S-au stabilit premiaţii la „Ars Fotografica” 2016 (GALERIE FOTO)

S-au stabilit premiaţii la „Ars Fotografica” 2016 (GALERIE FOTO)

La Arad a avut loc, zilele trecute, jurizarea fotografiilor primite cu ocazia Salonului Internaţional de Fotografie „Ars Fotografica”, ediţia a XVI-a, organizat de Asociația Foto Club Arad în colaborare cu Centrul Cultural Judeţean Arad, respectiv Consiliul Judeţean Arad, sub patronajul Asociației Artiștilor Fotografi din România (AAFR).

Juriul format din: Dan N. Buruleanu A.FIAP – Timişoara, Doru W. Gomboş – Arad, Ovidiu Filip – Arad a acordat următoarele premii:

SECŢIUNEA „LIBER – COLOR” :

– Premiul I şi Medalia de Aur AAFR – Scripciuc Nelu, Arad – „Rose”

– Premiul II şi Medalia de Argint AAFR – Roibu Grigore, Deva – „Copacul de foc”

– Premiul III şi Medalia de Bronz AAFR – Negoiţă Bogdan, Craiova – „Katyusha”

– Menţiune AAFR – Rusu Adela, Oradea – „Biserica dintre nori”

– Menţiune AAFR – Kucsara Tibor, Békéscsaba (Ungaria) – „Perspektiva – Perspectivă”

– Mențiune AAFR – Silaghi Octavian, Vladimirescu – „Solitude”

SECŢIUNEA „LIBER – MONOCROM” :

– Premiul I şi Medalia de Aur AAFR – Fudulu Cătălin, Bucureşti – „Perspective in the Carpathian Mountain 5”

– Premiul II şi Medalia de Argint AAFR – Rusu Adela, Oradea – „Vis alb”

– Premiul III şi Medalia de Bronz AAFR – Negoiţă Bogdan, Craiova – „Patricia”

– Menţiune AAFR –Bánfi Barnabás, Gyula (Ungaria) – „Lo portre – Portret de cal”

– Menţiune AAFR – Pop D. Ovi, Oradea – „Shape”

– Mențiune AAFR – Szegedi Ferenc, Târgu Mureş – „Singurătate”.

„Precizez faptul că toate fotografiile au fost jurizate fără ca membri juriului să cunoască numele autorului sau titlul lucrării. Abia după atribuirea premiilor au fost identificaţi fotografii şi titlurile imaginilor lor. Doresc să-i felicit pe cei premiaţi, pe cei care au fotografii acceptate, dar şi pe toţi cei care ne-au făcut deosebita onoarea să participe la acest salon”, a declarat Mircea Octavian Boran, Art. AAFR.

La Salonul Ars Fotografica au participat 77 autori din 15 localităţi din România (Râmnicu Vâlcea, Craiova, Târgu Mureş, Odorheiu Secuiesc, Arad, Oradea, Bucureşti, Miercurea Ciuc, Deva, Timişoara, Reşiţa, Vladimirescu, Bucureşti, Tomeşti, Hunedoara), dar şi din Ungaria (Békéscsaba, Gyula, Orosháza), Serbia (Novi Sad), Slovenia (Kranj) cu 594 de fotografii (301 liber color, 293 liber monocrom).

Au fost acceptate 197 fotografii : 105 la color şi 92 la monocrom ceea ce indică faptul că am primit multe fotografii de a calitate foarte bună. O listă cu toate fotografiile acceptate o voi trimite în curând.

Vernisajul, oferirea catalogului și decernarea premiilor Salonului Internaţional de Fotografie „Ars Fotografica” Ediţia a XVI-a Arad 2016 va avea loc în data de 15.11.2016, ora 18, la Sala Clio.

LUCRĂRI ACCEPTATE/ACCEPTED WORKS  LA SALONUL INTERNAŢIONAL „ARS FOTOGRAFICA”, EDIŢIA A XVI-A, ARAD 2016, PATRONAJ A.A.F.R.

SECŢIUNEA „OPEN – COLOR”:
Băduţ Mircea, Râmnicu Vâlcea, Antract în zăvoi
Băduţ Mircea, Râmnicu Vâlcea, Cosaş verde
Bălă Cristian, Craiova, Copacul cu lumină
Bălă Cristian, Craiova, Morning
Bălă Cristian, Craiova,Drumul soarelui
Bálint Zsigmond, Târgu Mureş, Noaptea de revelion
Balla Arpád Zoltán, Odorheiu Secuiesc, Daily bread
Bánfi Barnabás, Gyula, Korán jött a tél, Iarna a venit mai devreme
Bánfi Barnabás, Gyula,Öröm
Barabás Ferenc, Békéscsaba, Upwards on the stair 1
Biros Erika, Békéscsaba Bekescsaba, Ungaria, Up
Bodrogean Graţian, Arad, Vis de toamnă
Both Gyula, Târgu Mureş, Joacă ursul
Both Gyula, Târgu Mureş, Oglinda sufletului
Budiu Gigi, Arad, Amestec de culori
Bulzan Radu, Arad, In extremis
Cosma Ovidiu, Arad, Piaţa Mică Sibiu
Cotoc Sorin, Arad, Staromestska Rush
Cotoc Sorin, Arad, The Calm  & The Storm
Cotoc Sorin, Arad, The Industrialist Sea
Dancoglu Constantin, Oradea, Privirea ei
Doberlet Vasja, Kranj, Opatija 01
Doberlet Vasja, Kranj, New Camacchio
Fira Alexandra, Craiova, Light
Fira Alexandra, Craiova, Winter
Fudulu Cătălin, Bucureşti, Bus Lane
Fudulu Cătălin, Bucureşti, Daily weight
Fudulu Cătălin, Bucureşti, San Marco Square
Fudulu Cătălin, Bucureşti, Sheep parch
Fulop Jeno, Târgu Mureş, Granny
Fulop Jeno, Târgu Mureş, Ioan
Fulop Jeno, Târgu Mureş, Shepherds in the night
Fulop Jeno, Târgu Mureş, The guard
Gheorghiu Petru , Târgu Mureş, Car cu boi
Gheorghiu Petru, Târgu Mureş, Peisaj în Apuseni
Grosu Bogdan, Craiova, Hibernală
Grosu Bogdan, Craiova, Oglinda toamnei
Gyubák Éva, Békéscsaba Bekescsaba , Fényeső, Ploaie uşoară
Hadnagy Sándor, Odorheiu Secuiesc, Înainte de furtună
Hadnagy Sándor, Odorheiu Secuiesc, Liniştea de dimineaţă
Hadnagy Sándor, Odorheiu Secuiesc, Siesta
Ifj. Bánfi Barnabás, Gyula, Gémeskút
Ifj. Nagy Karoly, Békéscsaba Bekescsaba, 56
Incze Domokos, Miercurea Ciuc, Liniştea iernii
Incze Domokos, Miercurea Ciuc, Smiley
Iolu Octavian, Arad, Baschet cu prioritate
Iolu Octavian, Arad, Răscruce de vânturi
Katona Péter, Békéscsaba Bekescsaba, Körbe-körbe, Rotund-rotund
Katona Péter, Békéscsaba bekescsaba, Szarvasbogár, Rădaşca
Lăncrăngean Raluca , Arad, Printre raze
Lăncrăngean Raluca, Arad, Hobby
László Ferenc Csaba, Miercurea Ciuc, Lume pierdută
László Ferenc Csaba, Miercurea Ciuc, Roşu şi negru
László Ferenc Csaba, Miercurea Ciuc, Victorie
Lorincz Lajos, Miercurea Ciuc,Parajd Dagonya Soszoros
Lorincz Lajos, Miercurea Ciuc,Sz Udvarhely Meseorszag Park
Maczik Eleonóra, Békéscsaba, Micu
Mândru Cantemir Aron, Arad, Prince of the forest.
Mazan Erzsebet, Békéscsaba, Cikk-cakk, Zig zag
Mazan Erzsebet, Békéscsaba, Kilátás, Vedere
Monostoriné H. Éva, Orosháza, A természet textúrája,
Monostoriné H. Éva, Orosháza, Őszi forgatag, Vârtej de toamnă
Nagy Károly, Békéscsaba, Piros pont, Punct roşu
Pantea Teodor, Oradea, Early Runner
Pantea Teodor, Oradea, Harbour Agio Nikolaos
Petró Zsolt, Békéscsaba, Lorena
Petró Zsolt, Békéscsaba, Sándor 1
Petró Zsolt, Békéscsaba, Sándor 2
Plajas Istvan, Târgu Mureş, Aprilie
Plajas Istvan, Târgu Mureş, Decolare
Plajas Istvan, Târgu Mureş, Supravieţuire
Pop D. Ovi, Oradea, Judy
Pop D. Ovi, Oradea, Macri
Popa Alexandru, Deva, Dimineaţa
Popa Alexandru, Deva, Privind în vale
Puskás Tamás, Békéscsaba, Omega
Rotaru Filip, Arad, Lampioane
Rusu Adela, Oradea, Infinit
Rusu Adela, Oradea, Sirena din poveste
Săvescu Flavian, Reşiţa, Evening counting
Săvescu Flavian, Reşiţa, Fierce battle
Săvescu Flavian, Reşiţa, Science fiction domestic
Săvescu Flavian, Reşiţa, Temple boy
Scripciuc Nelu, Arad, Hard work
Scripciuc Nelu, Arad, Hidden land
Silaghi Octavian, Vladimirescu, The magic forest
Siska Szabó Zoltán, Arad, Aşteptând lumina
Siska Szabó Zoltán, Arad, Drum spre necunoscut
Stanciu Gabriel, Bucureşti, Golden
Szabó Iosif, Odorheiu Secuiesc, Garduri
Szegedi Ferenc, Târgu Mureş, Aventura
Szegedi Ferenc, Târgu Mureş, Mulsul de la ora 15
Tejsi András, Békéscsaba, Detail window 1
Teutsch Alpár, Tomeşti,Apolka
Teutsch Alpár, Tomeşti, Janos
Teutsch Alpár, Tomeşti, Riders
Teutsch Alpár, Tomeşti, Tibi
Torok Gaspar, Târgu Mureş, Păstorul
Urieş Traian, Hunedoara, Nuanţe
Vătăman Sorin, Timişoara, Dimineaţa la Dumbrăviţa
Virág Éva, Békéscsaba, Díszbe öltözve, Îmbrăcat cu decoraţiuni
Virág Mihály, Békéscsaba, Antik, Antic.
Virág Mihály, Békéscsaba,Tavaszi föld, Câmp de primăvara
Vîrbănescu Daria, Bucureşti, Last one
Živkić Dušan, Novi Sad, Colorfull

SECŢIUNEA „OPEN – MONO”:
Băduţ Mircea, Râmnicu Vâlcea, Decembrie lacustru
Bălă Cristian, Craiova, Still
Bălă Cristian, Craiova, Traveler
Bálint Zsigmond, Târgu Mureş, Familia
Balla Arpád Zoltán, Odorheiu Secuiesc, Crowd
Balla Arpád Zoltán, Odorheiu Secuiesc, End of september
Bánfi Barnabás, Gyula, Ellentét, Împotrivire
Bánfi Barnabás, Gyula, Találkozás, Întâlnire
Barabas Ferenc, Békéscsaba, Smoking man
Biros Erika, Békéscsaba, Egyedül, Singur
Both Gyula, Târgu Mureş, Dulce casă
Both Gyula, Târgu Mureş, Fericire
Both Gyula, Târgu Mureş, Sărut de cal
Cosma Ovidiu, Arad, Valuri
Cotoc Sorin, Arad, Blades
Cotoc Sorin, Arad, Metropolis
Cotoc Sorin, Arad, Towards the End
Dancoglu Constantin, Oradea, În tunelul timpului
Doberlet Vasja, Kranj, Life Winter chat
Doberlet Vasja, Kranj, Lonely and Sad
Doberlet Vasja, Kranj, Visit at Albertina
Doberlet Vasja, Kranj,Teacher
Fira Alexandra, Craiova, Light
Fira Alexandra, Craiova, The dog
Fudulu Cătălin, Bucureşti, Lord of horse
Fulop Jeno, Târgu Mureş, Granny II.
Fulop Jeno, Târgu Mureş,The carcoal burner II.
Gheorghiu Petru, Târgu Mureş,Spre casă
Grosu Bogdan, Craiova, Omul de …fier
Grosu Bogdan, Craiova, Temeri
Hadnagy Sandor, Odorheiu Secuiesc, După apus
Ifj. Nagy Károly, Békéscsaba, Tancos, Dans
Iolu Octavian, Arad, Acoperă-mi paşii
Iolu Octavian, Arad, Shortcut to heaven
Katona Péter, Békéscsaba, Motokrossz, Moto cros
Katona Péter, Békéscsaba, Vonósok
Kucsara Tibor, Békéscsaba, Fenypillango, Fluture de lumină
Lăncrăngean Raluca, Arad, Pic
Lăncrăngean Raluca, Arad, Pierdut în ceaţă
László Ferenc Csaba, Miercurea Ciuc, Copii
László Ferenc Csaba, Miercurea Ciuc, Tradiționaliștii
Maczik Eleonóra, Békéscsaba, Szemtől szembe, Faţă în faţă
Maczik Eleonóra Eleonora, Békéscsaba Térjáték I, Loc de joacă I
Mândru Cantemir Aron, Arad, Moise 2
Mândru Cantemir Aron, Arad, Moment
Mazan Erzsebet, Békéscsaba Bekescsaba, Fontos
Mehes Miklos, Békéscsaba, Párhuzamosok, Paralele
Monostoriné H. Éva, Orosháza, Lámpás, Lampă
Negoiţă Bogdan, Craiova, The Phantom Of The Opera
Pal Izabella, Arad, Tempo
Pantea Teodor, Oradea, Cairo Cafe
Pantea Teodor, Oradea, Renouncement
Petró Zsolt, Békéscsaba, Elfogyva
Plajas Istvan, Târgu Mureş, Drumul
Plajas Istvan, Târgu Mureş, Prima arătură
Pop D. Ovi, Oradea, Old Man with the Dog
Pop D. Ovi, Oradea,The Guardian
Roibu Grigore, Deva, La stână
Rotaru Filip, Arad, În cursă
Rotaru Filip,Arad, În ceaţă pe drumuri de munte
Rusu Adela, Oradea, Balans
Rusu Adela, Oradea, Dans 5
Săvescu Flavian, Reşiţa, Earth work
Săvescu Flavian, Reşiţa, Morning road
Scripciuc Nelu, Arad, Angel and demon 3
Scripciuc Nelu, Arad, Sandrine
Silaghi Octavian, Vladimirescu, Loneliness
Silaghi Octavian, Vladimirescu, Spiral
Siska Szabó Zoltán, Arad, Păzitorii
Siska Szabó Zoltán, Arad, Perlele dimineţii
Stanciu Gabriel, Bucureşti, Crossed view
Stanciu Gabriel, Bucureşti, Lovers
Szegedi Ferenc, Târgu Mureş, Ca pe vremuri
Tejsi András, Békéscsaba, Descriptive geometry
Tejsi András, Békéscsaba, Winter flowers
Teutsch Alpár, Tomeşti, Gabor
Teutsch Alpár, Tomeşti, The good shepherd
Torok Gaspar, Târgu Mureş, Joc
Trif Lucian, Arad, The light
Urieş Traian, Hunedoara, Încrâncenare
Urieş Traian, Hunedoara, Marea încleştare
Urieş Traian, Hunedoara, Zburătăceala
Vătăman Sorin, Timişoara, Piaţa Unirii Timişoara
Vătăman Sorin, Timişoara, Podul de fier
Vătăman Sorin, Timişoara, Umbre
Virág Éva, Békéscsaba, Alkalmi frizura
Virág Éva, Békéscsaba, Ő a góré
Virág Éva, Békéscsaba, Windows
Virág Éva, Békéscsaba, A folyosó végén, La capătul holului
Vîrbănescu Daria, Bucureşti, In shadow
Weichelt Daniel, Arad, Fiori cenuşii
Živkić Dušan, Novi Sad, Flute.

Loading...

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.