Flash news:
 
<< Înapoi


DEZBATERE/ Ştrandul Neptun, între ce a fost şi ce ar putea să fie!



30.05.13 de O.T.

PNL Arad a anunţat că va iniţia o dezbatere cu tema ştrandului Neptun, urmărind să afle ce îşi doresc arădenii în privinţa viitorului acestuia.
„PNL Arad va iniţia o dezbatere pentru a vedea ce spun specialiştii, ce îşi doresc arădenii, ce cred oamenii din turism, investitorii, administraţia. La final, ne dorim ca rezultatul va fie o strategie armonioasă a Ştrandului pe termen mediu şi lung. Dacă actuala majoritate din CLM Arad, formată din PDL, UDMR şi PPDD nu va dori să-şi asume un astfel de proiect, vom strânge semnături de la populaţie. Dar nu credem că actuala administraţie ar vrea să susţină altceva decât îşi doresc arădenii”, a declarat Florin Galiş, preşedintele Organizaţiei Municipale PNL Arad.
Acesta este de părere că „ştrandul actual nu mai este de mult ceea ce era odinioară. Nu este nici pe departe ceea ce ar trebui şi ar putea fi. Este rezultatul unor experimente eşuate, a unor ambiţii fără sens, din care au pierdut toţi: arădenii, comercianţii, administraţia locală, bugetul etc. Un argument în plus este ceea ce s-a întâmplat marţi, 28 mai 2013, în şedinţa CLM: o nouă zonare – a câta?! – un nou set de tarife, o nouă abordare. Este limpede că tot ceea ce se întâmplă acolo nu duce la o dezvoltare durabilă şi de viitor”.
De aceea, reprezentanţii PNL Arad apreciază că este nevoie de o altă gândire asupra Ştrandului, o coerenţă strategică şi un plan bine structurat cu paşi clari. „Trebuie să se ţină seama de tot ceea ce reprezintă Ştrandul în ansamblul lui: căsuţe, comercianţi, terase, spaţiu verde, terenuri de sport, bazine pentru adulţi, bazine pentru copii, bazine cu apă termală. O insistenţă pe o zonă anume în detrimentul alteia nu va duce la nici un rezultat. Poate doar la rezultatul de azi”, a declarat Galiş.
„Trebuie să analizăm ce vrem de la Ştrand, ce aşteptări au arădenii de la Ştrandul lor. Să fie similar celor din Ungaria? Să fie o destinaţie pentru terase şi petrecerea timpului liber? Să fie o destinaţie pentru turismul de weekend?”, sunt numai câteva dintre întrebările la care arădenii sunt aşteptaţi să răspundă. 



Comentarii (40)

kkt cu mac - la 02.06.2013 ora 04:56:34



ovidiu, esti o fudulie... scuze, un fudul :))))


Radu - la 01.06.2013 ora 11:38:11



strandul trebuie sa redevina cea fost. punct!


....ovidiu - la 01.06.2013 ora 09:05:23



Daca galagia deranjeaza atunci trebuie limitata. Gardurile nu sunt adaptate limitarii zgomotelor. Pt. galagie exista solutii simple si eficiente.


Ovidiu - la 31.05.2013 ora 20:11:06



A, si apropo, ca sa fiu pe acelasi calapod cu tine , ai scris "cai ai"..N-am cai, dar daca vrei cai dute la hipodrom . Vezi , e usor sa "carcotesti"...


Ovidiu - la 31.05.2013 ora 20:07:37



Hopa, a aparut profesorul de romana online.Se mai si greseste din cauza grabei Mr. Perfect. Nu stau sa citesc de 2 ori ceea ce scriu , pentru ca nu sunt la slujba aici,si nici la vreun examen de limba romana. Replica ta arata , ca in lipsa de alte argumente te "agati" de subtilitati si greseli umane la urma urmei ...asta demonstreaza capacitatea unora, nula de altfel ,de a purta o discutie pe argumente.


@Ovidiu - la 31.05.2013 ora 17:41:35



vezi ca se scrie confort nu comfort! cu asta cred ca am spus tot despre capacitatea ta si nivelul tau. bine cai ai avut bani de Ibiza... esti si tu unul dintre imbogatitii lui Falca probabil ca altfel nu-mi explic


Ovidiu - la 31.05.2013 ora 15:54:54



Voi uitati un amanunt foarte important aici, si de care vad ca nu aminteste nici unul dintre contestatarii actualului model de strand.Linistea celor care locuiesc langa strand.Lasand la o parte "banalele" dezavantaje pe care le-ar avea strandul daca s-ar transforma in cismea pe timp de noapte, de locuitorii de prin imprejurimi nu va intereseaza?.Cred ca niciunul dintre voi nu locuieste in imprejurimile strandului, ca sa stiti ce insemna strandul pe timp de noapte in "insorita" lui existenta.Asa cum si voi aveti dreptul de a cere dezmat si ei au dreptul de a cere comfort.Tocmai de aceea am facut compararea cu Ibiza, nu din punct de vedere statiune-oras ci d.p.d.v. al poluarii fonice si al deranjului adus riveranilor , iar zgomotul nu tine cont daca esti mai sarac sau mai bogat , tot zgomot se numeste. @Cacat cu mac, cu tine nu are rost sa imi pierd vremea pentru ca ti-ai pierdut tu vremea pana acum uitand de cei 7 ani de casa si au pierdut si parintii tai cu tine vremea pana acum daca ai ajuns in halul asta.


@ovidiu - la 31.05.2013 ora 15:20:47



Pe cand strandul asta era ceva de capul lui si nu impartea oamenii in custi se intampla ceva interesant: tinerii care intrau in vacanta se gandeau sa mearga la mare sa se distreze (majoritatea optau pentru Mamaia si Costinesti)., doar ca nu toti aveau bani sa mearga la mare si fiindca strandul oferea o atmosfera similara celei de la mare(tinerii astia nu mergeau la mare pentru aerosoli) umpleau strandul. Logica asta se regasea si la studentii din Timisoara care preferau sa dea o raita pana la Arad decat sa-si cheltuie banii pe litoral.
Pana una alta faptul ca strandul era o alternativa la mare a creat acea atmosfera speciala, care la randul ei atragea tot mai multi tineri.
Din tot fenomenul asta Aradul a avut mult mai mult de castigat decat de pierdut si asta este un lucru imposibili de contestat cu argumente rationale.
Referirea la Spania sufera din foarte multe motive: Aradul nu este statiune la mare, langa Arad nu sunt insule amenajate cu discoteci, in Arad oamenii sunt saraci si economia aproape inexistenta astfel incat un strand nu poate supravietui in conditii de austeritate morala excesiva etc. Pe de alta parte cei care vor un strand banal pot alege sa mearga in alta parte. Cei care vor acel strand de alta data nu au unde sa-l gaseasca asa ca se agata de speranta ca se va renunta la garduri.
Inca o chestie - soarta strandului nu ar trebui sa fie abordata intr-un registru politic. Strandul este asa cum este, ar putea fi mai bun sau mai rau si oamenii ar putea fi mai multumiti sau nu indiferent de partidele politice si de politrucii care la populeaza.


aradan - la 31.05.2013 ora 14:21:07



inainte era mai bine. atat va spun si nimic mai mult. e doar o parere... nu trebuie sa ma injurati!


kkt cu mac - la 31.05.2013 ora 14:17:26



eu am venit cu flegma pe care o meriti in mijlocul ochilor... argumentele tale sunt simpla propaganda falcista... da da, nu sunt bani... nu sunt bani o pula, de-aia se sparg bani in fiecare weekend prin cluburi iar cand va da soarele toate terasele vor fi pline... cum iti ziceam napoi cu nasu-n curu lu falca


        1 | 2 | 3 | 4    >    >>


Nume: