Flash news:
 
<< Înapoi


Filiala Banat Crişana a ICR, lăsată baltă de autorităţile locale. Va funcţiona cu scaune aduse de acasă!



08.01.13 de O.T.

Desemnată să funcţioneze la Arad, reprezentanţa regională a Institutului Cultural Român nu a beneficiat de nici cel mai mic sprijin din partea autorităţilor locale, a declarat Gheorghe Schwartz, directorul Filialei Banat - Crişana a Institutului Cultural Român.
Gheorghe Schwartz a precizat că, deşi a solicitat sprijin din partea autorităţilor locale nu a găsit înţelegere la acestea, în pofida faptului că este vorba despre o instituţie de importanţă majoră, pe care timişorenii, de exemplu, şi-o doresc să funcţioneze în orașul lor. „Din păcate, nici Primăria, nici Consiliul Judeţean Arad nu ne-au sprijinit cu nimic, deşi am depus o cerere la Primărie în acest sens. Prefectura este singura care şi-a manifestat disponibilitatea, însă nu prea are mijloace”, a declarat Gheorghe Schwartz.
În aceste condiţii, Gheorghe Schwartz a apelat la sponsorizări, a identificat două spaţii şi speră ca până la inaugurare, programată pentru data de 24 ianuarie, sediul să poată fi amenajat şi dotat. „Vom inaugura acest sediu şi vom funcţiona chiar şi dacă va trebui să aduc eu scaune de acasă”, a declarat Gheorghe Schwartz. 
Directorul Filialei Banat-Crişana a Institutului Cultural Român a precizat că la inaugurare ar putea fi prezent preşedintele Senatului şi membrii comisiilor de cultură din Parlament.



Comentarii (19)

ion - la 28.01.2013 ora 04:44:21



Apropo de cultura, avem una din cele mai slab pregatite filarmonici din tara.Orchestra din Botosani , mult mai recent infiintata de este deja superioara. Am avut primul Conservator din tara,cred ca 1836 daca nu ma insel. Cu toate astea avem o orchestra decimata, slab pregatita, imbatranita si cu un director iresponsabil. Cam asta este cultura din arad, cel putin pe plan muzical. Propun pe aceasta cale sa facem ceva. Orice . Numai sa nu mai fie un subiect de batjocura Filarmonica de stat Arad.


misterioasa - la 16.01.2013 ora 09:10:44



filiala asta este absolut necesara si de mare perspectiva. Se vede de la o posta: doi directori si deocamdata niciun angajat. nu buget, nu sediu... Adica nu stiu cati cu mapa si foarte putini cu sapa si cu un obiect de activitate cam neclar deocamdata si deloc diferit de cel al institutiilor de cultura deja existente in zona... si vor deschide sediul nu cu scaune de acasa, ci cu calorifere. sa fie clar!


Ghita Negru - la 09.01.2013 ora 12:05:04



Dl. Schwartz, la etatea sa (este pensionabil) ar trebui sa se intrebe cine l-a pus director la un ICR care nu prea are nici el ce cauta in Arad si abia apoi sa acuze...


kkt cu mac - la 08.01.2013 ora 19:40:21



laura, n-ai zis nimic de alaptat :D, dar n-ar fi o problema ca gasesti pe goagal cum se face ;)


barton - la 08.01.2013 ora 18:14:44



@Laura,

Voi aveti Institutul Falco-Iotchist si pe cel al Respiratorilor de Basisme


Laura - la 08.01.2013 ora 17:09:12



Normal ca stiu desi schimb scutece...Institutul cultural roman...care din cate stiu din 2012 a intrat in subordinea Senatului Romaniei (asa ca cerseste degeaba bani de la primarie) . Mai stiu ca d-ul Schwarz a avut doua oferte de spatii prin sponsorizare si chiar s-a declarat multumit de zona centrala a acestor locatii deci nu inteleg de ce se plange mereu. E foarte simplu sa cersesti mereu dar e foarte greu sa muncesti ! P.S. Si da...stiu sa schimb scutece, si sa folosesc google! Apropo vreau si eu Institutul roman al mamelor, prin urmare doresc sediu central, vreau bani pentru mobilarea lui etc....Poate facem si un Institut al copiilor, secretarelor, bautorilor de apa, respiratorilor de aer ....care toti bineinteles vor sedii centrale, bani, etc


cristian sirb - la 08.01.2013 ora 16:48:42



Laura, nu sunt de acord cu adresarile badaranesti, insa cred ca unii au dreptate: ar fi fost mai bine sa te fi abtinut. Desi, recunosc ca toti avem dreptul la exprimare libera.
Tine insa de fiecare sa decida daca chiar are ceva de spus sau doar vrea sa se afle in vorba, in cazul tau, in totala necunostinta de cauza. Stii ce e ICR-ul?


in cult - la 08.01.2013 ora 15:15:27



d-le schwartz,ce naiba,doar sinteti aradean;in afacerile cu primaria nu ati auzit de comision?asta-i culmea,sa cer ceva si sa nu sari la interval cu o mica atentie...cita lipsa de cultura!!!


kkt cu mac - la 08.01.2013 ora 14:13:27



laura, n-ai de alaptat sau scutece de schimbat? :) sau poate suferi de stres postnatal :D


Laura, ai si dreptate - la 08.01.2013 ora 14:13:04



Laura, ai dreptate. Sunt copii care nua u conditii sa invete, dar pt. ei nu sunt bani, da pt.o institutie condusa de un pensionar tre sa fie. oare?


        1 | 2    >    >>


Nume: