Polițist arădean, medaliat la Jocurile Mondiale din Los Angeles (GALERIE FOTO)

Un poliţist arădean a câştigat medalia de bronz la Jocurile Mondiale ale Polițiștilor și Pompierilor, care s-au desfăşurat în perioada 7-16 la Los Angeles.

Agentul principal de poliție Lazăr Daniel-Raul, din cadrul Poliției Municipiului Arad a reprezentat I.P.J. Arad, a concurat la categoria judo 66 kg. În urma competiției polițiștul s-a clasat pe podium, fiind medaliat cu bronz.

Polițistul arădean are 29 de ani și este vicecampion național la unifight, în urma concursului național organizat de M.A.I. la Ploiești, în primăvara acestui an. A obținut numeroase premii la concursuri naționale și internaționale de judo, sport pe care-l practică de la vârsta de 7 ani, sub îndrumarea tatălui său, la rîndul lui polițist în cadrul I.P.J. Arad (Lazăr Loghin), iar din 2016 se antrenează și pentru competițiile de  unifight.

În aceste zile, Daniel Lazăr va fi recompensat de către autoritățile arădene cu distincția „Arădeni cu care ne mândrim”.