Au fost stabilite comisiile de specialitate din cadrul Consiliului Județean Arad

Au fost stabilite comisiile de specialitate din cadrul Consiliului Județean Arad

Consilierii județeni au aprobat, astăzi, componența nominală a comisiilor de specialitate.

Astfel, au fost constituite cinci comisii de specialitate, având fiecare șapte membri, în următoarele domenii: activități economico-financiare, activități social-culturale, învățământ, sănătate și activități sportive, amenajarea teritoriului și urbanism, protecție socială, turism, juridic, administrarea serviciilor publice furnizate și relații externe, după cum urmează:

  1. Comisia juridică;
  2. Comisia pentru activitățile economico-financiare;
  3. Comisia pentru activitățile social-culturale, sportive, învățământ, sănătate și protecție socială
  4. Comisia pentru turism și relații externe
  5. Comisia de administrare a serviciilor publice, amenajarea teritoriului și urbanism.

Repartizarea numărului de membri în comisiile de specialitate, pe formațiuni, a fost  următoarea:

Partidul Național Liberal – 19 locuri

Alianța USR PLUS – 6 locuri

Partidul PRO România – 3 locuri

Platforma Social-Liberal Creștină -3 locuri

Uniunea Democrată Maghiară din România – 2 locuri

Partidul Mișcarea Populară – 2 locuri

De menționat că, până la această oră, au fost nominalizați în comisiile de specialitate doar cei 24 de consilieri județeni care au depus jurământul și au fost validați, urmând ca să se completeze componența comisiilor după ce și ceilalți 8 consilieri județi vor fi validați.

Repartizarea consilierilor județeni în aceste cinci comisii este următoarea:

Comisia juridică:

– Plaveți Ioan – PNL

– Dinga Patricia-Ștefania – PNL

– Stan Simona-Lucia – PNL

– Bozga Doru – PNL

– Anghel Răzvan Paul – USR

Comisia pentru activitățile economico-financiare:

– Borha Gheorghe-Vasile – PNL

– Tripon Florin – PNL

– Ulici Ion – PNL

– Orza Gheorghe – USR

– Remețan Florin – PMP

Comisia pentru activitățile social-culturale, sportive, învățământ, sănătate și protecție socială:

– Sinaci Ionel Dorel – PNL

– Bulbuc Ionel – PNL

– Blaga Bogdan Marius – PNL

– Lazăr Onescu Irina – PNL

– Cătană Vasile Valer – USR

– Pero Tamaș Carol – UDMR

Comisia pentru turism și relații externe:

– Popa Garofița – PNL

– Dinga Patricia-Ștefania – PNL

– Lazăr Onescu Irina – PNL

– Țole Daniel-Ioan – USR

– Dihel Mariana Daniela – Pro România

Comisia de administrare a serviciilor publice, amenajarea teritoriului și urbanism:

– Stanca Dorin Marcel – PNL

– Crișan Ioan – PNL

– Crișan Corina-Anka – PNL

– Luca Samuel – USR

– Anghel Răzvan-Paul – USR

– Gligor Alin-Sorin – Pro România

Loading...

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.