Flash news:
 
<< Înapoi


Momente EMOŢIONANTE la "Drumul Crucii"! Arădenii au plâns şi l-au ocrotit pe Iisus în drum spre Golgota!



30.04.13 de C.U.

Mii de arădeni au luat parte, marți seara, la Arad, la spectacolul de teatru de stradă amator „Drumul Crucii”. Cu această ocazie, arădenii, alături de cei 70 de actori, au rememorat calvarul îndurat de Iisus pe drumul spre Golgota.
Procesiunea a început din fața Catedralei de la Podgoria şi a continuat până în spatele Teatrului Clasic „Ioan Slavici”, unde a avut loc scena Răstignirii. Realizat pentru prima dată în Arad, evenimentul a fost unul impresionant și emoționant totodată. Actorii și-au intrat atât de bine în rol, încât cei prezenți au plâns la multe dintre scene!
Drama Răstignirii a fost realizată pentru a zecea oară în România, cu sprijinul mai multor organizaţii non-guvernamentale religioase. De remarcat, că momentul Răstignirii a fost trăit extrem de intens de arădenii prezenţi. Anterior, un tânăr în scaun cu rotile s-a îndreptat spre actorul care juca rolul lui Iisus și l-a luat în brațe, nelăsând soldații să-l biciuiască. Scena respectivă a durat preț de câteva minute, timp în care actorul l-a îmbrățișat pe tânărul aflat în scaunul cu rotile.
Rolul principal a fost jucat de Daniel Leş, artist român recunoscut naţional şi internaţional. Dramatizarea a fost realizată de un grup de credincioşi din mai multe confesiuni religioase, care a încercat să demonstreze că în creştinism nu sunt graniţe.
Întreaga procesiune a avut loc pe acorduri muzicale iar de două ori întrega asistență a rostit rugăciunea „Tatăl Nostru”. La finalul evenimentului, actorii au fost aplaudați la scenă deschisă.




Comentarii (24)

sebi - la 07.05.2013 ora 16:33:49



Vis-ule...n-ai inteles nimic. Pacat !


vis - la 07.05.2013 ora 12:12:13



Sa dea Dumnezeu sa visati ceea ce alti au vazut si sa ramana la aprecierea voastra daca credeti sau nu.


Marius - la 03.05.2013 ora 02:35:47



......pana unde pot ajunge cei ce spun ca cred si au citit Biblia???? Va recomand filmul Agora......uitati-va si uitati de porcarii de genul asta...chiar daca s-a intamplat asa ceva si "ne-a iertat" pe ei cei care au murit dupa 1400 (vezi Inchizitia) doar pt ca au spus ca pamantul e rotund sau se invarte in jurul soarelui de ce nu i-a iertat???.....sau iertare primeste doar prostimea??? Sunt aradean plecat din Arad de ceva vreme dar acest spectacol aprobat probabil de consiuliu sau primarie este unul grotesc!


ortodox - la 03.05.2013 ora 01:32:22



Biserica Ortodoxa a fost de acord, cel mult prin tacere (criticabila, desigur), altfel tot spectacolul a fost organizat si sustinut de neoprotestanti (baptisti, daca nu ma insel), ceea ce explica multe, inclusiv isteria rarebirddonnei. De acord cu cei ce cred ca a fost un spectacol jalnic din toate punctele de vedere. A fost doar o ocazie folosita de pocaiti pentru a iesi in strada si a-si face reclama. Iar Biserica Ortodoxa trebuia sa spuna ceva.


Andrei - la 02.05.2013 ora 14:27:12



Parca asa stiam ca principala sarbatoare crestina, cea care promoveaza mesajul crestinatatii, este acela al vietii vesnice, al invierii mantuitorului care ne-a deschis calea pentru toti cei care vrem sa-l urmam in lumina. Acest spectacol grotesc promoveaza violenta, voyerismul, tolerarea violentei, spalarea creierelor si indoctrinarea, dar si multe alte efecte secundare devastatoare. Pe cand un spectacol care sa promoveze mesajul frumos al crestinatatii ?


barton - la 02.05.2013 ora 09:42:05



@rarebirddonna

Daca adaugai la ce-ai scris ,,din punctul meu de vedere'' era oarecum in regula. Altfel, nu pari decat o misionara in cautare de prozeliti. Exaltarea, in orice domeniu s-ar manifesta, mie imi provoaca frisoane. Iar fanatismul ma deprima. Din partea mea fiecare om e liber sa creada in ce (si in cine) vrea, dar de ce nu acceptati ca oamenii care sunt reticenti vis-a-vis de ,,invieri'' si ,,salvari'' ale lumii au, si ei, dreptul la o parere?


Sandu - la 02.05.2013 ora 09:32:27



pasare rara donna din ce stol faci parte?


rarebirddonna - la 02.05.2013 ora 03:29:02



Deci sa-mi fie cu iertare.....DAR A CITIT DE AICI CINEVA BIBLIA DIN CEI CE AU COMENTAT????
Deci din tot ce s-a intampalt ce e cel mai jenant sunt comentariile de aici.
Nu s-a inteles absolut nimic din tot ce au incercat oamenii aceea sa faca pe acest popor sa inteleaga. Popor care se numeste CRESTIN.
Calin....daca tot ai popus ideea cu voluntariatul ptr rastignire nu ai vrea sa fii tu primul sa te dai voluntar sa te rastignim?? Dar oare o sa poti sa sii invii mai apoi si sa salvezi omenirea de la pacate???

Simona B. scumpa D-na sau D-soara acest spectacol a fost o poveste reala si nu are nimic de a face cu cultura. In cazul in car enu cunoasteti aceasta poveste reala si semnificatia ei profunda va recomand sa luati o Biblie in mana si sa o cititi. Veti fi socata sa vedeti ca aceleasi detalii sunt scrise si acolo. Cat despre cultura cam pare ca nu prea le aveti. Sa ma iertati.

Bogdan....aceasta relatare si poveste nu are nimic a face cu poporul nostru ci cu cel ROMAN de pe vremuri care se purta in acest fel si s-a purtat fata de ISUS nu e ceva ce poporul nostru a creat acum cu aceasta ocazie sau ptr acest spectacol.


Deci e foarte foarte trist si deprimant sa vezi cati oameni nu au inteles nimic din aceasta reproductie a ceea ce s-a intamplat acum 2000 de ani. Lipsa de cultura generala totala....se pare....si mai apoi ce e si mai trist ca nu s-a inteles de ce a facut Isus toate astea.
ISUS A MURIT IN LOCUL VOSTRU MAI CA SA NU AJUNGETI VOI SA O PATITI ASA DIN CAUZA MINTILOR NOASTRE BOLNAVE SI SUFLETELOR INTUNECATE PE CARE LE AVEM. A FOST UN SACRIFICIU PTR INTREAGA OMENIRE. IERI L-ATI MAI RASTIGNIT INCA O DATA CU VORBELE PE CARE TOCMAI LE-ATI POSTAT AICI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


VESTEA BUNA E CA V_A IERTAT ORICUM SI DACA L_ATI HUIDUIT VOI ACUM AICI CU COMENTURILE PTR ASTA A MURIT DE ASTFEL DE MOARTE INGROZITOARE SI PTR CA I-ATI FRANT INIMA DE DURERE. EU AM FACUT-O IN ALTE FELURI DAR SUNT SI EU VINOVATA. A MURIT SI PTR MINE SI PTR NOI TOTI.


Bogdan. - la 02.05.2013 ora 01:52:06



Cred ca e prima oara cand sunt de aceeasi parte a baricadei cu majoritatea:spectacol grotesc...adevarata blasfemie!
Si ce e mai grav,biserica Ortodoxa a fost de acord cu astfel de mizerie.


Nelu - la 02.05.2013 ora 01:25:43



un spectacol grotesc care reda dimensiunea civilizatiei acestui popor debil, mincinos si fara coloana vertebrala!


        1 | 2 | 3    >    >>


Nume: