Flash news:
 
<< Înapoi


Iarna ne dă fiori şi-n plină vară: Preţul gigacaloriei îi determină pe arădeni să se debranşeze ilegal!



02.07.12 de O.T.

Dorina Lupşe, preşedintele Uniunii Locale a Asociaţiilor Locative, atrage atenţia asupra fenomenului debranşărilor ilegale de la reţeaua de termoficare a CET, cauzate de costurile pe care le implică o debranşare oficială.
„Oamenii nu au bani să plătească debranşările, studiul tehnic pretins de CET ridicându-se la aproximativ 2000 de lei, la care se adaugă şi preţul care trebuie plătit firmei care execută lucrarea. La toate acestea se adaugă aprobările de la vecinii cu care solicitantul are pereţi comuni şi cele de la asociaţia de proprietari. Din acest motiv, oamenii se debranşează ilegal”, a declarat Dorina Lupşe.
Aceasta estimează ca destul de mare numărul debranşărilor ilegale, având în vedere că, deşi oficial CET a dat publicităţii că a primit doar aproximativ 20 de cereri de debranşare legală, cetăţenii sună zilnic la ULAL pentru a se interesa de ce anume au nevoie pentru a se debranşa de la reţeaua de termoficare. „Când le spunem de ce anume este nevoie şi mai află şi costurile, oamenii aleg calea debranşărilor ilegale, ceea ce înseamnă că vor intra în iarna viitoare fără nici o sursă de căldură”, avertizează Dorina Lupşe.
Preşedintele ULAL mai atrage atenţia şi asupra faptului că, deşi suntem deja în iulie (iar din octombrie, probabil, se va furniza agent termic), autorităţile locale nu par interesate de soarta arădenilor în iarna care va urma. „Nu ştim nimic din ceea ce urmează să se facă pentru a sprijini populaţia, subiectul legat de preţul gigacaloriei fiind uitat odată cu trecerea campaniei electorale. Dar, la ce putem să ne aşteptăm din moment ce de la 1 iulie s-a scumpit curentul şi probabil că se va scumpi şi gazul, lucruri care se vor reflecta în preţul gigacaloriei?”, s-a întrebat Dorina Lupşe.
La ora actuală, preţul gigacaloriei în municipiul Arad este de 307 lei, printre cele mai ridicate din ţară.



Comentarii (13)

Irina Popescu - la 03.07.2012 ora 09:31:19



Ati mancat ,ati baut ,acum platiti fraierilor....


pt. nico - la 03.07.2012 ora 09:20:10



pe tine nu te mai desteapta nimeni!


IO - la 03.07.2012 ora 09:10:18



De la inceputul anului trecut, deci deaproape 1 an si jumatate, primim somatii cu amenintari, gen: " daca nu platiti in termen de 5 zile, atunci din data de.... ve-ti fi debransat si nu ve-ti fi rebransat pana nu va platiti toate restantele ". Acele 5 zile sau facut 550 de zile si in total cam 7-8 somatii de astea, si nu a venit nimeni sa ne debranseze. Ii asteptam cu drag. Avem si banii pregatiti sa platim toate restantele. Dar asta numai dupa ce ne debranseaza. Si inapoi, pe proprietatea noastra nu mai calca. Chiar daca va trebui sa ne facem singuri dreptate.


Gigi - la 03.07.2012 ora 08:59:43



Studiul tehnic al lui PESTE. Inchizi un robinet si gata. Sau dai jos caloriferul si blindezi teava. Ce multa filozofie.
Trebuie multe "comisii cu multi oameni" care sa analizeze luni intregi sensul de dezfiletare al unei piulite ?. Bataie de joc. Impact asupra echilibrului termic al blocului ?. Da, daca nu se mai pierde caldura prin caloriferele tale, ceilalti locatari o sa aibe caloriferele mai calde. Si asta e rau?.
Cei de la CET sunt disperati ca nu mai incaseaza bani. Nu vreau ei sa va debranseje. Treaba lor. Nu le mai platiti facturile si n-au decat sa ve dea caldura gratis. Va ameninta ca va dau in judecata. Sa le fie de bine. Inainte de asta, contractual scrie ca daca nu platiti la un anumit termen, va taie ei caldura. Apoi n-au decat s-o faca. Dupa ce v-au taiet caldura, le platiti restantele, dar nu-i mai lasati sa va rebranseze. Sa le fie de bine, daca sunt atat de ticalosi si maresc continuu pretul caldurii si in schimb scad calitatea agentului termic. Dragoste cu forta nu se poate. Din moment ce nu avem bani sa le platim mizeriile, nu ne pot obliga sa stam racordati cu forta. Ar trebui sa facem noi liste comune, sa apelam la avocati si sa-i dam in judecata, nu aici, ci la CEDO, pentru faptul ca ne tn racordati contra vointei noastre. Sunt banii nostri, atatia cat ii mai avem si avem dreptul sa facem ce vrem cu ei, nu ce vrea CET-ul.


nico - la 03.07.2012 ora 08:45:59



Poate ma destepti tu ca eu nu stiu cum vine chestia cu energia verde.Ce oras din tara o foloseste?In Italia caldura vine tot de la rusi.


cata prostie......... - la 03.07.2012 ora 07:43:27



nico nu te dezminti, zace muuuuuulta prostie la tine in tartacuta. stii mataluta ca retehnologizarea CET a fost o gaselnita pt. ca unii sa-si ia comisioane de acolo. CET nu trebuie retehnologizat asa cum a facut maestrul papusar Falca cel orbit de bani ci axat pe obtinerea de energie verde. asta e viitorul dar marele vizionar din fruntea orasului stie una si buna: asfalt pavele si borduri ca de acolo iese banul!


nico - la 02.07.2012 ora 22:05:52



Cum adica s a scumpit curentul?Pai ce face guvernul USL?Zicea ca ne da .Acum ne ia?Si de ce consilierii din opozitie in vechiul mandat au votat impotriva retehnologizarii CETului?


Comandamentul de iarna - la 02.07.2012 ora 21:41:52



Ne-a placut aia cu turturii. Deci Falca si cu PDL (MCL) sa ne suga turturii!


LIVIU - la 02.07.2012 ora 20:54:37



ARADENI VOR DARDAI DE FRIG IN CASA LA IARNA , SE VOR INCALZI CU RANJETUL LUI FALCA!!!!


gogu - la 02.07.2012 ora 17:34:56



o sa platim cu totii la iarna din cauza idiotilor care s-au tavalit in tarana dupa mici si bere statuta si au votat falca cu doua maini.


        1 | 2    >    >>


Nume: