Organizațiile non-guvernamentale din județul Arad pot accesa finanțări pentru proiecte educaționale cu impact local.
Apelul este deschis prin programul național „Fondul pentru un viitor mai bun în comunități”, coordonat de Federația Fundațiile Comunitare din România și finanțat de Lidl România. Programul, ajuns la ediția a VII-a, se desfășoară în 5 regiuni și oferă finanțări nerambursabile în valoare totală de peste 1.240.000 lei pentru proiecte care răspund nevoilor de educație din mediul rural și urban mic.
În județul Arad, programul este coordonat de Fundația Comunitară Timișoara, care va oferi, prin concurs de proiecte, granturi în valoare totală de 250.000 de lei. Bugetul va fi acordat în funcție de nevoile identificate și de punctajul obținut, până la epuizarea fondului disponibil. Sunt eligibile pentru finanțare organizațiile non-guvernamentale care pot dezvolta proiecte de educație care încurajează colaborarea și implicarea civică, și care nu doar rezolvă provocări curente, ci construiesc resurse și infrastructură socială sau comunitară pentru a genera oportunități pe termen lung în județul Arad. Minim 50% din activitățile proiectului trebuie să se adreseze unor comunități din mediul rural și urban mic (localități cu mai puțin de 50.000 locuitori).
Tipuri de proiecte vizate
Direcțiile de intervenție locală ale programului în județul Arad au fost stabilite participativ în urma unui proces de consultare și cartare a nevoilor din comunitate. Fundația Comunitară Timișoara își propune să sprijine inițiative care contribuie la dezvoltarea personală și educațională a copiilor și tinerilor, prin implicarea și revitalizarea comunităților din județul Arad, precum și la îmbunătățirea experienței educaționale la nivel comunitar.
Proiectele vizate includ formarea abilităților soft, precum gândire critică sau public speaking, consilierea în carieră, dar și dezvoltarea inteligenței emoționale și a empatiei. Se încurajează inițiative care aduc un plus de valoare prin educație non-formală, grijă față de mediu, sănătate fizică și emoțională, dezvoltare profesională și alte forme de învățare inovatoare, menite să inspire și să conecteze comunitatea. De asemenea, sunt susținute programe de educație civică, protecție civilă și schimb intergenerațional, care întăresc identitatea comunitară și coeziunea socială.
Sprijin în dezvoltarea proiectelor
În perioada 15 octombrie – 5 noiembrie 2025, Fundația Comunitară Timișoara va organiza sesiuni de incubare prin care potențialii aplicanți primesc sprijin, consultanță, mentorat și feedback în rafinarea ideilor și transformarea acestora în proiecte fezabile și de impact pentru comunitate. Participarea la cel puțin o sesiune de incubare individuală este obligatorie și constituie criteriu de eligibilitate în etapa de preselecție a proiectelor.
Calendarul Fondului pentru un viitor mai bun în comunități
Programul se desfășoară în județul Arad conform următorului calendar:
● 15 octombrie – 12 noiembrie 2025 – înscriere aplicații și sesiuni de incubare;
● 12 noiembrie 2025 – termen limită pentru depunerea aplicațiilor;
● 30 ianuarie 2026 – 1 februarie 2026 – anunțarea publică a proiectelor câștigătoare;
● 1 februarie – 31 iulie 2026 – implementarea proiectelor finanțate.
Selecția finală a proiectelor câștigătoare va fi făcută prin jurizare de către o echipă neutră și avizată, alcătuită din reprezentanți ai sectorului nonguvernamental și privat pe baza criteriilor stabilite local și care pot fi găsite în ghidul de finanțare.
Detalii despre programul de finanțare din fiecare oraș și alte materialele necesare procesului de aplicare se pot accesa pe www.fondulpentruunviitormaibun.ro.
Inițiativa programului „Fondul pentru un viitor mai bun în comunități” vine ca un răspuns la nevoile reale ale comunității și este o măsură prin care Federația Fundațiile Comunitare din România cu sprijinul Lidl România își propune să finanțeze acțiuni relevante, cu impact pe termen lung la nivel local. În primele 6 ediții programul s-a desfășurat în 28 de orașe din țară și a finanțat 178 de inițiative locale cu o mobilizare impresionantă. Mii de acțiuni civice și ore de voluntariat, și zeci de mii de cetățeni implicați direct sau indirect, sunt doar câteva din rezultatele edițiilor anterioare. În ediția a 7-a, programul își mută focusul înspre comunitățile din mediul rural și urban mic, pentru a sprijini generarea de oportunități în educație în zone unde nevoile sunt complexe iar resursele, limitate.
Programul se desfăşoară în această ediție în 5 județe din ţară: Caraș-Severin, Buzău, Arad, Sibiu și Brașov, cu finanțarea Lidl România, sub umbrela Federației Fundațiile Comunitare din România, iar în județul Arad este gestionat de către Fundația Comunitară Timișoara.
















[…] Citeste tot articolul Sursa & Foto Credit- “newsar.ro” contact: medialux85@gmail.com […]