![Județul Arad, sub COD ROȘU de VIJELII. Vântul va sufla cu viteze de peste 90…100 km/h Județul Arad, sub COD ROȘU de VIJELII. Vântul va sufla cu viteze de peste 90…100 km/h](https://newsar.ro/wp-content/uploads/2014/10/ploaie-si-vant-420x363.jpeg)
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare de cod roșu de vijelii pentru întreg județul Arad.
Potrivit meteorologilor, codul este valabil sâmbătă, 30 iulie, între orele 15 și 20. În județele Arad, Bihor, Caraș-Severin și Timiș vor fi intervale scurte de timp în care local se vor semnala intensificări puternice ale vântului, cu viteze de peste 90…100 km/h. Pe alocuri vor fi căderi de grindină de medii și mari dimensiuni și averse torențiale (cantități de apă de peste 50 l/mp în perioade foarte scurte).
Un mesaj RO-ALERT a fost trimis populației, în jurul orei 11, cetățenii fiind sfătuiți să evite deplasarile și să ia măsuri de adăpostire și autoprotecție.
Foto 1: Arhivă
Foto 2: ANM
![](https://newsar.ro/wp-content/uploads/2022/07/cod-rosu-30-iulie-2022.jpg)
Lasă un comentariu