Marius Copil l-a ÎNVINS pe Zverev și e în FINALA turneului ATP de la Basel! Îl va înfrunta pe Federer

Arădeanul Marius Copil l-a învins astăzi, în semifinale, pe Alexander Zverev, al cincilea tenisman al lumii, și este în finala turneului de la Basel. Aceasta va avea loc mâine iar tenismanul arădean se va confrunta cu un titan al tenisului: Roger Federer, numărul 3 mondial.

Marius Copil l-a învins pe Alexander Zverev, aflat pe locul 5 în clasamentul ATP. Scorul final a fost 6-3, 6-7, 6-4 după o partidă fenomenală făcută de arădean în fața unui jucător despre care specialiștii spun că va domina tenisul în următorul deceniu.

„Ce meci! Finala la Basel împotriva lui Roger Federer. Una dintre cele mai frumoase zile din viața mea. Este a 6-a victorie consecutivă, într-un turneu în care se joacă la cel mai înalt nivel. Mâine la ora 16:00 îl voi întalni pe Federer. Vă mulțumesc tuturor!”, a scris Marius Copil pe Facebook.

După acest rezultat, Marius Copil are asigurat un salt de 33 de locuri în clasamentul ATP, până pe poziția cu numărul 60, cea mai buna din carieră.

Finala cu Federer va avea loc duminică, de la ora 16.

1. […] Marius Copil l-a ÎNVINS pe Zverev și e în FINALA turneului ATP de la Basel! Îl va înfrunta pe F… […]