Flash news:
 
<< Înapoi


Zsolt Török, ŞOCAT de faptul că alpinistul căzut sâmbătă într-o prăpastie a fost găsit abia luni!



03.03.14 de M.T.

Unul dintre cei mai renumiţi alpinişti români, arădeanul Zsolt Török, a declarat într-o conferinţă de presă că în cazul alpinistului timişorean care a căzut sâmbătă într-o prăpastie din Munții Făgăraș salvamontiștii au ajuns mult prea târziu la locul accidentului.
„În mod normal, ar fi putut să supraviețuiască, având în vedere că în momentul în care a căzut avea asupra lui și rucsacul. Totuși, s-a prăbușit în gol circa 600 de metri și nu se știe dacă avea casca de protecție. Probabil că și-a pierdut cunoștința în urma impactului și nu a mai reușit să facă nimic pentru a supraviețui, sau, poate că pur și simplu, fiind în stare de inconștiență, a murit din cauza hipotermiei. Ne pregăteam să plecăm într-acolo pentru a încerca să îl salvăm când am aflat că nu mai este în viață. Dincolo de aceste aspecte ale accidentului din Munții Făgăraș, sunt șocat că, în România anului 2014, un om poate cădea într-o prăpastie sâmbăta iar echipele de salvamontiști vin să îl caute și îl găsesc, decedat, abia după 48 de ore”, a declarat Zsolt Török. 
Trupul neînsuflețit al alpinistului timişorean fost găsit abia luni dimineața. În urma căderii, victima a suferit un traumatism cranian şi, cel mai probabil, a decedat imediat după ce a căzut în prăpastie.



Comentarii (16)

calin - la 06.03.2014 ora 23:38:25



Mare diferențÄ Ăntre cele scrise Ăn acest articol și cele declarate de "renumitul alpinist" Zsolt TĂrĂk Ăn interviul de pe RFI.ro! DupÄ ce citește blogul lui Alin CiulÄ, și dupÄ ce se documenteazÄ, poate are decența, el și autorul acestui articol (ascuns sub inițialele MT), sÄ adreseze scuze publice echipei Salvamont. Tot aici pe site, deși corect ar fi sÄ trimitÄ o scrisoare cu scuzele de rigoare și pe adresa Serviciului Public Județean Salvamont Sibiu.


salvator voluntar - la 06.03.2014 ora 15:30:04



http://alinciula.blogspot.com/2014/03/accident-muchia-albota-relatarea-lui.html


Mircea - la 05.03.2014 ora 16:50:10



Nu pun la indoiala efortul extraordinar al salvamontistilor plecati pt.ajutor,dar pun in discutie coordonarea imediata a actiunii din primele momente si pana luni.Intelegeti ,nu se poate ,sunt 48 de ore de ce vorbim noi aici?


Calin - la 05.03.2014 ora 00:32:50



Stie cumva renumitul alpinist ca primul apel de salvare s-a facut sambata seara, in jurul orei 22,30? Stie ca o prima echipa a Salvamontului sibian si-a riscat viata plecand de la Balea Lac inainte de miezul noptii, cautand pina dimineata? E risc maxim sa tropai iarna, noaptea, de la Balea pina in muchia Albotei. Dar totusi au facut-o! Daca pateau ceva si cei doi salvatori cine raspundea??? Cumva tu, renumitule alpinist? Mai stie renumitul alpinist ca o alta echipa a incercat localizarea cu ajutorul elicopterului si salvarea lui Tavi la nici 12 ore de la apelare? Cine e vinovat ca vremea nu a tinut cu ei? Salvamontistii pot si fac multe, dar sa influenteze vremea e peste puterile lor! Imediat s-a trecut la interventia terestra, iar Tavi a fost localizat la nici 24 ore de la primul apel primit!
Mai stie cumva renumitul alpinist ca Salvamont Sibiu a retras oamenii de la celelalte puncte de patrulare, pentru a aloca toate resursele catre aceasta interventie? Atit oamenii care erau de serviciu, cit si cei care erau in libere. Cine e de vina ca sunt doar 10 oameni? Nu vreau sa politizez subiectul!
Mai stie renumitul alpinist ca Tavi a fost coborit din munte si predat IML-ului inainte de cele 48 de ore de care crede ca au fost necesare pentru gasirea accidentatului? Referitor la conditiile in care s-a desfasurat interventia, sa-i intrebe pe prietenii lui Tavi, cei care au venit sa ajute la cautare si transport (tot respectul pentru ei!). Abia dupa ce are toate informatiile, il invit sa scrie articole in ziar! Dar probabil ca acum va zice ca era socat si nu are responsabilitatea acuzelor pe care le-a facut!
Corect ar fi ca renumitul alpinist sa-si ceara scuze pentru afirmatiile facute, public, pe aceeasi cale pe care a lansat acuzele nefondate!


