Flash news:
 
<< Înapoi


Procurorii arădeni au DESCINS azi noapte la Matern. Un medic a fost RIDICAT din sala de naşteri!



30.10.13 de O.T.

Procurorii arădeni au descins azi-noapte la Secţia Obstetrică şi Ginecologie a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Arad, de unde au ridicat un medic şi l-au dus la audieri.
Din primele informaţii reiese că, în urma unui denunţ, la spital s-au prezentat şapte anchetatori, i-au spus portarului să nu pună mâna pe telefon şi au mers direct la sala de naşteri. Acolo, au percheziţionat pe toată lumea, dr. Liţa Argintaru fiind ridicată şi dusă la audieri.
În tot acest timp, unul dintre anchetatori a rămas jos, să supravegheze maşina medicului de gardă.


UPDATE 1/ Medicul, reţinut pentru 24 de ore

Procurorul Codrin Gavra, şeful secţiei penale a Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad, a declarat pentru www.newsar.ro că denunţul a fost făcut la numărul 112 de soţul unei femei care a născut azi-noapte la Matern. Bărbatul a cerut ajutorul oamenilor legii după ce, susţine acesta, i s-ar fi pretins suma de 1000 de lei pentru efectuarea unei operaţii de cezariană.
„Am constituit o echipă şi ne-am deplasat la faţa locului, dar nu am intervenit decât după efectuarea operaţiei, pentru a nu pune în pericol viaţa mamei şi a copilului”, a declarat Codrin Gavra.  Procurorul a declarat că suma de 1000 de lei nu a fost găsită iar medicul neagă că ar fi primit banii.
„Medicul a fost reţinut pentru 24 de ore şi dus la audieri”, a mai precizat Codrin Gavra.
 

UPDATE 2/ Comunicat de presă al Parchetului
Biroul de Informare şi Relaţii Publice din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad este împuternicit să aducă la cunoştinţa opiniei publice următoarele:
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad au dispus, reţinerea în data de 30.10.2013, a învinuitei Argintaru Liţa cercetată sub aspectul săvârşirii infracţiunii de luare de mită.
Din probatoriul administrat în cauză, până la acest moment al urmăririi penale, a rezultat că: În seara zilei de 29.10.2013, învinuita Argintaru Liţa, medic ginecolog în cadrul secţiei de Obstetrică şi Ginecologie a Spitalului Judeţean a pretins şi primit de la denunţătorul H.C. suma de 1000 de lei în legătură cu exercitarea atribuţiilor de serviciu.
În fapt, învinuita Argintaru Liţa, a condiţionat efectuarea actului medical contra sumei sus menţionate. În calitate de medic de gardă, aceasta a refuzat să efectueze o operaţie cezariană, cu toate că starea de sănatate a pacientei impunea această intervenţie. În urma primirii sumei de bani de la denunţător (soţul pacientei), aceasta a fost de accord să efectueze intervenţia chirurgucală, organele de anchetă intervenind numai după finalizarea operaţiei.
Pe numele învinuitei Argintaru Liţa a fost emisă o ordonanţă de reţinere pentru 24 de ore.
Facem precizarea că punerea în mişcare a acţiunii penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual de administrare a probatoriului, activitate care nu poate, în nicio situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie, iar luarea măsurii reţinerii vizează aplicarea unei măsuri care să asigure buna desfăşurare a procesului penal. (Biroul de Informare şi Relaţii Publice)

UPDATE 3/ Liţa Argintaru, cercetată în stare de libertate
Dr. Liţa va fi cercetată în stare de libertate. Instanţa a respins cererea de arestare preventivă formulată de procurori.



Comentarii (43)

tica radiana - la 21.03.2014 ora 02:24:54



care doctor ginecolog ai bub ca mar interesa


tica - la 21.03.2014 ora 02:24:10



de ginecolog ai bun


Dl Smith Terry - la 23.01.2014 ora 10:23:31



TERRY SMITH ÎMPRUMUT FIRMA WORLD WIDE INC
Eu sunt Domnul Smith Terry, o reputație, legitimă și o companie de bani creditor acreditat. Am Ă®mprumuta bani pentru a persoanelor fizice care au nevoie de asistență financiară @ rată de 3%. Ai un credit rău sau vă aflați Ă®n nevoie de bani pentru a plăti facturile? Vreau să folosesc acest mediu pentru a vă informa că am oferi asistență beneficiar de fiabile ca am 'voi fi bucuros să vă ofere un Ă®mprumut. Nici o verificare de credit, 100% garantat. e-mail: (smithterryloanfirmworldwide@gmail.com)

Notă: Noi bun venit numai oamenii minte grave. Daca nu sunt reale, nu ne răspunde că noi sunt legitime și gata să finanțeze Ă®mprumuturi pentru persoane reale și serioase.

Du-te Ă®napoi la noi cu următoarele, dacă sunteți interesat:
Numele complet:
Țară:
Numărul de telefon:
Suma necesare ca împrumut:
Împrumut Durata:
sex:
Ocupația:

De Ă®ndată ce am primit e-mail-ul, vom trimite la tine termenii și condițiile pentru procedurile noastre de Ă®mprumut. contactați cutia noastră poștală prin (smithterryloanfirmworldwide@gmail.com)

Dl Smith Terry
Managing Director


Anca - la 24.11.2013 ora 16:48:13



Astai RomĂ¢nia
Va spun sigur ca Ă®s bat joc de noi multi medici,mai fac si greve ,ce ar fi sa Facem si noi cei ce lucram pe 800 lei .care dintre voi puteți spune ca sunteți tratati 100%corect?mergi ca asigurat si îți da explicație asistenta de boala ta


Ion - la 31.10.2013 ora 14:37:56



Te duci la medic si il intrebi "Cit ma costä?"-asta inainte de operatie. Asaceva este conditionare de act medical,sau provocare.Cezariana-la cerere- este facuta optional,poate ca nu ar trebui acceptata. Dar sa vrei sa te operezi,sa scapi de nastere clasica,apoi sa denunti e o fapta dubioasa. Dar frecvent,dupa ce doctorul si-a facut treaba ii bagi ceva in buzunar,asta o fi mita ?.Dar intotdeauna 75% din cei ce au fost la spital spun,plini de ei : Äm dat,desigur la medic,dar nimeni nu recunoaste ca de frica bolii dai,ca la biserica.E trist o doctorita,in pragul pensionarii trece prin momentele astea,si multi spun : "Da-o dracului". De ce nu se fac flagrante si la alte meserii,la alte institutii ?


Aradean-nu de la Brad - la 30.10.2013 ora 21:29:00



Nu toti medicii sunt corupti! Am fost de nenumarate ori in vizita la diferite persoane internate in Spitalul Judetean. Aici am vazut si am auzit ca multi medici sunt sarguinciosi si corecti. Multi dintre prieteni si din familie au fost incantati de tratamentul si corectitudinea medicilor.


Liana - la 30.10.2013 ora 21:11:55



daca s-ar proceda la fel si in cazul milionarilor si miliardarilor care au jefuit o tara intreaga, cum ar fi?Se pare ca se incepe de la coada ca de la cap pute mai rau!


nedumeritu - la 30.10.2013 ora 20:57:56



Ana si Florina voi sunteti siameze?? Nu de alta dar rezonati bine