Flash news:
 
<< Înapoi


EXCLUSIV/ O comună din judeţul Arad s-a alăturat OFICIAL campaniei "Salvaţi Roşia Montană"



07.09.13 de O.T.

O comună din judeţul Arad s-a alăturat oficial campaniei „Salvaţi Roşia Montană”, un banner cu sloganul respectiv fiind afişat chiar la întrarea în sediul Primăriei şi Consiliului Local Hăşmaş. „Comuna Hăşmaş îndeamnă: Salvaţi Roşia Montană! Oamenii sunt mai scumpi ca aurul!”, este mesajul care-i întâmpină pe toţi cei care trec prin faţa sediului unităţii teritorial-administrative.
Iniţiativa îi aparţine primarului Cornel Popa, care a comandat personal confecţionarea bannerului şi a fost după el la Arad. „Suntem împotriva începerii exploatării la Roşia Montană iar vocile noastre trebuie să se facă auzite”, a declarat primarul Cornel Popa, pentru www.newsar.ro. În acest sens, acesta a anunţat că în comună va fi demarată o campanie de strângere de semnături împotriva proiectului minier, listele urmând să fie trimise apoi Parlamentului, pentru a nu vota în favoarea începerii exploatării.
„O să strângem semnături pe care le vom trimite la Bucureşti, la Parlament, prin intermediul parlamentarilor arădeni”, a precizat Cornel Popa.
Gestul autorităţilor din Hăşmaş este unicat, dorindu-se a fi un exemplu şi pentru alte comunităţi care nu agrează începerea exploatării la Roşia Montană. 
De remarcat, că primarul Comunei Hăşmaş, Cornel Popa, a primit anul trecut titlul de „Cel mai bun primar de comună din Regiunea Vest”, în cadrul Galei „Administraţia Locală la Înălţime”.



Comentarii (25)

Sfinx - la 09.09.2013 ora 11:54:10



Nico, esti un idiot. Exploatarea nu e una clasica, eu garatez ca nu o sa angajeze nici macar un miner roman. Totul se face cu utilaje profesionale operate de canadieni. Defapt ei au si recunoscut ca o sa aduca forta de munca din afara, gata pregatita si instruita pe utilajele aferente. Meriti o palma sa te mai trezesti!


Ana - la 09.09.2013 ora 11:06:38



Nico, idiotule...


nico - la 08.09.2013 ora 21:08:58



Daca a ti locui in acea zona unde oamenii au trait doar din minerit ce ati face?Imprumutam bani din banci in loc sa profitam de bogatiile noastre.Daca lasam datorii uriase urmasilor nostrii este bine?


mircea - la 08.09.2013 ora 20:32:17



felicitari primarului!
sper ca si alti primari sa ia acest exemplu. acel aur nu e doar al rosiei montane, e al intregii tari, nu doar pentru acesti ani, ci si pentru generatiile viitoare.
trebuie sa ne gandim si la ce lasam mostenire urmasilor nostri.


Sorin - la 08.09.2013 ora 10:44:41



sincere felicitari pentru gestul facut. dl. primar este asteptat alaturi de noi dupa-amiaza la ora 17 in fata primariei Arad! UNITI SALVAM ROSIA MONTANA!


gil - la 08.09.2013 ora 03:22:28



pentru ca sunt foarte foarte multi sectari comandati din america pe aproape toate posturile de conducere din oras.Normal de evrei.Baptisti aventisti penticostali iehovisti si multi altii


SM - la 07.09.2013 ora 22:50:55



Nu doresc sa spun decat doar atat: nu sufar oamenii ce pun propria burta mai presus de mediul inconjurator si accepta distrugerea naturii pe mii de ani numai pentru a-si hrani burtile acum. Oare noi ca oameni, chiar atat de ingusti la minte am ajuns sa fim ? Chiar nu intelegem ca distrugerea naturii pe termen lung este un rau mult mai mare decat saracia in care traim acum ? Hai sa otravim mediul, hai sa defrisam padurile, hai sa paraduim totul numai pentru ca Gheorghita din varful dealului o duce rau, croseteaza sosete, va dati seama ? Saraca, cata tragedie, croseteaza sosete si le vide cu 5 lei, deci, haideti sa distrugem natura pe mii de ani astfel incat Gheorghita sa nu mai croseteze sosete, haideti sa fim precum lacustele si sa distrugem totul. Frumosi oameni, nu am ce spune, prezinta saracia sociala ca motiv pentru a cauza o catastrofa si un dezastru natural, ca doar desigur, faptul ca Ghiorghita din varful dealului croseteaza sosete, este o tragedie infinit mai mare decat otravirea mediului pe mii de ani, nu-i asa ? Ma, dar cat de prosti suntem noi, cat de prosti ? Sunt uimit de prostia umana ! Eu personal, as lua-o pe Ghoerghita aia, i-as fute o mama de bataie sora cu moartea pentru ca a luat parte la asa ceva, iar apoi i-as da un sut in dos sa se duca dracului intr-un oras mai mare si sa spele scari cu mopul, ca sa nu mai trebuiasca sa croseteze sosete. Lui Ghorghita aia cineva ar trebui sa-i indese sosetele alea pe gat la vale.


niticatanoiu@yahoo.com - la 07.09.2013 ora 22:10:31



Felicitari,bravo voua,
sunteti adevarati romani!!!!!


duminica//8 septembrie//ora 17//Primarie - la 07.09.2013 ora 22:09:38



In Arad s-a iesit si se va iesi in strada pentru Rosia Montana. Duminica la ora 5 va fi probaabil cea mai mare manifestare de pana acum, iar sambata viitoare de la 18:30 sunt asteptati oameni din tot judetul la un protest de amploate impotriva exploatarii de la Rosia Montana dar si cu gaze de sist in judetul nostru


M-Lin - la 07.09.2013 ora 21:53:15



In arad dece nu se iese in strada?


        1 | 2 | 3    >    >>


Nume: