UTA a smuls abia o remiză pe terenul nou-promovatei Metaloglobus (FILMUL MECIULUI). Bătrâna Doamnă iernează pe un loc DEZAMĂGITOR

UTA a obţinut abia o remiză albă pe terenul nou-promovatei Metaloglobus şi iernează pe un loc dezamăgitor după ce două sezoane la rând a jucat barajul de promovare în Liga I.

Abia pe locul al 12-lea al ligii secunde s-a clasat „Bătrâna Doamnă” după un tur de campionat şi încă două etape din retur.

UTA a acumulat abia 25 de puncte în clasament, cu cinci mai mult decât echipele de pe locurile care duc în liga a III-a.

6 victorii, 7 egaluri, 8 înfrângeri, un golaveraj 26-26 şi 25 de puncte este bilanţul „Bătrânei Doamne” după disputarea a 21 de etape.

Iată filmul partidei disputate la Bucureşti, cu Metaloglobus:

93′

Meciul se încheie după trei minute suplimentare, UTA se întoarce cu un punct de la București

90′

Negotei vede al doilea galben și e eliminat

88′

Toma a tras de la 25 de metri, Geantă nu a avut probleme

86′

Centrare bună Stahl, Curtuiuș reia, din 3 metri, în portar

80′

A ieșit Prună, a intrat Toma

76′

Gol anulat pentru gazde, off-side

75′

Acțiune rapidă Florea – Stahl, juniorul intră în unghi și trimite spre poartă, un fundaș e pe linia porții și respinge. Arădenii reclamă că mingea a fost jucată cu mâna, însă nu primesc lovitura de pedeapsă dorită

75′

Iese Popa, intră Coman

73′

Hlistei a tras pe lângă poartă din 12 metri stânga

70′

Iese Păcurar, intră Stahl

68′

Florea lobează peste transversală din mijlocul suprafeței de pedeapsă

66′

Prună a tras periculos din careul mare, Geantă respinge

64′

Ghenovici e protagonistul unei faze bune, pe care o finalizează cu șut trecut foarte aproape de bara arădeană

63′

Intră Prună în locul lui Jorza

62′

Contraatac Stângă cu deschidere pentru Vlad, Manea a blocat în suprafața de pedeapsă

60′

Lovitură de colț pentru gazde, Tănase respinge la 40 de metri, acolo e Stângă care trage violent spre vinclu, Barna are o intervenție excelentă

55′

Hlistei ajunge în poziție bună, trimite spre poartă, Geantă e pe fază

54′

Stângă centrează pentru Vlad, Barna iese la timp și prinde

48′

Burlă trimite o centrare bună în gura porții însă nu e nimeni la reluare

47′

Bilciurescu s-a accidentat și a fost înlocuit cu Răreanu

46′

Începe actul secund. Fără schimbări

45′

Pauză la București, după o primă repriză pe care UTA au început-o bine, apoi gazdele au preluat inițiativa

41′

Ghenovici a interceptat o minge jucată ezitant de Barna și Manea, portarul utist a reușit să intervină la timp

35′

A ieșit Iordache, a intrat Bilciurescu

29′

Curtuiuș ajunge la 17 metri ușor dreapta și trage pe lângă colțul lung

28′

Lovitură liberă executată de Ghenovici de la 25 de metri în transversală

25′

Manea l-a lansat bine pe Florea, care a prelungit spre Curtuiuș, Geantă a ieșit la timp și a prins

21′

Acțiune rapidă a gazdelor, Vlad trimite din 15 metri stânga pe lângă colțul lung

20′

Ghenovici șutează de la 16 metri, Barna reține

15′

A trecut un sfert de oră, UTA a avut nota de dominare a primei părți

6′

Lovitură de colț, mingea ajunge la Florea, așezare pentru Burlă, care trage în blocaj

4′

Lovitură liberă de la 20 de metri, Păcurar a tras puțin peste poartă

0′

A început meciul de la București. UTA joacă în roșu, gazdele, care au avut și lovitura de start, sunt echipate în albastru. Sunt circa 500 de spectatori. Timpul e ideal pentru fotbal

Metaloglobus: 1 Geantă, 6 Iordache, 4 Caramalău, 13 Sava, 23 Negotei, 21 Popa, 24 Asanache, 10 Stîngă, 2 Robu, 8 Ghenovici, 16 Vlad. Pe bancă: 33 Nedelcu – 9 Bilciurescu, 5 Mitroi, 20 Răreanu, 3 Gherghe, 17 Marian, 7 Coman. Antrenor: Bogdan Vintilă.

UTA: 12 Barna – 6 Adili, 26 Manea, 2 Scutaru, 14 Burlă – 10 Păcurar, 13 Tănase, 16 Jorza, 94 Hlistei – 7 Curtuiuș, 11 Florea. Pe bancă: 1 Svedkauskas – 5 Dinculescu, 8 Filaret, 22 Asani, 23 Prună, 27 Stahl, 30 Toma. Antrenor: Cristi Todea.

Arbitri: Sergiu Popa (Aiud) – Erchian Ionus, Florin Iacob (ambii Constanța). Rezervă: Ovidiu Robu (Popești Leordeni). Observatori: Constantin Gheorghe (Suceava), Dorinel Dincă (Călărași).

Filmul meciului: uta-arad.ro