Biciclete furate, în valoare de zeci de mii de lei, depistate de polițiștii de frontieră la Nădlac

Biciclete furate, în valoare de zeci de mii de lei, depistate de polițiștii de frontieră la Nădlac

Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au depistat un cetățean român care a încercat să introducă în țară 14 biciclete, susceptibile a fi furate, estimate la o valoare de aproximativ 50.000 de lei.

„În data de 22.06.2026, polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au desfășurat controale aleatorii și nesistematice pe autostrada A1 Deva – Nădlac. În cadrul acestora, a fost oprit pentru control un microbuz înmatriculat în Romania, condus de  un cetățean român, în vârstă de 31 de ani.

În urma verificărilor asupra mijlocului de transport, au fost descoperite, în compartimentul destinat transportului de marfă, 14 biciclete (dintre care 13 electrice), pentru care șoferul nu a putut prezenta documente de proveniență.

Bunurile, în valoare de aproximativ 50.000 lei, au fost ridicate, iar persoana a fost condusă la sediul instituției pentru efectuarea cercetărilor.

Având în vedere aspectele constatate, poliţiştii de frontieră au demarat cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tăinuire, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale care se impun”, se arată într-un comunicat de presă transmis de Poliția de Frontieră.

Sursa foto: Politia de Frontieră

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.