Flash news:
 
<< Înapoi


Sănătatea şi gigacaloria, IGNORATE! Pe ce vrea Primăria să PRADE banii arădenilor?



11.02.14 de O.T.

Reprezentanţii USL din Consiliul Local Municipal au făcut astăzi „praf” proiectul de buget al Municipiului Arad pe 2014, care va intra la vot miercuri, în şedinţa aleşilor municipali.
Primul care l-a criticat a fost Florin Galiş (PNL), liderul consilierilor locali ai USL, aducând în discuţie statisticile potrivit cărora Aradul este pe primul loc în ţară la cazurile de cancer şi între primele locuri la alte câteva boli. Cu toate acestea, susţine Galiş, la capitolul sănătate municipalitatea a prevăzut în buget sume derizorii (2724 mii de lei) în comparaţie cu cât a dat la capitolul cultură, recreere şi religie (84.406 mii de lei).
Tocmai de aceea, Florin Galiş a propus înfiinţarea la Arad a unui „Centru de analiză şi monitorizare a cancerului şi a bolilor metabolice”. „Sănătatea ar trebui să devină una dintre priorităţile Aradului, pentru că starea de sănătate este o consecinţă a influenţei factorilor de mediu în care trăim. Este o consecinţă a ceea ce consumăm. A apei, a aerului, a stresului”, a declarat Florin Galiş, amintind şi faptul că Aradul este, probabil, singurul municipiu reşedinţă de judeţ din România care nu mai are spital municipal. 
L-a completat Gheorghe Ghilinţă (PC), care a reluat tema comunicatului de presă transmis luni, pe care puteţi să-l citiţi aici (Ghilinţă, despre bugetul pe 2014: „Întocmit de un ageamiu arogant şi dispreţuitor, care este primarul Falcă”).
Cel de al treilea consilier prezent în conferinţa de presă, Marin Lupaş (PSD), a constatat că şi în acest an bugetul a fost construit pe taxe şi impozite foarte mari, cu beneficii reduse pentru cetăţeni.
„Sunt alocaţi bani foarte mulţi pentru investiţii care nu sunt prioritare: milioane de euro pentru mansardarea Primăriei şi fântâni arteziene, bani nejustificat de mulţi pentru îngrijirea spaţiilor verzi etc. Cu toate acestea, luăm în considerarea votarea bugetului dacă se acceptă un singur proiect propus de noi, cei din USL: subvenţii pentru Gigacalorie la nivelul propus de ULAL. Credem că banii pot fi obţinuţi prin realocare de la obiectivele neprioritare menţionate mai sus”, a spus Marin Lupaş.
Acesta a completat: „Obiectivul nostru este scăderea cheluielilor de întreţinere pentru arădeni. Arădenii suportă unul dintre cele mai mari costuri din ţară. Asociaţiile de locatari au adunat restanţe uriaşe, oamenii plătesc greu, săptămânal zeci de oameni vin la noi, la PSD, să facem ceva în acest sens. Reducerea preţului se poate face prin măsuri pe termen scurt şi pe termen mediu şi lung. Pe termen lung, este nevoie de investiţii la CET, pentru că mare parte din energie (aproximativ 50%) se pierde pe drum. Aceste investiţii au început în sfârşit, dar durează până când se va ajunge la o reducere a preţului. De asemenea, pe termen lung trebuie continuată şi accelerată anveloparea blocurilor. În acest sens, au venit anii trecuţi sume importante de la Guvern, trebuie alocate fonduri de la nivel local pentru a reduce facturile. Dar, din păcate, arădenii cu venituri mici nu îşi pot permite partea de cofinanţare.
În acest moment, costul căldurii şi apei calde reflectă lipsa de investiţii în CET, nepăsarea autorităţilor locale, dezinteresul faţă de problemele reale ale oamenilor”.



Comentarii (13)

Codrin - la 12.02.2014 ora 22:28:42



Ce sa faca USL-ul ? in primul rand si foarte repede ar trebui sa il schimbe pe acest Galis ,bineinteles din pozitia de lider al consilierilor USL dupa care sa demaste personajul ca fiind in mod clar mana in mana cu Falca , iar la final aruncat afara din PNL ca doar nu pe degeaba il numesc liberalii .....IUDA .


Si ce sa faca USL-ul - la 12.02.2014 ora 20:15:10



Si ce sa faca USL-ul cand majoritatea din jurul lui Falca nu iese din ordinele megalomanului? Ar trebui sa-i luati la rost pe ceilalti consilierii, domnilor, ca Falca ne-a lamurit pe multi ca este o jigodie de om.


@Victor .... - la 12.02.2014 ora 15:42:04



Ceea ce spui este absolut corect, dar pe de alta trebuie sa recunosti ca toate schimbarile au avut girul, mai mult sau mai putin democratic si transparent al majoritatii membrilor.
Ca vor dirija voturi spre Miscarea Pacii nu cred ca nu vor avea voturi nici pentru ei, PNL Arad, din nou, va fi una din cele mai proaste filiale din tara si din cauza asta Galis va fi mazilit. Interesele de la Bucuresti vor dori sa vina la Arad o conducere care sa poata face ceva, ori acest Galis, dincolo de acuzele mai mult sau mai putin fondate de pdl-izare, nu a facut NIMIC, nu a incercat NIMIC, nu a reusit NIMIC, nu a ..... (treceti orice angajament luat de Galis) ... NIMIC!
Eu sa fiu dependent de voturile din teritoriu as fi FOARTE deranjat de aceste totale NIMIC-uri de la Arad. Cu siguranta va disparea dintre propunerile de lista ale PNL Arad si celalalt realizotor de NIMIC, Cristina. Calimente este prea vechi si prea versat ca sa nu explice ca este si el o victima a incompetentei, imposturii, arogantei, postului management de la Arad (pe care va spune ca i-a sustinut cu toate resursele lui dar ca astia nu au PUTUT face nimic).
Da, asta este cheia definitorie a PNL Arad: NU POT. (ma intreb ce zic nevestele lor de neputinciosi?!).
Voteaza PDL/PMP sau PSD ca astia sunt mult mai buni???! Aceasi trupa de smecheri jenanti, incompetenti si aroganti.


Victor - la 12.02.2014 ora 14:37:02



Ipocritul sef Galis alias Iuda incearca sa arunce praf in ochii aradenilor , sansele lui de a fi crezut sant din ce in ce mai mici, doar stim cu totii ca a pdl-izat organizatia municipala a PNL si va directiona voturi spre Miscarea Populara.


.... - la 12.02.2014 ora 13:56:22



Da asta eu nu am votat niciodata partide de stanga.
Vin idiotii cu propuneri din RSR cum ar fi asta cu subventionarea gigacaloriei. Adica sa iei de la toti bani, inclusiv de la cei care nu au fiind sub media de suportabilitate ca sa-i dai la altii din care multi au, fiind mult peste media de venituri.
Sunt de acord cu subventionarea incalzirii pentru acele persoane/familii care se afla in situatie de risc din cauza saraciei si nu cu subventionarea tuturor fara discernamant.
Pentru ca PDL si PMP nu este decat o adunatura de hoti impostori aroganti si pentru ca nici PNL nu se remarca decat prin gargara (fara nicio initiativa) fiind si astia populati DOAR de hoti, incompetenti si smecheri, eu nu mai am cu cine sa votez.
Din pacate absenta mea la vot va fi inutila daca majoritatea populatiei accepta sa devina complice impostorilor din politica prin aceea ca vor gira, CU SIGURANTA, tot doar niste hoti, incompetenti, aroganti si smecheri. Dar chiar si asa eu tot nu ai merg la vot, nu mai girez impostori si politruci!
Voi ce veti face, sunteti convinsi ca votul vostru va aduce o schimbare in bine sau doar va sustine gunoaiele din politica?


laura - gaura - la 12.02.2014 ora 03:42:48



Vai de noi! Cat caracter adunat intr-o fotografie...
Din pacate Aradul trebuie sa-si caute oameni de calitate, altfel ne termina astia.


LUMINA VIE - la 12.02.2014 ora 00:19:00



De ce nu spuneti tuturor MARELE ADEVAR al lui DONOSE???


Adi - la 11.02.2014 ora 22:53:09



Ce dracu cauta traseitul ala imputit de ghilinta acolo? Pacat de ala de la psd ca se pozeaza cu asemenea personaje


@Lucia - la 11.02.2014 ora 19:15:41



tu bei? nu de alta dar esti cam incoerenta :)))))))


lucia - la 11.02.2014 ora 19:14:16



Felicitari!nu-l lasati PE d-l Primar,SA faca tot CE.i trece prin mnte.Altele sunt prioritatile Aradului.Sanatatea PE primul plan


        1 | 2    >    >>


Nume: