Flash news:
 
<< Înapoi


Trataţi cu INDIFERENŢĂ de autorităţi, arădenii şi-au trasat singuri piste pentru biciclete!



10.07.13 de O.T.

Primăria Municipiului Arad atrage atenţia că arădenii care circulă cu bicicleta pe trotuarele neamenajate în acest sens riscă să fie amendaţi, potrivit ProTV, care a semnalat apariţia unor marcaje ilegale pe Calea Victoriei.
„În acest moment, pe Calea Victoriei nu exista reglementată o pistă pentru biciclişti, acel marcaj fiind unul ilegal şi care nu corespunde normelor”, a declarat Corina Drăghici, purtător de cuvânt al Primăriei Municipiului Arad.
De remarcat, că trasarea pistelor pentru biciclişti pe trotuarele mai late de doi metri este o revendicare mai veche a arădenilor, căreia însă nu i s-a dat curs până în prezent.
De câteva zile, pe Calea Victoriei a apărut marcată pe trotuar o pistă pentru biciclişti. Un simbol specific a fost vopsit cu culoare galbenă, din loc în loc, pe toata lungimea trotuarului, între Piaţa UTA şi zona Intim.
Nu exista însă şi indicatoarele albastre prevăzute de lege în astfel de cazuri, pentru a semnaliza existenţa pistei.
 

Sursa: stirileprotv.ro/vest



Comentarii (23)

Jon - la 12.07.2013 ora 00:20:41



Nu mai sunt aradean.sunt clujean.problema este aceeasi:PISTE clar definite,pt.biciclete.Pe acestea nu au ce sa caute pietoni!!!in Cluj,sunt cateva zone,f.bine marcate si,totusi pietonii sunt revoltati daca-i atentionezi(trotuar de cca.3m).In Viena este f.limpede.n-amintalnip pieton pe pista.de ce oare?


pentru ....@Dan - la 11 07 2013 ora 12:07 - la 11.07.2013 ora 17:17:43



Daca doresti sa ti se respecte parerea atunci la randul tau trebuie sa respecti parerea altuia, poate ar fi trebuit sa inveti mai mult si sa stii diferenta dintre a respecta sau a fi de acord/dezacord cu parerea altuia. Inainte de a sfatui pe altii sa-si antreneze creierul ar trebui sa studiezi codul bunelor maniere.


Dan - la 11.07.2013 ora 16:57:26



Pentru: cel de la 11 07 2013 ora 12:07.
Daca stii sa citesti vei vedea ca nu am gasit solutie ci doar am exprimat o realitate vis-a-vis de cum inteleg unii biciclisti sa se comporte fata de pietoni si am exprimat opinia unui pieton fata de amenajarea pistelor de biciclete pe trotuar.
In legatura cu atitudinea se vede de la o posta ca faci parte din categoria celor nu suporta adevarul, la fel ca automobilistii.
De nenumarate ori am vazut biciclisti care nu se asigura la schimbarea directiei de mers, unii habar nu au ca trebuie sa semnalizeze, mai exista si cei care se urca turmentati pe bicicleta.
Putem vorbi putin si despre dotarea bicicletelor, majoritatea nu sunt dotate cu unul sau mai multe lucruri din cele ce urmeaza: claxon, aparatori la roti, iluminare corespunzatoare si reflectorizante. Fara claxon nu poti atentiona alt biciclist sau pieton care eventual iti taie calea, aparatorile la roti nu permit improscarea cu apa a biciclistului si a celorlalti participanti la traficul de pe trotuar, iluminarea corespunzatoare atentioneaza si pietonii nu doar autovehiculele.
Daca biciclistul accidenteaza un pieton, ce se intampla? Nimic pentru ca fuge de la locul faptei si nu are nici numar de inmatriculare care sa poata fi notat.
Avand in vedere ca unii si acum circula cu bicicleta pe trotuar de parca numai ei ar fi indreptatiti la acest lucru, chiar si in zonele unde nu exista marcaje de piste pentru biciclisti, ma gandesc ce se va intampla cand si legal vor fi indreptatiti sa circule pe trotuar. Modul civilizat de circulatie in cazul biciclistilor nu tine de existenta sau inexistenta pistelor de biciclete ci tine de educatie si de respectarea pietonilor.


