UTA a fost eliminată de Dinamo, dar a demonstrat că are față de Liga I. Ce a declarat Balint la final (VIDEO)

UTA a fost eliminată, marți, din Cupa României, de Dinamo București, după o partidă în care s-a ridicat la nivelul adversarei.

Arădenii au făcut un meci bun, însă greșelile individuale au dus la un deznodământ nefericit pentru echipa lui Laszlo Balint.

După o ratare a UTA-ei, în debutul primei reprize, oaspeții au deschis scorul la prima acțiune mai importantă, în min. 14. Replica arădenilor a fost una de mare echipă, astfel că au egalat după numai 4 minute, prin Romario Moise.

În repriza a doua, dinamovistul Dan Nistor a fost jucătorul care a făcut diferența, înscriind și oferind o pasă de gol. UTA putea reveni prin Ciprian Rus și Melinte, care au avut două mari ocazii de a marca.

S-a terminat 1 — 3 în favoarea lui Dinamo, dar după aspectul jocului UTA a demonstrat că, încet-încet, are față de Liga I.

În tribune, atmosfera a fost una de mare meci, cu o peluză arădeană extraordinară care a cântat din primul și până în ultimul minut.

Iată ce a declarat antrenorul arădenilor, Laszlo Balint, după încheierea partidei: