Flash news:
 
<< Înapoi


Consilierii USL propun reducerea cu 50 la sută a taxei de autorizare şi a celei de orar în municipiul Arad



10.10.12 de O.T.

Prezentul economic al Aradului este marcat de faptul că este unul din oraşele cu cele mai mari şi mai multe taxe şi impozite, consideră consilierul local municipal Florin Galiş, preşedinte al organizaţiei Municipale PNL Arad. „Consecinţele crizei economice sunt resimţite de toată lumea în mai mică sau mai mare măsură, dar grija celor care administrează destine economice trebuie să se regăsească în găsirea de soluţii optime pentru diminuarea efectelor negative ale crizei. În Arad se întâmplă exact contrariul, după binecunoscutul model de guvernanţă al PDL-ului. Măsurile anticriză s-au tradus prin măsuri de austeritate, diminuări de salarii, pensii, indemnizaţii maternale, creşterea TVA şi totodată ridicarea fiscalităţii. Efectul? Falimentarea în masă a firmelor, dispariţia locurilor de muncă, creşterea numărului de şomeri, reducerea drastică a consumului, scăderea nivelului de trai, creşterea ratei abandonului infantil, reducerea natalităţii, creşterea abandonului şcolar, creşterea criminalităţii, scăderea nivelului de colectare a taxelor şi impozitelor, încurajarea dezvoltării economiei subterane. În vederea îmbunătăţirii climatului de desfăşurare a activităţilor economice în oraşul nostru, pe baza audierii publice la care au participat reprezentanţi ai autorităţilor locale şi un număr important de agenţi economici şi asociaţii profesionale, propunem Consiliului Municipal Arad adoptarea unei hotărâri care va avea ca efect relaxarea presiunii pe care comercianţii arădeni o resimt în momentul de faţă”, a declarat Florin Galiş.
Acesta este de părere că „o administraţie este performantă atunci când are un nivel de colectare a taxelor cât mai ridicat, un număr cât mai mare de agenţi economici activi pe piaţă şi un set de măsuri fiscale care să stimuleze spiritul antreprenorial. Domeniile comerţului şi al alimentaţiei publice sunt cele mai des întâlnite în rândul agenţilor economici din oraşul nostru, de aceea o relaxare a măsurilor fiscale va fi de mare ajutor pentru supravieţuirea acestora, fapt pentru care prin proiectul de hotărâre depus astăzi şi pe care l-am formulat împreună cu colegii mei: Marin Lupaş şi Sergiu Bîlcea, propunem reducerea taxei de autorizare şi a celei de orar cu 50% faţă de cuantumul actual, pentru toţi agenţii economici care practică activitatea de comerţ sau alimentaţie publică.”
 

UPDATE/ Proiectul, motivat de o audiere publică
„În vederea informării corecte şi complete a opiniei publice, menţionăm că proiectul nostru privind reducerea taxelor locale a survenit ca urmare a audierii publice iniţiată şi desfăşurată în data de 26 iulie a.c., de Grupul  de iniţiativă format din Filiala Judeţeană Arad a Confederaţiei Patronatul  Român, Centrul de Mediere Arad, Asociaţia «Flacăra Roşie»,  Business and Professional Women Arad România, cu sprijinul tehnic al Academiei de Advocacy, cu tema «Taxele pentru desfăşurarea activităţilor comerciale în municipiul Arad, o povară în vreme de criză economică», audiere care a constituit suportul motivaţional al acestei iniţiative de proiect”, a mai ţinut să precizeze Florin Galiş.



Comentarii (21)

.... - la 11.10.2012 ora 10:17:21



Minte de USL-ist comunist al PNL-istului Galis.
Adica fiindca taxa de orar este abuziva este bine sa se reduca la jumatate. Asa o sa fie tot abiziva dar mai mica. Repet: taxa ramane tot una abuziva. In concluzie eu inteleg ca liberalii neo-comunisti vor, dupa modelul PDL-isto-falconist taxe abuzive.
Este pacat ca Galis nu s-a consultat cu aceia care au participat la dezbaterea despre care vorbeste, poate n-ar fi venit cu jumatati de masura populiste si desprinse de logica juridica si economica.
Sa va aduceti aminte cand va va cere votul pentru colegiul 3 de deputati sa-l votati. Adevarul este ca din mai muklte mizerii de candidati Galis este dintre cei mai putin mizerabili. Ganditi-va la Seculici si veti vedea in persoana lui Galis o alternativa la miscarea devastatoare portocalie.


Gigi - la 11.10.2012 ora 08:56:25



Normal ca produsul intern brut scade in loc sa creasca. " Dragii " nostri alesi fac tot posibilul, cu atatea taxe, sa desfiinteze enorm de multe firme care plateau taxe din ceea ce produceau. Bugetarii nu produc nimic asa ca de unde podus intern.
Absorbtie de fonduri europene de unde, daca se desfiinteaza atatea firme. Statul nu le acceseaza fiindca de acolo nu poate fura, trebuie sa justifice fiecare banut accesat. Deci daca nu poate fura din fonduri europene, clar ca nu e interesat sa le acceseze.
Si in plus, odata cu faptul ca statul face tot posibilul sa desfiinteze firmele mici, care asa cum au fost i-si plateau taxele ( ca n-aveau curajul sa nu le plateasca ), sterge si iarta de datorii firme colos la nivel national.
Da, se vede ca statul are grija egal de populatia tarii, doar ca, cativa sunt multmai egali decat toti ceilalti.


Gigi - la 11.10.2012 ora 08:43:25



Pai ma tembelilor, asa vreti voi sa stimulati agentii economici. Reduceti taxa de autorizare. Asa si. Aia se plateste o singura data. Daca o reduceti credeti ca se infiinteaza peste noapte mii de firme cara sa va cotizeze lunar bani, multi, pentru care voi nu miscati un deget. Si le mai si bagati vesnic bete in roate.
Si alta aberatie, taxa de orar ( platibila anual ).
Pai daca sunt autorizat sa functionez, de ce mama naibii sa mai platesc taxa de orar.
Daca nu pot functiona, automat nu mai pot face bani si atunci voi incasati pe zuzu.
Mai ramane un pic si inventati taxa pe orar de pauza de masa, orar de pauza de tigara si de mers la buda.
Ce aveti voi cu orarul ?
Ca stau mai mult sau mai putin la lucru, asta se traduce in valoarea banilor pe care voi ii incasati.
Cum naiba sa poti functiona fara sa ai un orar.
Numai in tara asta condusa de oaneni de rahat se poate cere de mai multe ori taxa pentru un singur lucru.
In mod normal ar trebui sa ne multumeasca ca functionam, ca altfel de unde dracu-si mai colecteaza ei bani ( parazitii de functionari publici degeaba latra, ca e nu produc absolut nimic ca sa aduca bani in plus ). Singurii care intradevar produc bani sunt cei privati, care se intereseaza de tot ce au nevoie ca sa poata face un ban in plus si sa poata sa sustina parazitii care nu produc nimic dar au salarii cu mult mai mari. Exact, unii lucra si ceilalti au bani ( si tot striga ca nu le ajung ).
De ce naiba avem noi in vest taxe mai mari si mai multe peste tot. Nu traim tot in Romania, nu suntem toti cetatenii aceleiasi tari. Suntem fraieri ca le dam. De fapt suntem prea corecti. Da, stiu, daca, daca ar face taxe la fel si pentru celelalte zone, vesnic " defavorizate", si-ar ridica lumea in cap. Si sunt multi " defavorizati " in tara asta. Asa lasa sa-i belim pe cei care lucra sa poata trai boiereste cei care traiesc ca parazitii. Fraieri suntem.


nico - la 11.10.2012 ora 00:31:26



infine te ai prins.


:)))))) - la 11.10.2012 ora 00:00:43



acum inteleg de ce ai timp nico sa stai pe site-uri si sa lasi comentarii si sa dai limbi .....ESTI IN MENOPAUZA !!!!


kkt cu mac - la 10.10.2012 ora 23:58:17



nico, ai imbatranit degeaba... nu te astepta sa-ti cedez locul in tramvai, eventual sa te imping pe scari si sa te intreb unde te grabesti...


nico - la 10.10.2012 ora 23:07:16



PIB nu va creste cu 1%.am gresit


nico - la 10.10.2012 ora 23:04:15



Sa fii sanatos Sorine.Am un nepot in cl3a.Iar celui ce ma face rau intentionata ai spun doar ca sant informata.Ponta in direct la RTV s a certat cu ministru finantelor ca au publicat stirea pe situl ministerului fara sa l avizeze si pe el.Si auzi ce a comunicat azi guvernul:inflatia va creste pina la sfirsitul anului la 5%fata de 3,4 cat erea prevazut.produsul intern brut nu va creste cu 15cum erea prevazut.absorbtia fondurilor europene s a redus fata de cum erea prevazut.Si atunci spune mi tu care esti bine intentionat ce au realizat din ce au prevazut?


Sorin - la 10.10.2012 ora 21:38:02



Nico petreceti si tu serile facand sex sau cu un pahar in fata nu mai sta pe site-uri ca de aia a scazut natalitatea in tara asta din cauza unora ca tine!


pentru nico - la 10.10.2012 ora 20:45:40



am vazut ca tu esti fan pd-l si falca , dar nu fi rea intentionata si dezinforma ......cum adica ministru de finante a anuntat mariri de taxe ? ESTI O NESIMNTITA SI O LIMBISTA ....ITI PUTE GURA RAU !!!!


        1 | 2 | 3    >    >>


Nume: