Flash news:
 
<< Înapoi


La Arad NU SE CAUTĂ GAZE DE ŞIST! Prefectul: "Îmi doresc ca arădenii să fie INFORMAŢI CORECT"



07.03.14 de O.T.

Instituţia Prefectului – judeţul Arad a organizat vineri o dezbatere cu autorităţile locale în ceea ce priveşte activităţile de explorare a potenţialului de resurse convenţionale existent în perimetrul EX - 6 Curtici. Discuţiile purtate în sala rotondă a instituţiei au demonstrat, fără echivoc, că „Panfora Oil & Gas SRL” şi SC „Prospecţiuni” SA nu caută gaze de şist în perimetrul EX - 6 Curtici.  
La dezbatere au participat prefectul Cosmin Pribac, Claudia Răileanu, director în cadrul Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale, reprezentanţii societăţii titulare a acordului de concesiune din perimetrul EX - 6 Curtici – S.C. „Panfora Oil & Gas S.R.L.” împreună cu S.C. „Prospecţiuni” S.A., reprezentanţii Agenţiei pentru Protecţia Mediului Arad, Gărzii de Mediu, Consiliului Judeţean, Confederaţiei Patronatului Român, Camerei pentru Agricultură şi Dezvoltare Rurală precum şi primari sau viceprimari ai celor 17 unităţi administrativ-teritoriale (primării) cuprinse în perimetrul respectiv.
„Scopul întâlnirii a fost de a prezenta reprezentanţilor autorităţilor locale realitatea privind lucrările din perimetrul EX-6 care pot fi executate în conformitate cu acordul de concesiune, în contextul organizării acelor mitinguri săptămânale împotriva gazelor de şist. În vara anului trecut am organizat şi o întâlnire publică pe această temă şi încă de atunci s-a spus clar că nu se caută gaze de şist la Curtici, nu există aprobări pentru astfel de activităţi şi orice abatere de la ceea ce este scris în acordul de concesiune şi în celelalte acte emise de autorităţile statului vor fi sancţionate de instituţiile abilitate. Ca prefect, sunt direct interesat de problemele sociale din judeţul nostru şi îmi doresc ca arădenii să fie informaţi corect asupra acestei teme. De aceea am fost de-acord să organizăm această întâlnire: pentru a intra încă o dată pe fondul problemei şi a vedea care sunt aprobările pe care le-a obţinut concesionarul şi intenţiile acestuia, etapele intervenţiilor şi eventualele efecte asupra mediului, inclusiv asupra terenurilor agricole, astfel încât primarii să prezinte oamenilor realitatea. În continuare, sunt deschis oricăror propuneri de dialog iar ca prefect pot asigura că toate instituţiile care se află sub coordonarea Instituţiei pe care o conduc vor veghea la respectarea tuturor obligaţiilor legale ale concesionarului”, a declarat prefectul Cosmin Pribac.
Întâlnirea a avut loc pe fondul unor mitinguri de protest care se desfăşoară itinerant în mai multe localităţi ale judeţului, la iniţiativa unui grup în fruntea căruia se află Dimitrie Muscă, directorul Combinatului Agroindustrial Curtici. Participanţilor la aceste mitinguri li se transmite că „Panfora Oil & Gas SRL” şi SC „Prospecţiuni” SA caută gaze de şist în perimetrul EX - 6 Curtici, lucru negat de reprezentanţii celor două companii şi dovedit cu acte în cadrul întâlnirii de la Prefectură.



Comentarii (11)

ComisAR - la 08.03.2014 ora 20:40:20



PETROLU EUROII si MUSCA.Serial zilnic .Final JILAVA .Asteptam comentarii INTELIGENTE.


