![Județul Arad, sub cod galben. Urmează zile cu temperaturi caniculare Județul Arad, sub cod galben. Urmează zile cu temperaturi caniculare](https://newsar.ro/wp-content/uploads/2015/07/termometru-canicula-420x315.jpg)
Județul Arad se află sub atenționare meteorologică de cod galben pentru caniculă și disconfort termic ridicat, în perioada 25 – 27 august.
Temperaturile maxime se vor situa între 32 și 36 de grade, iar cele minime nu vor coborî sub 18 – 21 de grade. De asemenea, indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități.
Cum să faceți față căldurii?
✅ beți suficientă apă pentru a vă hidrata corespunzător;
✅ purtați pălării de soare, haine lejere de culori deschise;
✅ evitați, pe cât posibil, expunerea prelungită la soare;
✅ consumați fructe și legume proaspete.
Inspectoratul pentru Situații de Urgență Arad reamintește că în perioadele caniculare și de secetă prelungită folosirea focului deschis pentru arderea vegetației uscate sau a resturilor vegetale este interzisă.
De asemenea, având în vedere vremea caniculară care se va înregistra în următoarele zile, aceste incendii prezintă un real pericol pentru viața și bunurile comunității, având o viteză mare de propagare la împrejurimi.
![](https://newsar.ro/wp-content/uploads/2022/08/cod-galben-canicula-25-27-august-2022-720x604.jpg)
[…] Citeste continuarea pe newsar.ro […]