MASTERS ARAD, cu un pas mai aproape de Competiția Mondială de Înot pentru seniori

Sportivii de la Masters Arad nu ratează niciun concurs de profil, oriunde ar fi el organizat.

Experiența fiecărei participări îi duce cu un pas mai aproape de competiția mondială de seniori, visul oricărui sportiv, chiar și amator. Ambiția este mare. Așa se face că sportivii arădeni au fost la Csongrad, unde echipa s-a clasat pe locul 13 în clasamentul pe echipe, din totalul celor 28 participante și a obținut 11 medalii.

Șase sportivi, reprezentanți ai clubului de amatori MASTERS ARAD, au participat la probele desfășurate în cea de-a doua zi a Concursului Național de Înot, din orașul Csongrad (Ungaria), ajuns la cea de-a X-a ediție.

LOCUL I : Cristian Stertl ( gr. IV )

LOCUL VI : Cristian Alin Dumitrascu Vekas ( gr. IV )

200 m craul:

LOCUL III : Cristian Alin Dumitrascu Vekas ( gr. IV )

Arădenii au obținut locul III la proba de 4X50 m ștafetă. În  clasamentul general al bărbaților, cel mai bine clasat arădean, dintre cei 38 de sportivi, a fost Norbert Rusu, care a încheiat competiția pe locul 20.  În ceea ce privește clasamentul general pe echipe, MASTERS ARAD a obținut locul 13, din totalul celor 28 de echipe participante la Competiția Națională a Seniorilor din Csongrad.

Arădenii se pregătesc, acum, pentru următorul concurs din Ungaria, care va avea loc la mijlocul lunii, la Totkomlos.

Campionatul mondial al sporturilor acvatice, înot, sărituri și polo va avea loc în luna iulie, anul viitor. Competițiile profesioniștilor sunt urmate de cele masters, care se vor derula pe parcursul a 9 zile la Budapesta și Balatonfured.

Arădenii se pregătesc, deja, pentru cea de a XVII-a ediție a competiției mondiale a seniorilor care, inițial, trebuia găzduită de orașul mexican Guadalajara, însă, din motive financiare, se va organiza la Budapesta.

O ocazie excelentă pentru echipa noastră să bifeze o competiție de asemenea anvergură”,