Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells după 7-5, 6-1 cu Wang

Simona Halep își păstrează rolul de favorită nr. 1 la turneul american de la Indian Wells. În turul 4, Halep a reușit să treacă de asiatica Qiang Wang (55 WTA) cu scorul de 7 – 5, 6 – 1. În sferturile de finală românca o va avea ca adversară pe croata Petra Martic (51 WTA).

Favorită nr. 1, Simona Halep a avut un meci relativ ușor cu chinezoaica Qiang Wang. Primul set a fost unul destul de tensionat, ambele jucătoare pierzând pe propriul serviciu, dar după intervenția strălucită a lui Darren Cahill, Simona și-a găsit liniștea pe teren, a făcut ce i s-a cerut și a reușit să câștige setul inaugural cu scorul de 7 – 5.

Setul al doilea a fost clar predestinat Simonei, reușind să lase un singur game chinezoaicei. Halep a reușit să joace un tenis mult mai consistent, agresiv și mai intuitiv în setul secund, fapt care i-a adus o victorie rapidă în setul secund cu scorul de 6 – 1.

Pentru parcursul de la turneul californian, Halep este recompensată cu 167,195 de dolari și 215 puncte WTA.