CORONAVIRUS azi: Aproape 100 de DECESE. Situația actualizată a cazurilor, pe județe

CORONAVIRUS azi: Aproape 100 de DECESE. Situația actualizată a cazurilor, pe județe

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.271 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. 

Până astăzi, 4 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 816.589 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

749.673 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15817822,31
2.Arad17623891,78
3.Argeș21375840,94
4.Bacău206511011,38
5.Bihor217041191,40
6.Bistrița-Năsăud8938301,13
7.Botoșani11147421,26
8.Brașov328302003,14
9.Brăila9937440,92
10.Buzău9662310,71
11.Caraș-Severin8445411,06
12.Călărași7713260,78
13.Cluj410531903,40
14.Constanța326691581,85
15.Covasna6025170,93
16.Dâmbovița18103741,51
17.Dolj200011531,76
18.Galați20700831,37
19.Giurgiu7998411,60
20.Gorj7158752,06
21.Harghita6317170,75
22.Hunedoara16112902,59
23.Ialomița8348361,11
24.Iași340981131,32
25.Ilfov319451383,07
26.Maramureș173241053,01
27.Mehedinți6165291,13
28.Mureș18137550,95
29.Neamț142771101,30
30.Olt11531720,90
31.Prahova27511620,76
32.Satu Mare10119732,08
33.Sălaj8231622,30
34.Sibiu20364801,89
35.Suceava21261601,12
36.Teleorman10058541,31
37.Timiș403663725,35
38.Tulcea6509280,87
39.Vaslui13196731,05
40.Vâlcea12132611,63
41.Vrancea8386420,84
42.Mun. București1315256432,79
43.Cazuri noi nealocate pe județe3128*216 
 TOTAL816.5894.271 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 832 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA24
2ARAD20
3ARGEŞ19
4BACĂU20
5BIHOR29
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI8
8BRĂILA6
9BRAŞOV23
10BUZĂU11
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ33
14CONSTANŢA69
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA31
17DOLJ11
18GALAŢI28
19GIURGIU6
20GORJ27
21HARGHITA6
22HUNEDOARA20
23IALOMIŢA6
24IAŞI36
25ILFOV23
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI108
29MUREŞ14
30NEAMŢ24
31OLT14
32PRAHOVA13
33SĂLAJ13
34SATU MARE25
35SIBIU12
36SUCEAVA21
37TELEORMAN14
38TIMIŞ41
39TULCEA3
40VÂLCEA24
41VASLUI4
42VRANCEA10
  TOTAL832

Până astăzi, 20.684 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.03.2021 (10:00) – 04.03.2021 (10:00) au fost raportate 98 de decese (58 bărbați și 40 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 33 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 decese la categoria de peste 80 de ani.

94 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.035. Dintre acestea, 1.070 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.105.686 de teste RT-PCR și 334.027 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.410 teste RT-PCR (16.885 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.525 la cerere) și 9.539 de teste rapide antigenice.

Loading...

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.