Vestea e că Veștea a picat la învestire iar criza continuă

Vestea e că Veștea a picat la învestire iar criza continuă

Guvernul Veștea picat la votul din Parlament. Acesta a primit doar 189 de voturi, mult sub cele 233 necesare pentru a fi învestit.

Hotărâtoare a fost decizia AUR de a părăsi sala, năruindu-se astfel singura speranță a premierului desemnat de a aduna voturile necesare învestirii noului cabinet. Decizia AUR i-a cam prin surprindere pe Adrian Veștea și pe social-democrați, care se așteptau la un mic ajutor.

Dincolo de manifestările politice din Parlament, evenimentul din această seară trebuie privit și prin prisma sforilor care se trag în cercurile de putere și servicii. Pentru că adevărata luptă se dă, de obicei, departe de ochii noștri!

Foto: Captură video Antena3/CNN

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.