Poliţiştii de frontieră arădeni au descoperit, în urma unui control efectuat asupra unei autoutilitare, peste 7.700 de articole vestimentare estimate la o valoare de aproximativ 950.000 de lei, inscripţionate cu numele unor mărci cunoscute și susceptibile de a fi contrafăcute.
Potrivit Poliției de Frontieră Arad, în data de 24 mai au fost efectuate controale aleatorii și nesistematice pe căile de comunicație din apropierea frontierei. În cadrul acestora, a fost oprită pentru control o autoutilitară înmatriculată în România, condusă de un cetățean turc, în vârstă de 56 de ani.
„Colegii noştri au descoperit în mijlocul de transport, peste 7.700 de articole vestimentare care purtau însemnele unor mărci cunoscute și care erau susceptibile de a fi contrafăcute. Persoana în cauză nu deținea documente de proveniență și nici acordul titularilor de marcă pentru punerea acestora în circulație. Bunurile, în valoare totală de aproximativ 950.000 lei, dacă ar fi fost comercializate ca produse de marcă, au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor, iar în cauză poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de punere în circulaţie a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată”, se arată într-un comunicat de presă transmis de Poliția de Frontieră.
Sursa foto: Poliția de Frontieră Arad

















Lasă un comentariu