Tur de forță al înotătorilor masters arădeni, la Reșița

Memorialul „Ioan Schuster” de la Reșița, aflat la a VII-a ediție, le-a adus înotătorilor seniori ai Clubului Sportiv Municipal – Masters Arad, nu mai puțin de 22 de medalii.

Cei opt înotători arădeni, reprezentanți ai Clubului Sportiv Municipal – Înot Masters au concurat cu 80 de sportivi din România, Ungaria, Bulgaria și Austria și au reușit să urce de 10 ori pe cea mai înaltă treptă a podiumului, la categoriile lor de vârstă. Sportivii s-au întors acasă, de asemenea, cu șase medalii de argint, tot atâtea de bronz, precum și cu diplome la probele de ștafetă.

Anca Milos a concurat la probele de 50 metri bras și 50 metri liber, pe care le-a câștigat. Cristian Stertl a cucerit, la categoria sa de vârstă, 3 medalii de aur, la 50 metri delfin, 100 metri liber și 50 metri liber,  Norbert Rusu a revenit, acasă cu 4 medalii de argint, la 100 metri bras, 50 metri spate, 200 metri mixt și 50 metri bras și 3 de bronz la 400 metri liber, 50 metri fluture și 100 metri spate. Cristian Pintican a reușit să obțină 4 medalii de aur, la 50 metri spate, 50 metri liber, 100 de metri spate și 100 metri liber, precum  și o medalie de argint, la 50 metri fluture. Nagy Csaba s-a clasat pe primul loc la 100 metri bras și pe locul 3 la 50 de metri fluture. Cristian Mladin a obținut două medalii de bronz, la 400 de metri liber și 200 de metri mixt. Marian Ghilință a cucerit argintul la 100 de metri spate și 100 de metri liber. Rezultate bune au obținut și Romeo Damian, la 400 de metri și Alin Dumitrașcu, la 100 metri liber și 50 metri liber.

Înotătorii masters arădeni au urcat pe podium și la probele de ștafetă. La proba de 4X 50 de metri liber și 4X 50 metri mixt ștafetă, arădenii au concurat cu câte două echipe  și au obținut locurile I și II.

Sportivii arădeni se pregătesc intens pentru Campionatele Europene de înot masters de anul viitor de la Kranj, Slovenia.