Preotul care GHICEŞTE MINUTUL ŞI SCORUL. Cum a UIMIT asistenţa la o partidă de baraj

Preotul Sorin Ciurlea, de la Conop, a uimit asistenţa la meciul de baraj de la Ighiu (jud. Alba), dintre Performanţa, din localitate, şi Progresul Pecica, când a prezis rezultatul final şi a afirmat că echipa arădeană va egala după minutul 86. Şi aşa a şi fost! Partida de baraj pentru promovarea în Liga a III-a  s-a încheiat cu scorul de 1-1, echipa din Pecica înscriind în ultimele minute ale partidei.

Dar, cum a ajuns părintele Ciurlea la meci? Iniţial, nici nu plănuise, dar a fost sunat în dimineaţa partidei de senatorul Constantin Traian Igaş, care l-a invitat cu el, la Ighiu. „Părintele a acceptat, cu condiţia să fie înapoi a doua zi, că are slujbă. I-am spus că ne întoarcem şi atunci a acceptat să vină”, a declarat senatorul pecican.

Constantin Traian Igaş povesteşte că meciul a început cum nu se poate mai prost pentru pecicani, cu echipa condusă şi cu un om eliminat. „La pauză, părintele Ciurlea ne-a spus, atât nouă cât şi primarului din Ighiu şi altor oficiali, să stăm liniştiţi că Pecica va egala după minutul 86. Şi chiar aşa s-a şi întâmplat”, a spus Igaş.

Acesta spune că l-a invitat pe preot şi la meciul retur, de la Pecica (sâmbătă, 27 iunie), unde speră ca acesta să aibă o nouă previziune favorabilă echipei din judeţul Arad.