CORONAVIRUS: Peste 100 de DECESE în ultimele 24 de ore. Situația pe județe

CORONAVIRUS: Peste 100 de DECESE în ultimele 24 de ore. Situația pe județe

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.342 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 5 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 820.931 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 

752.234 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15893762,36
2.Arad17713902,16
3.Argeș21442670,98
4.Bacău20740891,28
5.Bihor21796921,49
6.Bistrița-Năsăud8975371,16
7.Botoșani11199521,28
8.Brașov330472173,25
9.Brăila9976390,96
10.Buzău9698360,75
11.Caraș-Severin8487421,12
12.Călărași7735220,78
13.Cluj413372843,60
14.Constanța327701011,90
15.Covasna603380,94
16.Dâmbovița18190871,70
17.Dolj201231221,83
18.Galați208051051,43
19.Giurgiu8064661,64
20.Gorj7205472,06
21.Harghita6333160,77
22.Hunedoara162181062,70
23.Ialomița8376281,11
24.Iași342411431,29
25.Ilfov321862413,31
26.Maramureș174421182,98
27.Mehedinți6191261,18
28.Mureș18187500,96
29.Neamț14334 571,33
30.Olt11588571,09
31.Prahova27588770,77
32.Satu Mare10190712,07
33.Sălaj8278472,36
34.Sibiu204661022,00
35.Suceava21327661,08
36.Teleorman10096381,31
37.Timiș407203545,50
38.Tulcea6531220,96
39.Vaslui13227311,06
40.Vâlcea12202701,64
41.Vrancea8421350,93
42.Mun. București1324529273,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe3109*-19 
 TOTAL820.9314.342 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 834 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA43
2ARAD14
3ARGEŞ15
4BACĂU17
5BIHOR11
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI7
8BRĂILA3
9BRAŞOV17
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ41
14CONSTANŢA76
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ7
18GALAŢI19
19GIURGIU10
20GORJ18
21HARGHITA5
22HUNEDOARA24
23IALOMIŢA4
24IAŞI41
25ILFOV41
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI105
29MUREŞ18
30NEAMŢ13
31OLT23
32PRAHOVA17
33SĂLAJ8
34SATU MARE23
35SIBIU15
36SUCEAVA21
37TELEORMAN19
38TIMIŞ56
39TULCEA2
40VÂLCEA10
41VASLUI16
42VRANCEA7
 TOTAL834

Până astăzi, 20.785 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.03.2021 (10:00) – 05.03.2021 (10:00) au fost raportate 101 decese (49 bărbați și 52 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 37 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 decese la categoria de peste 80 de ani.

97 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.222. Dintre acestea, 1.067 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.133.554 de teste RT-PCR și 342.496 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.868 de teste RT-PCR (16.471 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.397 la cerere) și 8.469 de teste rapide antigenice.

Loading...

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.