UTA a ÎNVINS în DEPLASARE! Ce spune Ionuţ Popa (FILMUL MECIULUI)

UTA a învins în deplasare, la Ştiinţa Miroslava, şi se îndepărtează de grijile retrogradării din liga a II-a.

Partida a fost una de luptă, în care arădenii, deşi dominaţi în cea mai mare parte, s-au dovedit mai pragmatici.

Golurile UTA-ei au fost înscrise de Hlistei şi David Popa. Ştiinţa nu a reuşit egalarea nici din penalty.

La finalul partidei, directorul tehnic al UTA-ei Ionuţ Popa a declarat: „Un meci de luptă, gazdele au jucat doar cu mingi lungi. Ne-au dominat prima repriză, au creat o presiune extraordinară pe acel teren mic. Am reușit să-i anihilăm, schimbând și sistemul de joc, am început în 4-4-2, apoi am trecut în 4-2-3-1. David [Popa] a jucat foarte bine, a dat și gol. Sper că s-a descătușat și că accidentarea nu e gravă. Am avut și un 11 metri clar la el, neacordat. În schimb, ca la fiecare din ultimele meciuri, s-a dictat lovitură de pedeapsă contra noastră. Acum au fost două. În general, remarc lupta jucătorilor decât celelalte aspecte, pe acel teren mic, strâmb și denivelat. Mai avem nevoie de puncte pentru a ne atinge obiectivul”.

Filmul meciului, conform uta-arad.ro:

93′

Fluier final, UTA câștigă cu 2-1!

92′

Încă un penalty pentru gazde, Dan a jucat mingea cu mâna. Asăvoaei a înscris de la punctul cu var, 1-2

90′

Trei minute suplimentare

89′

Iese Petra, intră Toma

88′

Taciuc

83′

Penalty pentru gazde, Manea l-a faultat pe Viorică. Marin trage afară!

79′

Goooooooool UTA!!!!! Stahl îl deschide în stânga careului pe Hlistei, mijlocașul îl execută pe Turiță cu latul din 7 metri, 0-2!

77′

Bară Marin din centrarea lui Asăvoaei

74′

Iese Buia, intră Jorza

74′

Ultima schimbare la gazde, iese Agrigoroaei, intră Asăvoaei

69′

Intră Stahl, iese Popa

68′

Buia blochează o degajare greșită a lui Turiță, mingea trece puțin pe lângă

65′

Cap Milea peste poarta arădeană după o lovitură de colț

63′

Bară și pentru UTA, Curtuiuș a reluat din careu lovitura liberă executată de Burlă de pe stânga, dar s-a ridicat off-side

62′

Cărăruș trimite în transversală de la 25 de metri

57′

Manea intervine la timp în fața lui Marin, aflat în poziție bună în careul arădean

55′

Arădenii reclamă un penalty la David Popa, arbitrul are altă opinie

54′

Bodea respinge șutul lui Cărăruș, apoi Taciuc și același Cărăruș trag succesiv în blocaj

52′

Contraatac Hlistei, mijlocașul a ajuns în careu, dar a preferat un dribling în plus și a fost deposedat

51′

Bodea prinde șutul lui Viorică

46′

Două schimbări la gazde, ies Buhăcianu și Izmană, intră Marin și Viorică

46′

Începe actul doi

45′

Repriza se încheie cu lovitura liberă a lui Hlistei reținută cu destule emoții de portarul gazdelor

44′

Un minut de prelungire

41′

Gooooool UTA!!!!!!! David Popa înscrie cu șut plasat din 12 metri la colțul scurt, după ce fusese deschis de Hlistei, mijlocașul recuperase o degajare slabă a lui Turiță undeva la 25 de metri, 0-1!!

37′

Taciuc trimite peste transversală din marginea careului mare

35′

Lovitură liberă pentru UTA de la 30 de metri, Burlă centrează periculos, dar defensiva gazdelor respinge

33′

Buhăcianu e în dreapta careului mare, șutul merge în plasa laterală

29′

Acțiune bună a gazdelor, Buhăcianu finalizează cu șut din mijlocul suprafeței de pedeapsă, Bodea prinde

27′

Șut bun Popa din partea dreaptă a suprafeței de pedeapsă, un fundaș deviază greșit, dar portarul Turiță are un reflex bun și blochează mingea pe linia porții

20′

Șut Izmană de la 16 metri pe lângă

17′

Bodea prinde în doi timpi șutul lui Taciuc din marginea stângă a suprafeței de pedeapsă

13′

UTA răspunde prin șutul lui Popa de la 25 metri, atacantul trimite razant peste transversală

8′

Corban scapă pe dreapta și trage puțin pe lângă de la 16 metri

6′

Milea trimite pe lângă poartă de la 20 de metri

4′

Lovitură liberă pentru gazde de la 30 de metri lateral dreapta, Cărăruș aruncă mingea în careu, Crișan reia cu latul, Bodea e atent

2′

Cărăruș încearcă poarta de la 18 metri, mingea merge peste poartă

0′

A început meciul, UTA joacă în echipamentul albastru. Sunt cam 300 de spectatori în tribunele stadionului din comuna Uricani

Miroslava: 1 Turiță – 3 Chindriș, 4 Moisi, 6 Crișan, 17 Agrigoroaei, 15 Milea, 11 Corban, 16 Cărăruș, 7 Izmană, 10 Taciuc, 18 Buhăceanu. Pe bancă: 95 Târnovanu – 21 Ambrosie, 2 Bucur, 8 Săvoaia, 14 Asăvoaei, 19 Viorică, 9 Marin. Antrenor: Adrian Kerezsy.

UTA: 28 Bodea – 3 Dan, 26 Manea, 16 Roșca, 14 Burlă – 94 Hlistei, 13 Tănase, 18 Petra, 10 Buia – 7 Curtuiuș, 9 Popa. Pe bancă: 12 Barna – 4 R. Iuga, 5 Dinculescu, 27 Stahl, 30 Toma, 17 Jorza, 23 Prună. Director tehnic: Ionuț Popa.

Arbitri: Vladimir Nagy (Aiud) – Tunyogi Ferencz (Zalău), Florin Cosma (Piatra Neamț). Rezervă: Marius Diaconu (Roman). Observatori: Traian Marcu (Sibiu), Silviu Ioan (Galați).