@aradean - la 08.03.2014 ora 17:20:11



cata dreptate ai!!!!!


aradean - la 08.03.2014 ora 13:28:30



Dan are dreptate. Panfora poate semna orice. Si declara orice. Dupa ce se va gasi, intamplator bineinteles, ca exista zacamintele - inclusiv gaze de sist - indiferent ca declarativ ei nu asta cauta - doar nu credem ca vor ramane neexploatate. Pe de alta parte sa nu fim naivi. Doar nu credem ca tartorele cu atitudine de stapan al judetului - Musca e ingrijorat de aspecte de ordin ecologic. Cand a avut un interes personal a facut ceva pe ecologie si a omorat animale, albine, efsecuta vanatorii care au dreptul sa vaneze in acel areal si ar face orice sa nu intre nimeni nici la pas in teritotiul lui. Va puteti inchipui ce deranj si probleme inseamna pentru el o invazie cu utilaje de explorare, sute de oameni si daca se gaseste ceva apoi exploatare ... Interesul lui Musca e personal si nu are nico o legatura cu mediul si poluarea lui. Deranjul lui e la fel de mare si daca se cauta gaze sau petrol din zacaminte obisnuite. Si ca de obicei interesul domnului Musca e mai presus de cel national sau al comunitatii locale.


dan - la 08.03.2014 ora 13:13:46



Ce trebuie sa intelegem cu totii este ca la mijloc e o smecherie si o strategie de comunicare a petrolistilor. nicaieri nu se vorbeste in legi sau contractul lor de gaze de sist. Asta pentru ca ele sunt tot gaze naturale obisnuite. Doar locul din care se extrag - roca si adancimea sunt diferite si necesita tehnicile speciale si controversate gen fracturare hidraulica. Dar ele sunt tot gaze naturale. Asa ca daca in urma explorarilor se va ontampla sa se identifice si zacaminte neconventionale - pentru ca se face harta subsolului generala nu selectiv - va urma si exploatarea lor. Si acolo se va face expropriere. Nimeni nu va mai sta la discutii. Singura calr de a evita exploatarea gazelor de sist e interzicerea prin lege sau prin contractul semnat cu societatea Mol (Panfora). Ceea ce sa fim seriosi - nimeni nu va dori. Asa ca aradeni tocmai urmeaza sa fiti luati de prosti. Si are dreptate cine scria ca ar fi interesant de desecretizat integral contractul. Doar obiectul e bun public. Dar nici asta nu se va vrea. Ca poate iar vom afla ca s-a vandut bogatia tarii pe nimic.


guru - la 08.03.2014 ora 13:04:08



Ok dar totusi ce cauta, drum mai scurt spre China? Nu fiti naivi clar ca gaze de sist cauta, dar in acte au alt nume.


@un CURTICEAN - la 08.03.2014 ora 12:35:06



nu mai fi naiv si nu te mai lasa manipulat de latifundiarul Musca cel care se crede un voievod in acest judet. mai bine l-ai intreba cum e cu caprioarele moarte si cu albinele....


un CURTICEAN - la 08.03.2014 ora 12:20:33



Oare ce dezbatere cu autoritatile locale a putut organiza prefectul? Oare stie el adevarul pe care o tara intreaga nu il stie? "Discuţiile purtate Ăn sala rotondÄ a instituţiei au demonstrat, fÄrÄ echivoc, cÄ âPanfora Oil & Gas SRLâ şi SC âProspecţiuniâ SA nu cautÄ gaze de şist Ăn perimetrul EX - 6 Curtici" - citat prefect Arad. De unde s-a putut demonstra fara echivoc ce gaze se exploreaza/exploateaza in perimetrul EX-6 Curtici, fiind stiut faptul ca ]n Hotararea de Guvern nr.1185 din 04.12.2012 anexa respectivului acord este secretizata. Daca se ddoreste adevarata constientizare a populatiei privind viitorul explorarilor se poate trece la desecretizarea respectivei anexe. Doar atunci se va putea afla adevaratele interese in perimetrul EX-6 Curtici. Pana atunci doar minciuni din partea autoritatilor.


Sorin - la 08.03.2014 ora 11:46:58



in sfarsit se spune adevarul ca a fost bulversata lumea la cap cu prostii


elena - la 08.03.2014 ora 09:24:12



Domule Pribac, sunteti prima persoana publica care a indraznit sa-si informeze corect cetatenii! Din punctul meu de vedere dati dovada de intelepciune si curaj! Spor la treaba!


Primar - la 08.03.2014 ora 01:32:02



Din 12 Primari ,doar 3 l-au sustinut pe dl.Musca. Investitorii au cerut sa fie monitorizati prin comisii locale non stop care sa confirme ca ei nu cauta GAZE DE SIST.Au toate aprobarile semnate de guvern fara gaze de sist.Noi asteptam cu drag investitorii seriosi !!!


        1 | 2    >    >>


Nume: