UTA, în prima ligă: O singură înfrângere în șapte partide (VIDEO: Rezumat, declarațiile antrenorilor)

„Bătrâna Doamnă” a fotbalului românesc a făcut un meci bun aseară la Mediaș, cu Hermannstadt, și numai neșansa a făcut să nu plece cu toate cele trei puncte din orașul sibian.

S-a terminat 1 – 1, după o partidă în care, exceptând prima jumătate de oră, UTA și-a dominat copios adversarul.

Scorul a fost deschis de Bright Addae, care a reluat cu capul, plasat, în minutul 5. Ulterior, sibienii puteau majora diferența, dar Iacob s-a dovedit din nou înger păzitor dintre buturile UTA-ei. Încet – încet „Bătrâna Doamnă” a pus stăpânire pe joc, a început să aibă ocazii, dar nu a înscris până în minutul 75, când a făcut-o dintr-o lovitură liberă obținută de inepuizabilul Denis Rusu. A bătut perfect Ioan Hora și UTA s-a întors cu un punct din deplasarea de la Mediaș, deși după aspectul jocului ar fi meritat mai mult.

Îmbucurător e faptul că arădenii au bifat o singură înfrângere în șapte partide disputate până în prezent pe prima scenă, în actuala ediție de campionat.

În următoarea etapă, la Arad vine Chindia Târgoviște.