„Planeta noastră în miniatură”, la Complexul Muzeal Arad

„Planeta noastră în miniatură”, la Complexul Muzeal Arad

Complexul Muzeal Arad gazduiește expoziția „Planeta noastră în miniatură”.

Într-o lume în care granițele tind să se estompeze, iar călătoriile să devină tot mai accesibile, Complexul Muzeal Arad, în colaborare cu Sicoe Gianin, invită publicul arădean la deschiderea expoziției temporare „Planeta noastră în miniatură”.

Evenimentul va avea loc miercuri, 14 ianuarie, de la ora 12, la Muzeul de Științe ale Naturii (Palatul Cultural Arad, intrarea dinspre Parcul Copiilor).

Expoziția reunește un număr de 46 de obiecte – o  colecție frumoasă de globuri pământești, hărți și  atlase – fiecare piesă fiind o fereastră către modul în care oamenii au înțeles și au reprezentat lumea de-a lungul timpului. Obiectele aparțin colecționarului arădean Sicoe Gianin, care a avut amabilitatea de a le împrumuta muzeului pentru a fi prezentate publicului până la începutul lunii septembrie a acestui an.

„Vizitatorii muzeului nostru sunt invitați să descopere lumea prin intermediul unei colecții ce reunește globuri geografice din anii 1928, 1949, 1953 și 1955, realizate cu migală, precizie și rafinament. Totodată, pot fi admirate hărți care dezvăluie perspectivele geografice ale diferitelor perioade și atlase vechi, cel mai valoros datând din anul 1935. Prin această expoziție dorim să oferim publicului — în special elevilor și tinerilor – o călătorie culturală și educativă, unde știința se împletește cu estetica, iar curiozitatea se transformă în descoperire.  „Planeta noastră în miniatură” nu este doar o prezentare de obiecte, ci o invitație la reflecție asupra diversității și frumuseții lumii în care trăim”, precizează dr. Camelia Patko, muzeograf în cadrul Complexului Muzeal Arad.

La vernisajul expoziției vor participa elevii clasei a XI-a B de la Colegiul Național „Preparandia – Dimitrie Țichindeal” Arad (prof. coordonator Simona Szedlak), expoziția „Planeta noastră în miniatură” fiind un excelent prilej pentru ca grupurile școlare să desfășoare lecții tematice de geografie și de a parcurge, totodată, o captivantă călătorie prin istoria cartografiei.   

Expoziția „Planeta noastră în miniatură” este deschisă la Muzeul de Științe ale Naturii (Palatul Cultural Arad, intrarea dinspre Parcul Copiilor), după următorul program: marți – duminică: 9 – 17 (ultima intrare la ora 16.30).

Taxe de intrare Muzeul de Științe ale Naturii și expoziția „Planeta noastră în miniatură”:

13.5 lei – adulți

7.5 lei –  pensionari

3 lei – preșcolari, elevi, studenți

2 lei – grupuri organizate (preșcolari, elevi, studenți), pe baza protocolului semnat  între Complexul Muzeal Arad și unitățile de învățământ respective.

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.