Flash news:
 
<< Înapoi


UTA, încotro? Suporterii, probabil ULTIMA SPERANŢĂ pentru "Bătrâna Doamnă"!



08.07.13 de O.T.

UTA traversează o perioadă dificilă iar soluţiile pentru scoaterea clubului din impas se lasă aşteptate. În lipsa unui finanţator şi a unui sprijin real (consistent) din partea autorităţilor locale, UTA este pe marginea prăpastiei. Tocmai din acest motiv, la Arad a început să se discute despre trecerea clubului în mâinile adevăraţilor săi susţinători: suporterii. Modelul nu e nou, a fost aplicat cu succes şi de alte cluburi (din Occident, desigur): o societate pe acţiuni cu implicare largă. Acţiunile ar urma să fie achiziţionate de suporteri, la sume modice, fapt care poate nu ar asigura de prima dată un buget necesar atacării promovării, dar măcar ar ţine clubul în viaţă şi ar arăta că se poate. Bine gândită, o asemenea posibilitate şi-ar arăta viabilitatea în timp iar UTA ar deveni un club sănătos, atractiv, reconstruit pe baze solide.
Deocamdată, totul se rezumă la o simplă discuţie. Una extrem de importantă, însă, pentru viitorul „Bătrânei Doamne”!
 

Foto arhivă: Suporterii arădeni în deplasare la Oradea



Comentarii (15)

O.T. @Tifi - la 08.07.2013 ora 19:51:02



corect. o observatie binevenita! adica, sa stie fiecare la ce se inhama. eu zic insa ca se va ajunge pana la urma la o echilibrare a cheltuielilor. sa nu uitam ca UTA are multi suporteri patimasi :)


Tifi - la 08.07.2013 ora 19:44:00



Ideea e buna, dar a mai fost vehiculata si acum cativa ani. Problemele sunt doua:
1. Cine gestioneaza fondurile (solutie ar fi un Comitet Director si toate incasarile si cheltuielile sa fie trecute pe internet, cu chitante aferente, in cel mult 2 saptamani. asa ar avea aradenii incredere si ar dona bani)
2. Daca vor fi cheltuieli mai mari decat incasarile (cum se va si intampla), actionarii sa fie constienti ca acel deficit trebuie acoperit proportional cu procentul pe care-l detine fiecare.


penti - la 08.07.2013 ora 18:35:45



nu ne costa prea mult sa incercam ,dar incepand de la zero , ca macaronarul tot mai crede ca va venii un fraier care sa cumpere datoriile clubului .


@A. - la 08.07.2013 ora 18:15:12



adevarat ai grait insa numai pana la un punct: nu se mai poate face fotbal din placere. poate doar sex dar pentru asta sunt alte cluburi: cele de striptease :)


A. - la 08.07.2013 ora 17:35:23



Adevarul este ca lumea e cu susul in jos. Nu mai sant valori morale,nu se mai joaca fotbalul din placere,doar din interes.
Unchiul meu a jucat fotbal,tatal lui la fel , dar aveau locuri de munca si produceau cand nu erau in cantonament sau la meciuri.
In ziua de astazi,unii vor sa fie fotbalisti si...atat. Asta nu ar fi o problema daca respectivii ar excela in domeniul respectiv,caci asta e capitalismul: esti cel mai bun-esti platit, daca esti mediocru - capeti cat sa nu mori de foame,esti bolnav sau incapabil-poti sa mori linistit, nimeni nu o sa observe.
Cu UTA dupa cum vad este o singura sansa: sa legitimeze jucatori de placere,sa se renasca pas cu pas, caci milogeala si asteptarea investitorilor in plina criza mondiala este o naivitate.


simplu suporter - la 08.07.2013 ora 17:20:55



Problema nu este chiar asa de simpla (societate pe actiuni, suporteri actionari etc.) si nici asa de simplista cum o prezinta, de exemplu, Jim (by the way, Falca este unul dintre cei mai importanti sustinatori financiari ai clubului, desigur, nu personal, prin aceea ca plateste tot ce inseamna teren,l iar cine crede ca-i putin, sa se intereseze cum a fost la Craiova...). Aradenii nu se vor inghesui sa cumpere actiuni la UTA, asa cum nu s-au inghesuit nici sa vina la meciuri (vanzarile de bilete ar fi ajutat mult UTA, ca sa nu mai spun de abonamente).Alta ar fi, dupa parerea mea,solutia pentru salvare, doar ca pentru asta e nevoie de cel putin un om capabil sa adune in jurul acestei idei care este UTA toate energiile pozitive.Poate chiar cineva din presa, cineva credibil...


kkt cu mac - la 08.07.2013 ora 16:06:50



te crezi destept ca stii care-i treaba cu i-ul si conjunctivul? poate-ar trebui sa stii de asemenea ca mostenitorul baronului cand a donat stadionul a specificat ca nu i se poate schimba destinatia asa ca jet ba!


N.A. - la 08.07.2013 ora 14:10:54



Pt. desteptul de mai jos: sa fii injurat poate ai vrut sa scrii. Cu doi de i! Nici tu n-ai prea fost pe la scoala. Bine ca nu sunt toti fanii UTA ca si tine!


kkt cu mac - la 08.07.2013 ora 11:51:15



@N.A. doresti neaparat sa fi injurat?


N.A. - la 08.07.2013 ora 10:33:24



Bateti campii. UTA se va desfiinta si pe locul stadionului va fi construit un mall. Nu ati inteles pana acum?...


        1 | 2    >    >>


Nume: