![Adevăratul scop al bazei de la Deveselu: SĂ NE APERE DE RUSIA! Adevăratul scop al bazei de la Deveselu: SĂ NE APERE DE RUSIA!](https://newsar.ro/wp-content/uploads/2014/12/armata-romana-si-americana-NATO-foto-AFP-420x323.jpg)
Scutul antirachetă de la Deveselu are rolul de a proteja România şi aliaţii din NATO de posibile agresiuni venite din partea Rusiei, informează Realitatea TV.
Declaraţia a fost făcută de Mike Rogers, membru al Comisiei forţelor armate şi preşedinte al Subcomisiei pentru forţe strategice din Congresul SUA.
„Vrem să ne reasigurăm prietenii din România că susţinem 100% parteneriatul nostru, relaţia în cadrul NATO şi faţă de securitatea în regiune, mai ales în condiţiile agresiunii venite din partea Rusiei”, a declarat Mike Rogers la Realitatea TV.
Întrebat dacă admite că scutul antirachetă are ca scop protejarea României şi a ţărilor NATO de o eventuală ameninţare venită din partea Rusiei, Mike Rogers a răspuns: „Da”.
Baza de la Deveselu va deveni operaţională la sfârşitul anului viitor.
Lasă un comentariu