![Victor Ponta: „Ne paşte un RĂZBOI”! Premierul a vizitat la Fabrica de Avioane din Craiova Victor Ponta: „Ne paşte un RĂZBOI”! Premierul a vizitat la Fabrica de Avioane din Craiova](https://newsar.ro/wp-content/uploads/2014/05/Ponta-la-Craiova-420x346.jpg)
Premierul Victor Ponta a a firmat sâmbătă după-amiază, la Craiova, că situaţia din Ucraina, „care se agravează de la o zi la alta, reprezintă pentru România cea mai mare provocare de securitate din ultimii 20 de ani”.
„Este o situaţie extrem de gravă ce se întâmplă acum în Ucraina. E din ce în ce mai rău în fiecare zi. Este cea mai mare provocare de securitate din ultimii 20 de ani pentru România. Acum vedem că decizia de a intra în NATO, pe care până acum nu am simţit-o ca fiind un beneficiu, de data aceasta se dovedeşte că va fi o decizie corectă, iar România are capacitatea militar şi strategic de a-şi îndeplini toate obligaţiile, în primul rând faţă de populaţie, cât şi către întreaga alianţă şi vine aici şi ca o extensie a responsabilităţii noastre faţă de românii de pe malul celălalt al Prutului”, a precizat Ponta.
Victor Ponta a făcut declaraţiile la Fabrica de Avioane din Craiova, unde le-a spus reprezentanţilor uzinei că, „deşi ne paşte un război”, vestea bună pentru ei este că vor avea comenzi, transmite Mediafax.
Premierul a mai afirmat, în acest context, că ţara noastră trebuie să fie cât mai bine pregătită pentru toate provocările de la graniţă.
Lasă un comentariu