....@Dan - la 11.07.2013 ora 14:07:39



Cum reusesc unii oameni sa ridice incoerenta la nivel de absurd sublim?!
Daca nu sunt piste pentru biciclete oamenii, de teama masinilor merg pe trotuar. Unii din astia fac slalom. Cauza este ca nu au pe unde sa mearga in conditii de siguranta.
Pentru ca exista, au existat si vor mai exista peste tot, in toata lumea smecherasi care fac slalom ar trebui sa te gandesti la o solutie de descurajare a lor. O solutie ar fi sa le amenajezi piste, alta si numai dupa ce ai amenajat piste, este sa-i sanctionezi pe idioti. Solutia pe care ai gasit-o tu este sa nu se faca piste sau sa se interzice mersul pe bicicleta.
Eu cred ca daca din bani publici se justifica constructia de piste pentru masini ar trebui sa se prevada investitii si pentru pistele de biciclete. Amandoua mijloacele de transport fac parte din aceeasi categorie. In timp ce automobilele polueaza, sunt scumpe si cu un potential periculor enorm, bicicletele sunt ecologice, sanatoase si singure pentru ceilalti participanti la trafic - chiar si pentru pietoni.
Valenta de autoamagire privind apartenenta la o categorie instarita prin simpla posesie a unui autoturism este jenanta si intr-o lume civilizata nu ar trebui sa se ajunga la crearea unui conflict imbecil intre automobolisti si biciclisti. Punerea in opozitie a diverselor categorii de cetateni este o maniera de manipulare specific stalinista.
data viitoare cand mai vrei sa intervii foloseste-ti capul fara menajamente. Creierul nu se consuma prin utilizare ci se antreneaza.


Dan - la 11.07.2013 ora 13:43:58



Pistele pentru biciclisti sunt necesare, dar nu pe trotuare. Asa cum automobilistii nu sunt atenti la biciclisti, nici biciclistii la randul lor nu sunt atenti la pietoni. Circula in slalom pe trotuar si cu vitza prea mare.


S - la 11.07.2013 ora 12:12:59



marcajele astea s-au facut cu 2 ore inainte de marsul biciclistilor in 23 iunie :)


biciclistu - la 11.07.2013 ora 11:36:32



Ar trebui sÄ se recenzeze numÄrul bicicliştilor din Arad şi sÄ se treacÄ de urgenţÄ la trasarea culoarelor de circulaţie pentru biciclete.De ani de zile se organizeazÄ marşuri ale miilor de ciclişti care nu reuşesc sÄ lÄmureascÄ autoritÄţile locale de necesitatea mişcÄrii pe biciclete.Ăn preajma marşurilor cicliştilor apare PrimÄria cu cĂte un comunicat de ,,liniştire a apelor,, ĂnsÄ nu se ĂntĂmplÄ nimic.Acelaşi clişeu, repetat de mai multe ori.Aşa zisele piste marcate pe calea Romanilor şi Ăn Aradul Nou sunt de rĂsul lumii şi meritÄ un premiu pentru incompetenţÄ şi prostie.PÄcat de banii aruncaţi.Eu nu mai cred cÄ actuala administraţie a Aradului este Ăn stare sÄ construiascÄ cu adevÄrat piste pentru ciclişti ca Ăn celelalte ţÄri europene PÄcat! Tinerii dornici de mişcare şi nu numai ei,care-şi doresc cu ardoare aceste mult visate piste, mai trebuie sÄ mai aştepte.PÄcat!


kkt cu mac - la 11.07.2013 ora 11:35:39



@ 8:45, boule, ma-ta e cu cratima... s-o iei sus


aradean mai vechi - la 11.07.2013 ora 11:25:45



atunci cand s-a modernizat calea Victoriei, pe vremea impuscatului, s-au facut si piste de biciclete care, in timp, pe urma au disparut


perfuzieee - la 11.07.2013 ora 11:16:15



...mi se pare corect. biciclisti nu platesc taxe de roviniete, drum, asigurari etc. suntem un pericol pt. economia nationala si trebuie sa platim pentru asta. sa imi dea amenda, dar sa vina sa o incaseze la mine acasa.


        1 | 2 | 3    >    >>


Nume: