Flash news:
 
<< Înapoi


DISPERARE în pragul noii ierni: SUTE de asociaţii DATOARE încă la CET, de iarna trecută!



16.09.13 de O.T.

Sute de asociaţii de proprietari din Arad racordate la sistemul centralizat de încălzire au probleme din cauza refuzului puterii locale din Consiliul Local Municipal (PDL – PPDD – UDMR) de a face costurile încălzirii suportabile pentru populaţie.
Astfel, potrivit Uniunii Locale a Asociaţiilor Locative (ULAL) Arad, 20 la sută dintre asociaţiile de proprietari racordate la sistemul centralizat de încălzire au încă restanţe la CET de iarna trecută. „Conform informaţiilor noastre, 250 de asociaţii au restanţe la CET încă de iarna trecută. De altfel, CET a cerut în instanţă executarea silită a unor asociaţii datoare iar 65 de asociaţii sunt în reeşalonare de plată. Este o situaţie disperată, mai ales că se apropie din nou iarna”, a declarat Dorina Lupşe, preşedintele ULAL Arad.
La Arad, preţul gigacaloriei este de 290 de lei, fiind redus de la de 307,4 de lei, cât costa la un moment dat, dar chiar şi aşa rămâne unul dintre cele mai ridicate din ţară.
Deşi în decembrie 2012 opoziţia din Consiliul Local Municipal şi societatea civilă din Arad au încercat să obţină o subvenţionare de la bugetul local, astfel încât preţul gigacaloriei să ajungă la 270 de lei, s-au lovit de refuzul puterii locale, respectiv a consilierilor PDL, PPDD şi UDMR, care au refuzat să voteze proiectul de hotărâre întocmit în acest sens. Rezultatele refuzului se văd acum, când 250 de asociaţii de proprietari au încă probleme cauzate de costurile aferente iernii trecute.



Comentarii (9)

unde e Cristea - la 23.09.2013 ora 12:41:53



Pe cand se pregatea de campania pentru Primarie, Claudiu Cristea se dadea mare militant pentru reducerea pretului gigacaloriei. Ati mai auzit ceva despre asta din partea lui in ultimul an? De ce oare?


Ioan Teudan - la 23.09.2013 ora 12:22:39



nu sunt de acord ca gunoaie din afara Aradului ( precum viermele de falca )sa vina si sa faca ce vrea la noi in Arad ! Daca e asa virgoant , sa mearga sa faca ordine in satul parintilor si bunicilor lui !


.... - la 17.09.2013 ora 11:53:40



Nu sunt de acord cu subventionarea gigacaloriei!
Sa subventionezi GCal. inseamna sa plateasc toata lumea o parte din consumul celor bransati la CET. Sa plateasca si aceia care se incalzesc la CET si aia care se incalzesc pe lemne, gaz sau alte surse. Sa plateasca si aia care au din ce plati si aia saraci care nu/si pot plati nici propriile lemne si traiesc iarna de iarna in frig. Asta inseamna ca vor lua bani pentru caldura consumata si aia care au probleme financiare si aia care nu au probleme, si amaratii si smecherii.
Cum ar putea fi just si echitabil un sistem care ia bani de la o batranica singura si saraca care se incalzeste iarna cu cateva lemne amarate ca sa-i subventioneze caldura unui care are de 100 de ori veniturile babei?
Solutiile sunt altele:
1. se retohnologizeaza CET-ul pentru fi mai eficient si mai ieftin;
2. se ridica interdictia si piedicile pentru cei care vor sa treaca la alte sisteme de incalzire, mai eficiente.
3. se fac investitii in condominii pentru refacerea traseelor de incalzire astfel incat sa fie posibila o contorizare individuala a consumului si repartitoare de prostit oamenii (repartitoarele nu masoara consumul si in functie de niste parametrii le spune la cei care fac citirea si calcul cum sa imparta acel consum pentru fiecare proprietar).
4. se renunta la repartitoare. CET-ul are un contor la bransamentul principal de la intrarea in imobil. Contorul asta masoara consumul (temperatura de intrare minus temp. de iesire ori metri cubi). In fiecare condominiu o parte din consum il reprezinta pierderile pe reteaua internna de distributie, adica prin pierderea caldurii prin tevile ce vin din subsol spre fiecare apartament. Proportia de pierderi este de cca. 20% dar numai acolo unde toti locatarii dau drumul la calorifere. Unde locatarii inchid calorifele contorul CET-ului masoara tot atatia metri cubi insa cu o diferenta de temeperatura mai mica (fiindca nu se mai face transfer de cladura de la radiatoare spre camere ci numai de la tevi spre camere). Asta inseamna ca atunci cand toti sau o parte isi inchid caloriferele consumul masurat de contorul CET este aproximativ acelasi. Diferenta dintre cei contorizati si cei necontorizati este foarte mica. La cei contorizati platesc consumul numai cei care dau drumul la calorifere. Rezultatul este ca intr-un imobil contorizat esti obligat sa stai in frig ca daca dai drumul la calorifere ajungi sa platesti singur jumatate din factura pe imobil, adica ai sfeclit-o! Daca imobilul este necontorizat toti vecinii dau drumul la maxim la calorifere si platesc cu cca. 15% mai mult decat cei care mor de frig. Pentru 15% nu merita sa mori de frig mai ales ca oricum platesti (cei care au copii mici si trebuie sa dea drumul la incalzire sunt victimele totala ale sistemului de contorizare promovat cu ferocitate de ULAL).
5. Instalati-va sisteme comune la nivel de tronson pe gaz, pompe de caldura, paleti, lemne .... ca va amoritzati investitia in 2 ani si mai platiti cand este cald afara cladura pe care o da CET-ul, nu platiti NIMIC cand sunteti plecati in concediu! Platiti doar cat consumati!


Liviu - la 16.09.2013 ora 16:54:53



Acesta e adevarul despre ce se intampla in Aradul lui Falca!


@varanul - la 16.09.2013 ora 14:37:20



pe asta il plateste Falca nu va faceti probleme


@Varanul - la 16.09.2013 ora 13:53:35



ceea ce faci tu nu e decat o incercare de diversiune pedelista pentru a baga zazanie intre ULALA si Miscarea Aradeana cand se stie ca dusmanul comun e Falca si cu PDL! rusine diversionistule portocaliu!


Varanul - la 16.09.2013 ora 13:25:40



Alo!...ULALA unde ati fost cand Miscarea Aradeana in frunte cu consilierul Caludiu Cristea aveau intalniri cu cetatenii prin toate cartierele Aradului pentru a primi spijinul lor in demersul de reducere a pretului la Gcal?....V-ati ascuns si de platit a platit doar Cristea.Normal ca nu ati fost prezenti la chemarile CET-ului ca doamna e plecata luni intregi in USA.


A.S. - la 16.09.2013 ora 12:19:19



Disperarea e de cand ne-am pricopsit cu Falca primar. Motul oltean s-a facut stapan peste oras si prostii de aradeni se mai si bucura


cineva - la 16.09.2013 ora 11:55:07



aradeni traiti dupa cum ati votat! adica prost!


Nume: