Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) va deschide acțiune în instanță, la Tribunalul Sibiu, împotriva fostului președinte Klaus Iohannis, pentru o datorie de 4,7 milioane de lei.
„Statul Român, prin DGRFP Brașov, a înregistrat la instanţa competentă o acțiune prin care solicită obligarea unui fost președinte al României la plata despăgubirilor pentru lipsa de folosinţă a cotei de 1/2 dintr-un imobil situat în centrul municipiului Sibiu.
Acţiunea reprezintă o continuare a demersurilor pe care ANAF le-a întreprins pentru recunoașterea dreptului de proprietate a Statului şi recuperarea despăgubirilor determinate de lipsa de folosinţă a acestui imobil.
Având în vedere că pârâții au refuzat plata voluntară, în cadrul acțiunii s-a solicitat instanţei şi instituirea măsurilor asigurătorii asupra bunurilor acestora, pentru garantarea recuperării sumelor cuvenite Statului.
Asigurăm opinia publică de faptul că vor fi întreprinse cu celeritate toate măsurile legale în vederea apărării tuturor intereselor Statului Român”, anunță ANAF.
De remarcat, că ANAF l-a notificat în luna august pe Klaus Iohannis că trebuie să plătească statului 4,7 milioane lei. Aceasta reprezentă suma încasată din chirii, plus penalități și dobânzi, în cazul unuia din imobilele din Sibiu pe care fostul președinte l-a pierdut definitiv.
















Lasă un comentariu