Municipiul Arad se apropie de pragul de 4. Situația pe localități

Municipiul Arad se apropie de pragul de 4. Situația pe localități

Indicele de infectare cu noul coronavirus se apropie de 4 cazuri la 1.000 de locuitori, în municipiul Arad.

În urma testelor efectuate la nivelul județului Arad, față de ultima raportare, au fost înregistrate 70 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2, acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori, este de 2,43 la nivelul județului Arad și de 3,88 la nivelul municipiului Arad.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 20 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

În această dimineață, conform raportării Centrului Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției, cuprinzând date furnizate de Direcția de Sănătate Publică a Județului Arad, la nivelul Județului Arad erau înregistrate următoarele valori ale infecției cu virusul SARS-CoV-2:

– Număr total de infectări de la începutul pandemiei până astăzi: 18728-DSP

– Număr de infectări de la ultima raportare: 70–DSP

– Număr total de persoane vindecate de la începutul pandemiei până astăzi: 16953

– Număr persoane vindecate de la ultima raportare: 85

– Număr total de persoane decedate de la începutul pandemiei până astăzi: 711

– Număr persoane decedate de la ultima raportare: 0

– Număr total cazuri active în prezent: 1064

– Număr persoane internate în spital (izolare): 236

– Număr persoane în izolare la domiciliu (pozitive) : 828.

SITUAȚIE CAZURI COVID-19 ÎN JUDEȚUL ARAD, DIN 02.07.2020 PÂNĂ ÎN PREZENT

16.03.2021

SURSA DATELOR: DIRECȚIA DE SĂNĂTATE PUBLICĂ A JUDEȚULUI ARAD, DATE PRELUATE DIN PLATFORMA alerte.ms.ro

Nr.UATPOPULAŢIE U.A.T.    CAZURI CONFIRMATE ÎN ULTIMELE 14 ZILEINCIDENȚA LA 1000 DE LOCUITORI PE ULTIMELE 14 ZILE
1ŞILINDIA8791820,48
2DOROBANŢI1.582116,95
3FRUMUŞENI2.792165,73
4IRATOŞU2.615145,35
5ŞIŞTAROVĂŢ39225,1
6ZĂBRANI4.461194,26
7MUNICIPIUL ARAD176.0526833,88
8ORAŞ PECICA14.289543,78
9SOCODOR2.36183,39
10SEMLAC4.27133,04
11ZIMANDU NOU5.09152,95
12MACEA7.249212,9
13PEREGU MARE1.80152,78
14ARCHIŞ1.51242,65
15ŞAGU4.239112,59
16FÂNTÂNELE3.69992,43
17VLADIMIRESCU14.574352,4
18ZĂDĂRENI3.0272,32
19BOCSIG3.32172,11
20ŞOFRONEA2.96762,02
21HĂLMAGIU2.54151,97
22GHIOROC4.06981,97
23HĂLMĂGEL1.10221,81
24PĂULIŞ4.47981,79
25BUTENI3.38261,77
26ORAŞ SÂNTANA15.671261,66
27ORAŞ LIPOVA11.275181,6
28LIVADA4.13661,45
29IGNEŞTI69411,44
30VINGA7.235101,38
31CONOP2.22531,35
32ORAŞ CURTICI8.92121,35
33GURAHONŢ3.79251,32
34ŞIRIA9.236121,3
35ŞEITIN3.13341,28
36FELNAC3.22741,24
37VÂRFURILE2.51631,19
38APATEU3.4541,16
39ZĂRAND2.90931,03
40ORAŞ INEU9.59390,94
41PLEŞCUŢA1.07710,93
42PILU2.17920,92
43ORAŞ PÂNCOTA8.31970,84
44BÂRZAVA2.52320,79
45ALMAŞ2.54220,79
46ORAŞ SEBIŞ6.38550,78
47PETRIŞ1.37910,73
48DIECI1.50710,66
49BELIU3.02420,66
50TAUŢ1.58810,63
51TÂRNOVA6.50640,61
52BÂRSA1.82110,55
53BIRCHIŞ1.82110,55
54SINTEA MARE3.87620,52
55ORAŞ NĂDLAC7.84140,51
56OLARI2.00810,5
57ORAŞ CHIŞINEU-CRIŞ8.22740,49
58ŞIMAND4.4720,45
59COVĂSINŢ2.74210,36
60SĂVÂRŞIN2.90510,34
61CRAIVA2.95810,34
62ŞICULA4.23310,24
63SECUSIGIU6.22610,16
Loading...

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.