CORONAVIRUS azi: Peste 170 de DECESE în ultimele 24 de ore. Situația pe județe

CORONAVIRUS azi: Peste 170 de DECESE în ultimele 24 de ore. Situația pe județe

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.149 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 23 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 907.007 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), iar 814.182 de pacienți au fost declarați vindecați.

În intervalul 22.03.2021 (10:00) – 23.03.2021 (10:00) au fost raportate 174 de decese (96 bărbați și 78 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 49 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 57 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 49 decese la categoria de peste 80 de ani.

163 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Până astăzi, 22.442 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

 Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba174811183,41
2.Arad195001092,92
3.Argeș228841041,86
4.Bacău22363991,72
5.Bihor238061182,56
6.Bistrița-Năsăud9754541,88
7.Botoșani12119681,59
8.Brașov369703194,76
9.Brăila10952702,34
10.Buzău10360411,17
11.Caraș-Severin9105391,59
12.Călărași8465621,90
13.Cluj459193975,05
14.Constanța361931893,68
15.Covasna6532261,62
16.Dâmbovița198101062,47
17.Dolj22383242,72
18.Galați226951112,36
19.Giurgiu9138633,13
20.Gorj8245482,43
21.Harghita6767201,06
22.Hunedoara185651284,21
23.Ialomița9036481,96
24.Iași369801542,15
25.Ilfov366503017,47
26.Maramureș18871602,22
27.Mehedinți6868551,88
28.Mureș19512901,78
29.Neamț15731 632,06
30.Olt12439371,59
31.Prahova29147511,62
32.Satu Mare11321912,36
33.Sălaj9276583,26
34.Sibiu22240922,99
35.Suceava22404821,06
36.Teleorman11082612,12
37.Timiș466453716,14
38.Tulcea7006311,59
39.Vaslui14175671,41
40.Vâlcea13569622,68
41.Vrancea9042551,26
42.Mun. București1498886956,22
43.Cazuri noi nealocate pe județe5119*1312 
 TOTAL907.0076.149 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.229 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA35
2ARAD25
3ARGEŞ14
4BACĂU21
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI13
8BRĂILA4
9BRAŞOV43
10BUZĂU16
11CĂLĂRAŞI17
12CARAŞ-SEVERIN20
13CLUJ46
14CONSTANŢA121
15COVASNA20
16DÂMBOVIŢA13
17DOLJ18
18GALAŢI28
19GIURGIU20
20GORJ34
21HARGHITA7
22HUNEDOARA49
23IALOMIŢA13
24IAŞI52
25ILFOV29
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI145
29MUREŞ40
30NEAMŢ35
31OLT12
32PRAHOVA17
33SĂLAJ29
34SATU MARE25
35SIBIU25
36SUCEAVA20
37TELEORMAN29
38TIMIŞ101
39TULCEA2
40VÂLCEA26
41VASLUI16
42VRANCEA28
 TOTAL1229

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.358. Dintre acestea, 1.367 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.520.795 de teste RT-PCR și 519.722 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.734 de teste RT-PCR (16.518 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.216 la cerere) și 12.687 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 279 de teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 23 martie.

Loading...
  1. […] post CORONAVIRUS azi: Peste 170 de DECESE în ultimele 24 de ore. Situația pe județe appeared first on […]

    Raspunde

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.