Iosif Matula, fost președinte al Consiliului Județean Arad și europarlamentar al României, a criticat lentoarea cu care se execută lucrările de reparații de la podul din Chișineu Criș, lucrări care provoacă un adevărat blocaj pe Drumul Național 79 Arad – Oradea.
„De aproape o lună, au inceput reparațiile, din nou, la podul din Chișineu-Criș, de peste Crișul Alb. Refacere hidroizolație! Lucrare complexă! Dar și subiect de mare interes local! În trei săptămâni, lucrându-se de luni până vineri, opt ore pe zi, s-au decopertat vreo 300 mp. Pe o bandă de mers. Între timp, trecerea peste pod, se face pe un singur sens, semaforizare 24 de ore pe zi, 7 zile pe săptămână. Adică se lucrează 40 de ore pe săptămână, dar se stă la semafor 168 de ore pe săptămână.
Măsurătorile de trafic dau în jur de 30.000 mașini pe zi pe DN 79. Să nu fie atâtea, să zicem doar 20.000 de mii pe zi. Într-o lună, 600.000!!! Mașini! Pasageri? Cine mai știe, unu – două milioane! La câte microbuze, autobuze, autocare care trec zilnic. Și care așteaptă la semafor, pierd timp, consumă combustibil inutil, înregistrează pierderi economice considerabile, ne lasă cantități imense de dioxid de carbon în oraș, claxonează. Mașini ai căror șoferi, plus călători, mulți dintre ei, în gând sau mai vocal, „amintesc” în acest timp toți sfinții pe care-i cunosc.
Toate acestea, făcând praf imaginea României. Și nu pentru că se efectuează o lucrare necesară, ci pentru că cei care trec zilnic, văd ritmul în care se lucrează, progresele lucrării și tehnologia folosită. În România, în anul 2025.
Mai contează că în acest an, la nivel de autostrăzi, ne apropiem de cifra de un kilometru pe zi construit?Egal cu zero, pentru cei care trec pe podul de la Chișineu-Criș în această perioadă. O anticampanie la adresa tuturor instituțiilor centrale, regionale, județene și locale nici că se poate mai eficientă!”, a spus, între altele, Iosif Matula.
Fostul europarlamentar a avansat și o soluție prin care s-ar scurta considerabil durata de execuție a lucrărilor.
„Soluții se pot găsi. Nu sunt cel în măsură a o face. Dar, folosind doar lumina zilei, 2 schimburi, 7 zile pe săptămână, 60 de zile s-ar reduce la 23 de zile. Poate chiar mai puțin. Dar la trei schimburi? Câștigul pentru toată lumea ar fi imens!”, a precizat Iosif Matula.
















[…] Citeste tot articolul Sursa & Foto Credit- “newsar.ro” contact: medialux85@gmail.com […]