UTA – FC Braşov, 3 – 2: O victorie cu destule EMOŢII după ce arădenii s-au văzut prea repede cu sacii în căruţă

UTA „Bătrâna Doamnă” a trecut astăzi, nu fără emoţii, de FC Braşov, cu scorul de 3-2, în prima partidă oficială din acesta an.

Arădenii au început în forţă şi au controlat fără probleme prima repriză, la capătul căreia scorul a fost de 2 – 0, prin golurile lui Denis Man (min. 14) şi Curtuiuş (min. 31).

În partea a doua, după golul lui Denis Man (min. 46) oaspeţii au ieşit la joc şi, pe fondul eliminării lui Hlistei (două cartonaşe galbene pentru simulare), au reuşit să reducă din diferenţă prin golurile lui Ene (min. 55) şi Matei (min. 80).

UTA a tremurat în final pentru victorie, fiind la un pas să fie egalată, însă totul s-a terminat cu bine pentru arădeni care au obţinut prima victorie din acest an.

De remarcat, că în urma problemelor create pe parcursul primei reprize, galeria braşovenilor a fost evacuată de pe stadion. Au rămas pe poziţii doar suporterii utişti, care şi-au încurajat în permanenţă favoriţii.

În urma victoriei de astăzi, „Bătrâna Doamnă” ocupă locul al doilea în clasament, cu 36 de puncte.