CORONAVIRUS azi: Situația noilor ÎMBOLNĂVIRI și DECESE, pe județe

CORONAVIRUS azi: Situația noilor ÎMBOLNĂVIRI și DECESE, pe județe

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.564 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. 

Până astăzi, 5 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.060.895 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19) iar 1.002.985 de pacienți au fost declarați vindecați. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20642401,80
2.Arad23326251,41
3.Argeș26654421,19
4.Bacău2573350,82
5.Bihor28549621,64
6.Bistrița-Năsăud11647251,06
7.Botoșani13914120,65
8.Brașov42986591,38
9.Brăila13019151,11
10.Buzău12285130,80
11.Caraș-Severin11026301,65
12.Călărași9877150,84
13.Cluj56406991,95
14.Constanța42327331,18
15.Covasna8288121,44
16.Dâmbovița22201260,78
17.Dolj26181280,95
18.Galați27076451,15
19.Giurgiu1083890,88
20.Gorj912360,34
21.Harghita8013191,00
22.Hunedoara22533621,34
23.Ialomița10622120,87
24.Iași41776470,75
25.Ilfov44432532,06
26.Maramureș20158170,45
27.Mehedinți8122230,97
28.Mureș23415201,53
29.Neamț18431340,93
30.Olt14286170,82
31.Prahova34161701,46
32.Satu Mare1282370,65
33.Sălaj10729101,23
34.Sibiu25868361,53
35.Suceava23894290,36
36.Teleorman13444531,24
37.Timiș53586771,55
38.Tulcea8225110,84
39.Vaslui15763170,51
40.Vâlcea16110291,13
41.Vrancea10449170,82
42.Mun. București1809321932,17
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1025*110 
 TOTAL1.060.8951.564 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 406 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA3
2ARAD12
3ARGEŞ18
4BACĂU6
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI9
8BRĂILA2
9BRAŞOV10
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ21
14CONSTANŢA14
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA8
17DOLJ2
18GALAŢI18
19GIURGIU4
20GORJ5
21HARGHITA1
22HUNEDOARA12
23IALOMIŢA4
24IAŞI17
25ILFOV11
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI81
29MUREŞ17
30NEAMŢ7
31OLT7
32PRAHOVA12
33SĂLAJ6
34SATU MARE3
35SIBIU5
36SUCEAVA5
37TELEORMAN18
38TIMIŞ19
39TULCEA0
40VÂLCEA2
41VASLUI6
42VRANCEA4
 TOTAL406

Până astăzi, 28.616 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.05.2021 (10:00) – 05.05.2021 (10:00) au fost raportate 142 de decese (73 bărbați și 69 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 7 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 51 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 36 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

135 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.810. Dintre acestea, 1.121 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.420.545 de teste RT-PCR și 922.015 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.559 de teste RT-PCR (13.048 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.511 la cerere) și 12.423 de teste rapide antigenice.

Loading...

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.