Gării – Stadionul UTA – Calea Victoriei – Str. George Coşbuc – Str. Horia – Bulevardul Revoluţiei – Piaţa „Avram Iancu”.



Comentarii (20)

@florin - la 13.06.2013 ora 13:54:15



cand ai folosit formula „primarul nostru” te-ai referit la tine si la ma-ta nu?? ma gandeam eu...


florin - la 13.06.2013 ora 12:59:09



primarul nostru a inteles si daca va reamintiti la toate concursurile de ciclism gen Cupa Aradului a participat impreuna cu noi asa ca nu la primar e buba eu cred ca politia locala are ceva la CAP


.... - la 13.06.2013 ora 10:59:33



Ineleg ca de fapt organizatorii au dat-o la negociat cu administratia si in negocierea asta, de dragul posibilitatii de a a bifa inca un mars si de a se prezenta ca luptatori ai dreptatii si reprezentanti ai cetatenilor (asta in contextul unei sustineri publice la alegerile locale de sub 1%) au negociat in genunchi, de fapt nu au negociat nimic ci au acceptat ca niste botanisti limitarile impuse de administratie.
Daca ar fi constienti ca Aradul este al cetatenilor, ca autorizarea este o formula specifica unui stat politienesc, ca autorizarea este doar o formalitate, ca neacordarea trebuie sa fie foarte temeinic justificata (in cazul de fata eu nu pot sa-mi imaginez NICIUN motiv temeinic pentru neautoizarea demararii din fata Primariei), ca manifestatiile nu trebuie autorizate ci doar anuntate etc, poate atunci marsul asta ar fi fost un mars de protest si CLC-ul o organizatie reprezentativa.
Ati ales calea compromisului facil si ati pierdut ocazia de a va bate, cu adevarat, pentru interesul public.


Luci - la 12.06.2013 ora 20:10:00



Eu zic ca e oke traseul, e chiar fain! Am participat la cel din 2010 cand s-a mers dinspre piata avram iancu spre podgoria, micalaca-selgros, si apoi inapoi spre podgoria-gara-fortuna-intim-cosbuc-primarie-piata avram iancu... daca bine imi aduc aminte


S - la 12.06.2013 ora 13:16:05



Duminica e ziua cu cel mai mic trafic si totusi cam multe piedici din partea autoritatilor. Pacat ca nu s-a aprobat si partea dintre UTA si Fortuna... Bine ca nu au efective cei de la Pol Rutiera si Locala la un eveniment care se desfasoara o data pe an si la care participa mii de oameni. La "Crosul si semimaratonul Aradului", o actiune foarte frumoasa de altfel, vor fi prezenti toti angajatii Politiei Locale si se vor inchide o gramada de strazi intr-o zi de sambata, cand e circulatie mai intensa decat duminica. Dar la mars nu au mai avut 2 politisti sa puna la Lebada si la Fortuna...


AC - la 12.06.2013 ora 13:11:25



Nu se poate pleca din fata Primariei, am incercat asta in fiecare an, dar s-a refuzat autorizarea. Un eveniment cu mii de oameni fara autorizatie e un risc prea mare.


Emi - la 12.06.2013 ora 12:39:20



Chiar nu inteleg ce nu e ok la traseu? Hai sa ne batem cu pumnii in piept doar ca sa iesim in presa...penibili ! Cine vrea sa se plimbe cu bicicleta poate sa mearga si pana la Constanta alde bob Mazare ca sa asculte imnul...LIBER !


@ - la 12.06.2013 ora 11:52:18



organizatia asta nu este PDL-ista ....... este Basista!


Biciclist.... - la 12.06.2013 ora 11:35:38



Felicitari organizatorilor Alternativa civica , felicitari aradenilor cara participa in fiecare an la acest eveniment.


@Ducu - la 12.06.2013 ora 10:05:04



pai si politia nu e tot sub comanda lui Falca si a PDL? vezi ca esti pe langa subiect!


        1 | 2    >    >>


Nume: