Livetext: ACS Poli Timișoara – Șoimii Pâncota, 1 – 0, final

Stadion Dan Păltinișanu, vreme perfectă pentru fotbal, gazon bun, aproximativ 200 de spectatori

ACS Poli Timișoara: Pap – Belu, Scutaru, Cânu, Neagu – Keita, Trandu, Poparadu, Boldea – Henrique, Popovici

Pâncota: Pașcalău – Siminic, Traore, Lengyel, Maghici – Issa, Suciu – Vladu, Dragalina, Gavrilescu – Voinea.

Arbitri: Sergiu Popa – Ionuț Babadac, Ionuț Bobe.

Observatori: Ștefan Szilaghi, Valer Vancea

Min. 1 – A început partida de la Timișoara. Gazdele sunt echipate în negru complet, în timp ce Pâncota evoluează – la fel ca UTA – în alb și roșu. Timișorenii au lovitura de început a disputei

Min. 3 – O primă ocazie a gazdelor. Belu a centrat de pe stânga, Traore respinge în corner

Min. 5 – Atacuri consecutive al Timișoarei. Mai întâi Belu a pătruns în careu, a întors la șase metri, dar niciun coleg nu a fost pe fază. La faza imediat următoare, Neagu a centrat, Pașcalău a boxat pericolul

Min.8 – Așa cum era de așteptat, gazdele au posesia și controlează jocul, reușind să pună pericol cu acțiuni purtate în benzi.

Min. 12 – O primă incursiune a Pâncotei. Corner, bătut de Dragalina, dar defensiva gazdă degajează fără probleme

Min. 15 – Pâncota începe să stea mai bine în teren, după un început dominat clar de timișoreni

Min. 19 – Oaspeții au împins jocul spre mijlocul terenului, iar din tribune încep să se audă reproșuri

Min. 21 – Ocazie uriașă a Timișoarei. Popovici pleacă pe contraatac, îi așează mingea lui Henrique iar aesta de la marginea careului de 16 metri din poziție centrală șutează peste

Min. 24 – Replică a Pâncotei pe contraatac, Gavrilescu scapă pe dreapta, centrează la șase metri, dar Pap iese și reține, lovindu-l însă în același timp pe Voinea care se resimte

Min. 27 – Centrare a lui Belu de pe dreapta, dar se dictează fault în atac. Voinea acuză din nou probleme medicale și se pare că va fi schimbat

Min. 28 – Cioablă îl înlocuiește pe Voinea, accidentat

Min. 30 – Maghici este avertizat după un fault la Henrique. Lovitură liberă de la 16 metri

Min. 31 – Henrique trage slab iar Pașcalău reține

Min. 34 – Jocul nu are intensitate, se joacă lent, pâncotanii solicită de multe ori intervenția staff-ului medical, lucru ce produce iritare în tribune

Min. 36 – Galben pentru Dragalina pentru o presupusă lovitură cu cotul asupra lui Trandu

Min. 39 – Corner bătut de Trandu, Cânu reia cu capul în Maghici, Scutaru trage și el dar peste

MIn. 41 – Două cornere consecutive pentru Pâncota finalizate cu șutul lui Gavrilescu de la 14 metri lateral dreapta mult peste

Min. 43 – Dan Alexa e nemulțumit și el de joc și scoate un mijlocaș, pe Boldea și îl introduce pe Elek

Min. 45 – Galben pentru Henrique

Min. 45+1 – Centrare Maghici, Pap reține

Min. 45+2 – Șut Keita de la 16 metri,puțin peste

Pauză – S-a terminat prima repriză la Timișoara, scorul e de 0 – 0 . Gazdele au început în forță, dar au redus motoarele pe parcurs. Pâncota s-a mulțumit să se apere și a încercat contraatacuri timide

Min. 46 – S-a reluat partea a doua a disputei de la Timișoara. O nouă schimbare în efectivul gazdelor, Bărbuț intră în locul lui Popovici

Min. 47 – Pașcalău degajează în Elek, dar tot el aleargă la 20 de metri și respinge

Min. 53 – Bărbuț pătrunde în careu, trage pe colțul scurt, Pașcalău respinge în corner

Min. 56 Cartonaș galben pentru Issa

Min 62 După un corner al ACS-ului, Cânu trage din 13 metri peste poartă

Min 68 Schimbare la Poli: Doman joacă în locul lui Henrique

MIn 71 Galben Pașcalău pentru proteste

MIn 73 Galben pentru Siminic

Min 75 Centrare Trandu, Doman trimite cu capul pe spate, de la 11 metri, mingea merge peste poartă

Min 77: GOL ACS Poli! După un corner, Pașcalău a boxat balonul până la Doman, acesta a recentrat și Cânu reia din 13 metri în plasă. Oaspeții acuză o poziție de offside la fundașul gazdelor

Min 79: Iese Cioablă și intră Polgar, Gavrilescu trece atacant la Pîncota

Min. 83: Elek șutează de la distanță, mult pe lângă poartă. Thiaw e căzut acum la pământ și primește îngrijiri medicale.

Min. 85: Ultima schimbare și la Pâncota: intră Sălăjan în locul Issa Thiaw.

Min. 86: Neagu bifează cartonașul galben.

Min. 87: Elek reia din careul aglomerat, prea slab pentru 2-0.

Min. 90: Pâncota a încercat să pună în pericol poarta lui Pap în ultimele minute, fără succes. De la margine se indică trei minute de prelungire.

Min. 90+1: Scutaru vede și el ”galben”.

Min. 90+2: Pap vede și el cartonaș pentru trageri de timp.

Min 90+4: Final de meci pe Dan Păltinișanu, unde „șoimii” pierd după o fază relativ banală, în care au acuzat și o posibilă poziție de offside la marcatorul golului de 3 puncte pentru timișoreni, Cânu