UTA a ÎNVINS liderul și se menține în cărțile PROMOVĂRII! Juventus Colentina – UTA: 1 – 2 (Vezi FILMUL meciului!)

UTA a revenit cât se poate de hotărât în cărțile promovării în Liga I, învingând liderul ligii a II, pe Juventus Colentina, chiar la București, în propriul fief. În urma etapei de astăzi, echipa arădeană s-a apropiat la numai un punct de locul al doilea, care asigură promovarea directă în Liga I.

Partida de la București a fost dramatică, cu un penalty ratat de UTA, la scorul de 1-0 în favoarea lui Juventus. Încurajați de o galerie frenetică, utiștii au reușit să întoarcă soarta partidei, obținând în cele din urmă victoria.

De remarcat, că partida a fost prelungită cu cinci minute de arbitri, dar Juventus nu a reușit egalarea.

Iată filmul meciului, așa cum a fost redat de uta-arad.ro:

95′

Fluier final, UTA a rezistat ultimelor asalturi și se întoarce învingătoare acasă!

91′

Curtuiuș

90′

Cinci minute de prelungiri

86′

Juventus a atacat susținut în ultimele minute, UTA încearcă să-și mențină calmul și să blocheze

83′

Buhăescu

80′

Tănase l-a deschis pe Curtuiuș, dar e off-side

77′

Miron respinge cu prețul unei accidentări șarja lui Chipirliu din careu. Atacantul lui Juventus a fost avertizat.

75′

Pe contră, Strătilă a obținut un nou corner. A executat Copil, Curtuiuș a reluat paralel cu poarta

72′

Lovitură de colț pentru Juventus, mingea ajunge la Morariu, acesta reia peste

71′

Călințaru a centrat de pe dreapta, Buhăescu a reluat cu capul din interiorul suprafeței de pedeapsă, mingea s-a dus peste transversală

70′

Miron a avut o intervenție la o centrare periculoasă de pe stânga

69′

Stahl și-a reluat locul în teren

68′

Iese Carabela, intră Roșca

67′

Copil încearcă poarta de la 30 de metri, mingea trece pe lângă poartă

66′

De circa un minut, Stahl primește îngrijiri la marginea terenului

65′

Corner Burlă, Curtuiuș reia cu capul din 6 metri peste transversală

64′

Curtuiuș a încercat un șut din întoarcere din marginea careului mare, un apărător blochează eficient

64′

Iese Mihăescu, intră Hurdubei

63′

Intră Filaret în locul lui Adili

63′

Ocazie bună pentru Juventus, după o lovitură de colț mingea a ajuns la Chipirliu, care a reluat cu capul, ratând foarte puțin cadrul porții

61′

Din lovitura de colț, mingea a ajuns la 20 de metri, de unde Strătilă a tras puternic,Stoian a reținut

60′

Copil a recuperat la centru, l-a deschis pe Strătilă, care a obținut un nou corner

59′

Stahl a trecut atacant, Strătilă e pe locul său în banda dreaptă

58′

Iese Piccioni, intră Strătilă

55′

Piccioni

50′

Piccioni trimite o centrare spre suprafața de poartă, Stoian iese la timp

48′

Goooooooool UTA!!! Copil a executat o lovitură liberă de la 40 de metri, mingea a ajuns la Gligor, care s-a demarcat perfect printre fundași și a tras în dreapta portarului din fața careului mic, 2-1 pentru UTA!!!

46′

Începe actul doi. Burlă joacă în locul lui Copaci

45′

Goooooooooool UTA!!!! Corner de pe dreapta, Copil combină scurt cu Adili, reprimește și centrează în careul mic, acolo unde apare Curtuiuș, lovitură perfectă de cap și e 1-1

44′

Buhăescu îl deschide pe Călințaru, care, din careu, trimite pe lângă poartă din 15 metri stânga

43′

Stahl a recuperat o minge care a ajuns la Copil pe 16 metri dreapta, ”diagonala” e prinsă de Stoian

37′

Contră a gazdelor cu Buhăescu ajuns singur cu Miron, șutul merge pe lângă

36′

Stahl, fault la Ștefan

34′

Gligor trimite pe lângă poartă…

33′

Penalty pentru UTA! Copil a executat o lovitură de colț de pe stânga, un jucător al gazdelor a jucat balonul cu mâna

32′

UTA încearcă să devină și mai periculoasă, Muntean și Curtuiuș au devenit tot mai activi

29′

Ștefan scapă pe stânga, dar centrarea e peste poartă

28′

Iese Băjenaru, accidentat, intră Mihăescu

24′

Stahl l-a deschis pe Piccioni, atacantul a ajuns în careu, un apărător a reușit să devieze în lovitură de colț

22′

Corner Juventus executat de Băjenaru, Ștefan ajunge în stânga suprafeței de poartă și reia imprecis

17′

Copil primește mingea la 20 de metri, pătrunde în careu, însă e blocat

14′

După o lovitură de colț executată de Băjenaru, mingea e purtată până la Ștefan, care e deposedat în suprafața de pedeapsă de Manea

10′

9′

Muntean trimite o centrare în careul mic din stânga, Stoian iese la timp

8′

UTA încearcă să treacă peste șocului golului primit rapid. Adili l-a lansat pe Piccioni, portarul Stoian a ieșit la timp și a îndepărtat pericolul

5′

Gol Juventus: Băjenaru a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri, mingea s-a dus în vinclu

2′

Muntean încearcă poarta adversă de la 20 de metri, a prins Stoian fără probleme

1′

UTA are lovitura de start. Arădenii joacă în roșu, gazdele sunt în alb-negru

0′

Înaintea primului fluier, ca la fiecare meci al celor de la Juventus, se aude imnul României

Juventus: 1 Stoian – 17 Beța, 5 Wallace, 7 Morariu, 22 Carabela – 4 Ștefan, 8 Bărbulescu – 23 Călințaru, 30 Băjenaru, 14 Buhăescu – 77 Chipirliu. Pe bancă: 12 Brie – 3 Neag, 10 Bustea, 19 Hurdubei, 67 Mareș, 6 Mihăescu, 27 Roșca. Antrenor: Daniel Oprița.

UTA: 1 Miron – 6 Adili, 26 Manea, 2 Gligor, 5 Copaci – 27 Stahl, 13 Tănase, 10 Copil, 19 Muntean – 7 Curtuiuș, 30 Piccioni. Pe bancă: 12 Barna – 8 Filaret, 15 Vîlceanu, 9 Andor, 18 Strătilă, 17 Jorza, 14 Burlă. Antrenor: Laurențiu Roșu.

Arbitri: Florin Andrei (Tg. Mureș) – Romică Bîrdeș (Pitești), Valentin Dumitru (Gherghița). Rezervă: Robert Avram (Pitești). Observatori: Vasile Bratu (Slobozia), Lucian Cârjă (Constanța).