UTA a remizat la Pandurii şi a intrat în linie dreaptă pentru derby-ul cu Poli (FILMUL MECIULUI)

UTA s-a întors cu un punct, scor 1 – 1, din deplasarea de la Motru, unde a întâlnit formaţia Pandurii Târgu Jiu.

Deşi au condus cu 1 – 0 (gol Buia, min. 18), arădenii s-au văzut egalaţi în minutul 67, din penalty.

Îmbucurător este faptul că, spre deosebire de partida precedentă, de la Şiria, UTA a avut o prestaţie mulţumitoare în deplasarea din Gorj.

În urma partidei de astăzi, UTA a acumulat 35 de puncte în clasament şi aşteaptă derby-ul cu Poli Timişoara nu departe de linia care stabileşte echipele care retrogradează din Liga a II-a.

Iată filmul meciului de la Motru, conform site-ului oficial al clubului arădean:

93′

Fluier final

90′

Trei minute de prelungire

84′

Tănase face al doilea fault de galben și e eliminat

80′

A intrat Prună în locul lui Jorza

79′

Curtuiuș a fost faultat în suprafața de pedeapsă, însă arbitrul a considerat că infracțiunea s-a petrecut în afară. Doar o lovitură liberă, Burlă a executat-o și a ieșit doar corner

75′

A ieșit Markovic, a intrat Roșca

74′

Stahl a recuperat în tușă și a scos o lovitură liberă, Burlă a executat bine pentru Hlistei, care a reluat în bară cu latul, Moga era bătut

67′

Băjan transformă penalty-ul și e 1-1

66′

Burlă îl faultează pe Maxin în suprafața de pedeapsă arădeană și e penalty pentru Pandurii

60′

Iese Buia, intră Stahl

55′

Petra

51′

Lovitură liberă de la 40 de metri, Manea încearcă să-l surprindă pe portar, dar mingea trece pe lângă poartă

48′

Maxin centrează de pe stânga, Ionică reia cu capul din fața suprafeței de poartă, mingea trece peste transversala arădeană

46′

A început actul secund, o schimbare la Pandurii, a intrat Maxin în locul lui Tudoran

45′

Pauză, UTA intră în avantaj la vestiare

43′

Pîrvulescu ajunge în poziție bună, Bodea e atent și reține

40′

Aceeași situație și cu cinci minute înainte de pauză, ritmul e bun și mingile sunt disputate, însă ocazii de gol n-au mai apărut

30′

În minutele scurse după gol, gazdele au încercat să reacționeze, însă arădenii au închis bine, așa că s-a jucat echilibrat, fără faze periculoase de poartă, cu luptele grele duse la mijlocul terenului

25′

Buia

18′

Gol UTA!!!!!!!!!!! Aut lung Burlă de pe partea stângă, Buia e la primire în 3 metri și înscrie!

14′

Buia e în poziție bună la 16 metri, dar preferă șutul unei pătrunderi, deși nu era atacat, mingea merge la câțiva centimetri pe lângă bară

11′

Tănase

5′

După câteva minute de tatonare, un contraatac purtat de Ionică și finalizat de Pîrvulescu cu șut din 14 metri lateral stânga e oprit în doi timpi de Bodea

0′

A început meciul de la Motru, cu arădenii având lovitura de start. UTA e în roșu complet, gazdele sunt alb-albastru. Cam 150 de oameni asistă la joc.

Pandurii: 1 Moga – 25 Băjan, 6 Celea, 23 Turda, 24 Munteanu – 19 Pîrvulescu, 21 Cenaj, 8 Raiciu, 99 Șut – 7 Tudoran, 9 Ionică. Pe bancă: 33 Stanca – 77 Vodă, 4 Brînzan, 20 Măicăneanu, 27 Maxin, 17 Vasilescu, 26 Dănescu. Antrenor: Adrian Bogoi.

UTA: 28 Bodea – 3 Dan, 19 Markovic, 26 Manea, 14 Burlă – 13 Tănase, 17 Jorza – 18 Petra, 10 Buia, 94 Hlistei – 7 Curtuiuș. Pe bancă: 12 Barna – 16 Roșca, 27 Stahl, 11 A. Iuga, 9 Popa, 23 Prună, 5 Dinculescu. Director tehnic: Ionuț Popa. Antrenor principal: Cristian Todea.

Arbitri: Marius Chițu (Târgoviște) – Adrian Vornicu (Iași), Romică Bârdeș (Pitești). Rezervă: Iulian Mihai (Rm. Vâlcea). Observatori: Constantin Pintilie (Rm. Vâlcea), Iulian Spătaru (Timișoara).

Citeşte şi:

Veste ŞOC: Sute de fani timişoreni vor face deplasarea la Arad! Unde vor să vadă meciul dintre UTA şi Poli