Nicu - la 05.03.2014 ora 00:15:36



Asteptam mai mult de la un .,,alpinist!! Esti complect in afara de modul de actionare salvamont si de Muchia Albotei iarna!! Am mai multi ani de umblat pe potecile Fagarasului decat ani ai si te contrazic in afirmatii. Nu e frumos sa ponegresti Salvamontul sibian care sti bine cat te-a ajutat! Pacat de o asa atitudine neasteptata de la tine!! Poate ai facut-o ,,la comanda'' sau dupa vreun tratament bahic!!


Horatiu Muntean - la 04.03.2014 ora 19:40:53



Este un eveniment tragic! Putin cam tarziu pentru a cauta vinovati. Imi amintesc cazul lui eduard burciag care in 2008 a murit intr un stadiu avansat de hipotermie la numai 150 de metri de cabana rangerilor pe muntele Rainier in statele unite. A reusit totusi sa salveze sotia si prietenul lui. Acestia din urma find salvati in urmatoarea dimineatza de ghizi de ai nostri de la RMI. Au fost prinsi intr un white out blizzard teribil. Chiar si dupa ce au fost dusi in cabana ghizilor unde din intamplare eras 3 Medici nu s a Mai putut face nimic! Elicopterul chinook care serveste pentru situatii de urgentza nu a putut sa efectueze salvarea de pe munte decat dupa 2 zile. Search and rescue in America este super pus la punc doar ca uneori unele lucruri sunt inafara controlului au! Cei de Mai sus nu au fost inregistrati la intrarea in parc deci lips a lor nu a fost sesizata decat dupa multa vreme, 9 ore aproximativ, si nici nu stii unde sa cauti ! Ca si salvamont esti in pericol mereu pentru a salva pe altii! Cauta I cazulul prietenului meu Nick hall, tragic! So da a merge singur pe munte de multe ori e un risc asumat si trebuie bine calculat! In l asumam! Cele Mai multe accidente pe munte se intampla din eroare proprie!


Dan - la 04.03.2014 ora 12:21:51



In ultima vreme actiunile salvamont s-au transformat mai mult in coordonare de birou decat actiune pe teren. Cum arata o alarma salvamont acum 30 de ani: Alarmare, in ju,ate de ora membrii de servici plecau si traseele erau normate la 2/3 din timpul alocat turistilor deci ajungeau cam oriunde intr-o zi lumina, acum: Alarmare prin tel mobil, omunicare la salvamont, transmitere spre MAI elicopter personal ... survolare in caz de vreme ok si intoarcere la baza cu locatia apoi discutii ... discutii si in final recuperare cadavru. Are dreptate prietenul Zsolt legat de intarziere dar din pacate in mod foarte probabil era prea tarziu si in 6-8 ore de la producere.


fredi - la 03.03.2014 ora 23:34:01



Odihnesca in pace!


jomama - la 03.03.2014 ora 23:32:06



@curios. Da' mata nu tz'a zĂs sĂ taci dje nu te`ntrabĂ nime? Ha?


@PAM - la 03.03.2014 ora 23:22:00



Tavi Topai


        1 | 2    >    >>


Nume: